Αναπαραγωγή Πόσες μέρες κάνουν οι νεοσοί παπαγαλάκια να βγούν απο το αυγό;

Arti -We-Pe-

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
80
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σε όλους... Με λένε Άρτεμις και εχο 2 παπαγαλάκια τον Peter και την Wendy, στις 19\8 απέκτησαν 2 μικρά παπαγαλάκια και έτσι γράφτηκα σε αυτό το υπέροχο forum... Και θα ήθελα να μάθω πόσες μέρες κάνουν οι νεοσοί να βγούν απο το αυγό;
 
Τι παπαγαλακια ειναι; αν εννοεις παπαγαλακια Αυστραλιας-Budgerigar, σαν αυτα που φαινονται στο αβαταρ μου, τοτε βγαινουν περιπου στις 18 ημερες
 
Budgie ειναι τα παπαγαλακια... Καλα... Θα περιμενω και σε 20 μερες θα δω τα μικρουλια! Ευχαριστω για τη βοηθεια!
 
Αρτεμις τα παπαγαλάκια σου απέκτησαν στις 19/8 αυγά ή παπαγαλάκια; Μπερδεύτηκα λίγο καθώς τα μπάτζι γεννούν αυγά και αυτα μερα παρα μερα. Μετα απο 18 ημερες απο την γεννηση του πρωτου αυγού εκκολάπτεται ο πρώτος νεοσσός και μετα στην συνεχεια βγαινει απο το αυγό ενας νεοσσος μερα παρα μερα. 🙂
Διευκρίνησε μας τι ακριβώς εχει γίνει για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε με τον καλυτερο δυνατο τρόπο.
 
Απεκτησαν αυγα και απο τοτε περιμεω μερα με τη μερα να σκασουν... Εαν μπορεις να με βοηθησεις γιατι εγω βασικα ξερω οτι σε 18 μερες σκανε αλλα ενας απο το pet-shop και μου ειπε σε 20 αλλα δεν ειναι μεγαλη διαφορα...
 
Αν στις 19/8 εκανε το πρωτο αυγο (δηλαδη προχθές), το επόμενο θα το το γεννησε στις 21/8 (δηλαδή σημερα) Η θηλυκια κάθεται και κλωσσάει απο το πρώτο αυγό. Γυρω στις 26 του μηνα κανε μια ωοσκόπηση να δεις αν ειναι ενσπορα, ωστε να μην ταλαιπωρείτε το πουλί να κλωσσαει αδικα τετοια εποχή που λογικά περνάνε πτερόρροια. Αν είναι ένσπορα μετρα 18 μερες απο την γεννηση του πρώτου αυγου θα εμφανιστεί ο πρώτος νεοσσος! Ο επομενος θα εμφανιστεί δυο μερες μετά! Μεχρι τοτε υπομονη!
 
ναι αλλα στις 19 γεννησε 2 μαζι και ενος φιλου του μπαμπα μου το παπαγαλακι του γενναει καθε μηνα 1 αυγο, αλλα τελος παντων, ααα και για την ωοσκόπησ... Τι θα κανω δηλαδη;
 
Αρτεμις, αποκλειεται να γεννησε 2 αυγα την ιδια μερα! Μηπως εχεις δυο θηλυκα και γεννησαν ταυτοχρονα; Η δεν ειχες προσέξει καλά και ειχε γεννησει το πρώτο αυγο στις 17/8;

Βαλε μια φωτογραφια των πουλιών σου να διευκρινήσουμε το φύλο τους και για την ωοσκόπηση βλέπουμε.:)
 
οχι ειμαι σιγουρη! Την ιδια μερα τα γεννησε γιατι τις αλες μερες παντα κοιτουσα τη φωλια! Εκτος κι εαν γεννησε ενα το βραδυ και το αλλο το πρωι...
 
Δεν ειπαρχει περιπτοση να γενειε δυο αυγα. Ξερεις τι τραβαει για να γεννησει το ενα. Ηρεμει μια μερα και ξανα γενα την αλλην. Μαλον δεν ειδες το αυγο
 
Δεν ειπαρχει περιπτοση να γενειε δυο αυγα. Ξερεις τι τραβαει για να γεννησει το ενα. Ηρεμει μια μερα και ξανα γενα την αλλην. Μαλον δεν ειδες το αυγο
Απο το 2009 θα χει βγαλει στρατιες παπαγαλακια...
 
Back
Top