Αναπαραγωγή Πόσες μέρες κρατάει ο σπόρος του αρσενικού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckats
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckats

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
37
Πόλη
Κιάτο
Ποσες μερες κραραει ο σπορος απο αρσενικο; Ειχα σε μια κλουβα ενα αρσενικο καναρη, μια καναρα και μια καρδερινα. Η καρδερινα ορμαγε του αρσενικου μη αφηνοντας τον να πλησιαση την καναρα. Τον εβγαλα τον αρσενικο και αφησα την καναρα με την καρδερινα. Μετα απο 5 μερες γεννησε. Εκανε δυο αυγα (μου εκανε εντιπωση που εκανε μονο δυο αυγα πρωταρα καναρα και πρωτη της γεννα). Εχει βγαλει δυο μικρα. Τα μικρα θα ειναι της καρδερινας η του καναρου;
 
H απάντηση χρειάζεται καφετζού :D
Αλλά γιατί ανησυχείς, σε λίγο θα σου δήξουν τα ίδια
τα μωρά σου, ποιόν έχουνε μπαμπά.
 
Για το μονο που ανησυχω ειναι επειδη ειναι η πρωτη της γεννα αν θα τα μεγαλωσει, τα αλλα ζευγαρια δεν εχουν τοσο μικρα ή εχουν αυγα. Απλα εχει πλακα που η καρδερινα ειναι παντα κοντα στην καναρα. Οταν βρει απο την φωλια παει και κοιταει μεσα, της ειναι διπλα οταν τρωει. Η καναρα δεν την διωχνει.
 
Ωραία, αλλά...
-Να μην βιαστούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
Αφού η καρδερίνα δεν έχει "βγάλει" άγριες διαθέσεις
για τα μικρά, μάλλον προχωράει καλά το πράγμα. Θα στα "βγάλουν"
τα πιτσιρίκια στο κλαρί, και θα μας λυθεί και η απορία.
 
Δεν μας ειπες. Η καρδερινα ειναι αρσενικη;

Δε ξερεις καμια φορα μπορει να ειναι του καναρου οι απογονοι.

Μπορει απλως η καρδερινα να κοιταει την φωλια απο περιεργια.
 
Υπαρχει και τραγουδει απο τον Λ. Κελαιδονι "Τινος είναι βρε γυναίκα τα παιδια το ενα μου φωναζει Για τ'αλλο μου φωναζει Ντα...":69:
Αφου παντως η καρδερίνα την φροντίζει μάλλον είναι τις καρδερίνας
 
Υπαρχει και τραγουδει απο τον Λ. Κελαιδονι "Τινος είναι βρε γυναίκα τα παιδια το ενα μου φωναζει Για τ'αλλο μου φωναζει Ντα...":69:
Αφου παντως η καρδερίνα την φροντίζει μάλλον είναι τις καρδερίνας
Η απλά να εξαπατήθηκε και αυτή από την κανάρα :D και να μην ξέρει ούτε η ίδια. Ο σπόρος του καναρινιού πάντως κρατάει αρκετά. Έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις 7 ημερών. Το σίγουρο είναι για 3-4 μέρες.
 
Μπορει απλα να τα υιοθετησε!
Ο χρονος θα δειξει τον βιολογικο πατερα παντως (σε περιπτωση που ειναι αρσενικη και η καρδερινα), οποτε...🙄
Να μας ενημερωσεις:D
 
Η καρδερινα ειναι αρσενικοτατη. Την εχω μονιμα απο προπερση σε κλουβα με καναρινια. Περσι ετυχε λογο ζευγαρωματος να ειναι μονη της. Οταν στην κλουβα τον Ιουλιο εβαλα μια καναρα που δεν εκανε αυγα εγινε ο χαμος. Προσπαθουσε να την βαντεψει με το ζωρη. Γι' αυτο φετος εκανα το πειραμα να της βαλω καναρα.
Παντως τα μικρα ειναι σκουρα, (βεβαια ο καναρος σκουρος, η θυληκια κανελη), η καναρα ταειζει οποτε ο καιρος θα δειξει.
Το αλλο ομως μονο δυο αυγα; Ποτε σε καινουργια καναρα δεν μου εχει συμβει.
 
Ειναι ο πατερας ή νομιζει πως ειναι. Παντος ταϊζει
 

Συνημμένα

  • Εικόνα001.webp
    Εικόνα001.webp
    26,8 KB · Προβολές: 206
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες... Οτι ο χρονος θα δειξει ποιος εναι ο πατερας.
Μη σε παραξενεψει ομως, κν ο ενας νεοσσος ειναι καναρι και ο αλλος γαρδελοκαναρο... Μου εχει τυχει αρκετες φορες, στην ιδια γεννα, να υπαρχουν μικρα απο διαφορετικους πατεραδες. (περυσι καναρα με 4 αβγα, μου "εδωσε" 3 γαρδελοκαναρα και 1 φλωροκαναρο)
Την καναρα την ειχα στην αρχη με φλωρο και λιγο πριν γεννησει, αλλαξα σχεδια... και της "εβαλα" καρδερινα. Οπως αποδειχθηκε στη συνεχεια ειχε ζευγαρωσει και με τα δυο αρσενικα! 😉
 
Ego ksero apo diafores erefnes to sperma tou arseniko menei gia 14-15 meres gonimo meza tin salpigga tis thilikis.

Simenei oute i kanara kserei apo pion einai.


Alexandros
 
Αλεξανδρε καλησπερα. Αυτο που αναφερεις, μου συνεβει πριν αρκετα χρονια. Ειχα ενα ζευγαρι καρδερινα χ καναρα για καιρο μαζι. Οταν η καναρα αρχισε να "παιζει" με τα νηματα, αντικατεστησα τον γαρδελο με ενα πυρωμενο σπινο. Πιστευα (λαθος βεβαια), πως ετσι ισως "εβγαζα" σπινοκαναρα.
Δεκα ημερες μετα την απομακρυνση του γαρδελου απο την καναρα, ο σπινος ζευγαρωσε αρκετες φορες με τη θυληκια, οταν αυτη "στηνωταν" καθε φορα που κελαιδουσε ενα γαρδελοκαναρο απο διπλανο κλουβι...
Δυο μερες αργοτερα, η καναρα εκανε το πρωτο, απο τα πεντε συνολικα αβγα. (δωδεκα ημερες μακρια απο το γαρδελι).
Το αποτελεσμα ηταν 1 αβγο ασπορο, 3 εμβρια νεκρα μεσα στο αβγο, και ενας νεοσσος που μεγαλωνοντας εξελιχθηκε σς ενα πανεμορφο αρσενικο γαρδελοκαναρο!
Η απογοητευση μου ηταν τετοια, που το χαρισα σε φιλο μαζι με το κλουβι..☹
 
Back
Top