Αναπαραγωγή Πόσες μέρες κρατάει το πουλάκι τα αυγά μέσα του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vickie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vickie

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, τα ζεμπρακια μου έκαναν φωλιά
Κ το θηλυκό είναι φουσκωμένο
Μάλλον είναι έγκυος.. ^_^
Σήμερα το παρατήρησα ΟΛΟ το «σκηνικό»
Πόσες μέρες κρατάει το πουλακι τα αυγά μέσα του;
 
Καλησπέρα και σε σένα Βίκυ!

Καλησπέρα, τα ζεμπρακια μου έκαναν φωλιά
Ευχάριστα τα νέα σου! Με το καλό!

Κ το θηλυκό είναι φουσκωμένο
Μάλλον είναι έγκυος.. ^_^
Στα πτηνά δεν αντιστοιχεί ο όρος της "εγκυμοσύνης". Δεν εγκυμονούν, ωοτοκούν. Από την γονιμοποίηση εώς και την εναπόθεση του τελευταίου αυγού της γέννας του, το θηλυκό πτηνό είναι σε φάση ωοτοκίας. Χωρίς παρεξήγηση, φιλικά σου το λέω, για να το έχεις απλά κατά νου. 😉
Όσο για το φούσκωμα που ανέφερες, να προσέξεις για τυχόν δυστοκία. Φρόντισε να έχουν μονίμως στην διάθεση τους σουπιοκόκκαλο, grit, άμμο με τριμμένα όστρακα και σουσάμι που είναι ωφέλιμες πηγές ασβεστίου. Προσθέτεις και υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό τους;

Πόσες μέρες κρατάει το πουλακι τα αυγά μέσα του;
Για να παραχθεί από τον οργανισμό του πτηνού ένα αυγό, χρειάζεται ένα 24ωρο. Σε καθημερινή βάση θα εναποθέτει και από ένα. Αφού γεννηθεί, αρχίζει να παράγει τα επόμενα, διαδοχικά. Η όλη διαδικασία της γονιμοποίησης των ωαρίων και της παραγωγής των αυγών διαρκεί περίπου μια εβδομάδα. Άλλοτε λιγότερο, άλλοτε περισσότερο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποτέ δεν παρατήρησα φούσκωμα στο θηλυκό πριν γεννήσει, αλλά για να το λες έτσι θα είναι. Πήρες τελικά και θηλυκό;
Κάθε μέρα γεννάνε από ένα αυγουλακι. Ίσως βέβαια στο πρώτο να αργήσει λίγο παραπάνω γιατί έχει τύχει να τα δω να ζευγαρώνουν και να κάνουν το πρώτο αυγό 2-3 μέρες αργότερα.
 
Ποτέ δεν παρατήρησα φούσκωμα στο θηλυκό πριν γεννήσει, αλλά για να το λες έτσι θα είναι. Πήρες τελικά και θηλυκό;
Κάθε μέρα γεννάνε από ένα αυγουλακι. Ίσως βέβαια στο πρώτο να αργήσει λίγο παραπάνω γιατί έχει τύχει να τα δω να ζευγαρώνουν και να κάνουν το πρώτο αυγό 2-3 μέρες αργότερα.
Ναι πήρα κ ένα θηλυκό
Ααα μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ !
 
Όσο για το φούσκωμα που ανέφερες, να προσέξεις για τυχόν δυστοκία. Φρόντισε να έχουν μονίμως στην διάθεση τους σουπιοκόκκαλο, grit, άμμο με τριμμένα όστρακα και σουσάμι που είναι ωφέλιμες πηγές ασβεστίου. Προσθέτεις και υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό τους;

Δεν έχω βάλει κάτι από όλα αυτά εκτός από σουσάμι κλασικά
Και κάτι «λιχουδιές» που μας είπαν στο petshop ότι μας είχαν πει, το πήραμε, δεν μας είπαν κάτι άλλο
Όσο για το σουπιοκοκαλο, σήμερα το έμαθα πριν λίγο,θα ψάξω κ τέτοιο να πάρω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατάλαβα. Σε φόρτωναν με πράγματα που δεν χρειάζεσαι. Αν οι λιχουδιές είναι στικ, δεν χρειάζονται, μόνο ζάχαρη προσφέρουν και κάνουν κακό στα πουλάκια. Αν σου έδωσαν και κάτι κίτρινο μέσα σε διάφανο σακουλάκι που το ονόμασαν βιταμίνη, το πετάς και αυτό.
 
4B2B6311-9A07-4CE9-AF45-45A3D1875E17.webp
Κατάλαβα. Σε φόρτωναν με πράγματα που δεν χρειάζεσαι. Αν οι λιχουδιές είναι στικ, δεν χρειάζονται, μόνο ζάχαρη προσφέρουν και κάνουν κακό στα πουλάκια. Αν σου έδωσαν και κάτι κίτρινο μέσα σε διάφανο σακουλάκι που το ονόμασαν βιταμίνη, το πετάς και αυτό.

Αυτό μου έδωσαν και ένα άλλο που είναι χοντρό και έχει ροζ κλιπ μεγάλο σχετικά (πέταξα το σακουλάκι )
Προφανώς κ Τροφή μου έδωσαν (φωλιά & υλικό για φωλιά)
 
Όσο για το φούσκωμα που ανέφερες, να προσέξεις για τυχόν δυστοκία. Φρόντισε να έχουν μονίμως στην διάθεση τους σουπιοκόκκαλο, grit, άμμο με τριμμένα όστρακα και σουσάμι που είναι ωφέλιμες πηγές ασβεστίου
Βίκυ, ο Αμβρόσιος φοβάται το ενδεχόμενο της δυστοκίας, το οποίο δεν είναι εντελώς απίθανο. χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω, ρίξε μία ματιά εδώ για να καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάμε. Δυστοκία των πτηνών.
 
View attachment 57264

Αυτό μου έδωσαν και ένα άλλο που είναι χοντρό και έχει ροζ κλιπ μεγάλο σχετικά (πέταξα το σακουλάκι )
Προφανώς κ Τροφή μου έδωσαν (φωλιά & υλικό για φωλιά)
Αυτό που σου έδωσαν είναι πολύ καλό και τα δικά μου το κατασπαραζουν. Το άλλο με το ροζ κλιπ αν θέλεις βγάλε το μια φωτογραφία και ανέβασε το να το δούμε. Η συσκευασία δεν είναι απαραίτητη.
 
Από τη στιγμή που πήρες πρόσφατα το θηλυκό και εκ των πραγμάτων δεν έχει προηγηθεί διατροφική προετοιμασία, καλό θα ήταν να προμηθευτείς υγρό ασβέστιο για να βάλεις στο νεράκι όσο γεννάει τα αυγά για να μην έχεις κανένα απρόοπτο. Εάν το θηλυκό είναι όντως πολύ φουσκωμένο και κάθεται στον πάτο τότε υπάρχει πρόβλημα. Αυτό το λέω γενικά να το ξέρεις. Διάβασε το άρθρο που σου έβαλαν παραπάνω για τη δυστοκια ώστε να είσαι προετοιμαασμενη και να βοηθήσεις το πουλάκι αν χρειαστεί.
 
Το θηλυκό δεν είναι άλλο φουσκωμένο
Τους έβαλα κ αυγό
Θα πάω να πάρω και ασβέστιο κ κουφιοκοκαλο

Επίσης,υπάρχει περίπτωση να έκαναν φωλιά (μέσα στην φωλιά :ρ ) χωρίς λόγο;
 
Το θηλυκό δεν είναι άλλο φουσκωμένο
Τους έβαλα κ αυγό
Θα πάω να πάρω και ασβέστιο κ κουφιοκοκαλο

Επίσης,υπάρχει περίπτωση να έκαναν φωλιά (μέσα στην φωλιά 😛 ) χωρίς λόγο;

Μαλιστα! Τι ακριβως εννοεις;Εχουν παρει χαρτακια απο τον πατο και τα εχουν στρωσει στην φωλια;
 
Αυτό που σου έδωσαν είναι πολύ καλό και τα δικά μου το κατασπαραζουν. Το άλλο με το ροζ κλιπ αν θέλεις βγάλε το μια φωτογραφία και ανέβασε το να το δούμε. Η συσκευασία δεν είναι απαραίτητη.
Λέγεται millet spray και περιέχει ελάχιστα θρεπτικά και ελάχιστες βιταμίνες, χωνεύεται γρήγορα και δίνει ενέργεια.
Είναι ακατάλληλο για καθημερινή διατροφή. Το προσφέρουμε σε ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως για να βοηθήσουμε τους νεοσσούς να απογαλακτιστούν (σπάει εύκολα), σε νεοαποκτηθέντα ή στρεσαρισμένα πτηνά...

Υπάρχουν 2 είδη millet spray, το κίτρινο και το κόκκινο το οποίο είναι ελαφρώς πιο θρεπτικό.
 
Το θηλυκό δεν είναι άλλο φουσκωμένο
Τους έβαλα κ αυγό
Θα πάω να πάρω και ασβέστιο κ κουφιοκοκαλο

Τέλεια! Μια χαρά όλα! 👍

Επίσης,υπάρχει περίπτωση να έκαναν φωλιά (μέσα στην φωλιά 😛 ) χωρίς λόγο;

Οι παραδείσιοι σπίνοι κατασκευάζουν φωλιές για δύο λόγους : για αναπαραγωγή εστία ή για μία ασφαλή και ζεστή κρυψώνα για την νύχτα και την ανάπαυση τους. Συνεπώς η φωλεοποίηση ενδέχεται και να μην είναι αποκλειστικά δείγμα οίστρου. Εσύ παρόλα αυτά να τα παρατηρείς και να τα φροντίζεις όπως σου προτείνουμε για παν ενδεχόμενο. :) 😉
 
Έδωσες το ένα αρσενικό και πήρες ένα θηλυκό ή έχεις 3 πουλιά στο ίδιο κλουβί;
 
Μαλιστα! Τι ακριβως εννοεις;Εχουν παρει χαρτακια απο τον πατο και τα εχουν στρωσει στην φωλια;
Έχω νήμα :) και φωλιά έχω και ντύσανε με νήμα τη φωλιά, ενώ πριν 2,5 εβδομάδες της είχα έτσι
 
Back
Top