Ασθένειες Πόσες μέρες μετά το acaricine της tafarm μπορώ να δώσω vetermec;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosel1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosel1

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2009
Μηνύματα
81
Πόλη
Αρτέμιδα
Αν του έχω δώσει το acaricine της tafarm την Πέμπτη 10/9 μετά απο πόσες μέρες μπορω να τους βάλω το vetermec στο νερό.

acarine_odigies.webp
 
Δυστυχώς το συγκεκριμένο φάρμακο δεν δίνει πληροφορίες για τον χρόνο παραμονής στον οργανισμό οπότε δεν μπορείς να ξέρεις έτσι απλά πότε πρέπει να ακολουθήσει νέα θεραπεία με άλλο φάρμακο. Είναι σημαντικό να γνωρίζεις αυτήν την πληροφορία, διαφορετικά η υπερβολική δόση της Ιβερμεκτίνης που θα προκύψει από συσσώρευση, μπορεί να σκοτώσει το πουλί.
 
Σκέφτομαι να ολοκληρώσω την θεραπεία και μετΑ απο μια εβδομάδα αντί για επανάληψη να δώσω το vetermec
 
Νίκο, έχω βάλει στο μήνυμά #1, τη φωτογραφία που ποστάρισες αργότερα.

Μετά από αυτή τη φωτογραφία, θα μπορούσα να πω χονδρικά, ότι μία εβδομάδα μετά το τέλος της θεραπείας, θα μπορούσε ίσως να γίνει θεραπεία με άλλο φάρμακο εφόσον υπάρχει λόγος.
 
Θα είμαι στην παρακολούθηση των πουλιών και αν ξαναχρειαστεί θα εφαρμόζω το πόσιμο
 
Καλησπέρα.. έχω προβλημα με ακάρεα στο καναρίνι μου, και λόγω της ασφαλούς δοσολογίας όσον αφορά το συγκεκριμένο φάρμακο έχω χορηγήσει δύο σταγόνες την πρώτη εβδομάδα, μετά μια εβδομάδα δεν του έδωσα, και ξεκίνησα πάλι αυτήν την εβδομάδα. Η βελτίωση είναι ελάχιστη. Ξέρει κάποιος από εμπειρία αν κάνω κάτι λάθος;
[automerge]1568746205[/automerge]
Καλησπέρα.. έχω προβλημα με ακάρεα στο καναρίνι μου, και λόγω της ασφαλούς δοσολογίας όσον αφορά το συγκεκριμένο φάρμακο έχω χορηγήσει δύο σταγόνες την πρώτη εβδομάδα, μετά μια εβδομάδα δεν του έδωσα, και ξεκίνησα πάλι αυτήν την εβδομάδα. Η βελτίωση είναι ελάχιστη. Ξέρει κάποιος από εμπειρία αν κάνω κάτι λάθος;
Ασφαλούς δοσολογίας*
[automerge]1568746294[/automerge]
Καλησπέρα.. έχω προβλημα με ακάρεα στο καναρίνι μου, και λόγω της ασφαλούς δοσολογίας όσον αφορά το συγκεκριμένο φάρμακο έχω χορηγήσει δύο σταγόνες την πρώτη εβδομάδα, μετά μια εβδομάδα δεν του έδωσα, και ξεκίνησα πάλι αυτήν την εβδομάδα. Η βελτίωση είναι ελάχιστη. Ξέρει κάποιος από εμπειρία αν κάνω κάτι λάθος;
Ασφαλούς δοσολογίας*
Καλησπέρα.. έχω προβλημα με ακάρεα στο καναρίνι μου, και λόγω της ασφαλούς δοσολογίας όσον αφορά το συγκεκριμένο φάρμακο έχω χορηγήσει δύο σταγόνες την πρώτη εβδομάδα, μετά μια εβδομάδα δεν του έδωσα, και ξεκίνησα πάλι αυτήν την εβδομάδα. Η βελτίωση είναι ελάχιστη. Ξέρει κάποιος από εμπειρία αν κάνω κάτι λάθος;
[automerge]1568746205[/automerge]

Ασφαλούς δοσολογίας*
Ασφαλούς δοσολογίας
[automerge]1568746370[/automerge]
Τυπογραφικό λάθος. "Ασαφούς δοσολογίας"
 
Και πώς έχει γίνει η διάγνωση των ακάρεων Χρήστο; Από εσένα συσχετίζοντας τα συμπτώματα, από κάποιον έμπειρο ή γνώστη περί καναρινιών, από κτηνίατρο ή κτηνίατρο ειδικευμένο σε πτηνά;
Υπάρχουν κάποια συμπτώματα που αντιλαμβάνεσαι και θα μπορούσες να μας περιγράψεις;
Εννοείς ακάρεα της τραχείας ή των ποδιών;
 
Ναι.. συγνώμη δεν το ανέφερα.. από ακάρεα τραχείας. Ακριβώς.. έχω συσχετίσει όλα τα συμπτώματα που αναφέρονται στην ασθένεια, και από έμπειρο εκτροφέα.
 
Aν ήσαν ακάρεα της τραχείας σε αρχικό στάδιο (δλδ μόνο στην τραχεία) θα έβλεπες χαρακτηριστική και άμεση διαφορά στο πουλάκι. Αν δεν υπάρχει βελτίωση, είτε είναι κάτι άλλο, είτε τα ακάρεα έχουν κάνει πολύ σοβαρότερη ζημιά στους αερόσακους ή στο ανώτερο αναπνευστικό. Αυτό όμως θα το πεί κάποιος ειδικός που θα το εξετάσει απο κοντά και με επιμέλεια.
 
Η χρηση φαρμακων χωρις σιγουρη διαγνωση απο γιατρο ειναι εσφαλμενη Χρηστο.
Υπαρχουν πολλες ασθενειες με παραπλησια συμπτωματα!
 
μπορω να τους βάλω το vetermec στο νερό
Έχω την εντύπωση ότι η Ιβερμεκτίνη ΔΕΝ πρέπει να χορηγείται στο νερό αλλά με σταγόνα στον ώμο όπως και το Acaricine.
 
Έχω την εντύπωση ότι η Ιβερμεκτίνη ΔΕΝ πρέπει να χορηγείται στο νερό αλλά με σταγόνα στον ώμο όπως και το Acaricine.
Το πουλμοσάν (που είναι επίσης Ιβερμεκτίνη) δίδεται με αυτόν τον τρόπο που λές Γιάννη. Το VETERMEC όμως είναι ενέσιμο (διαλύεται στο νερό) και δίδεται και στο νερό. Εξυπηρετεί πολύ την κτηνοτροφία που με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να πιάνουν τα ζώα ένα προς ένα.
 
Back
Top