Αναπαραγωγή Πόσες μέρες να αφήσω το αυγό στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Φίλοι μου καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής! Η κανάρα μου έκανε μόνο ένα αυγό! Θεωρητικά την Κυριακή που πέρασε θα είχαμε γεννητούρια! Δυστυχώς τίποτα! Πόσες μέρες να αφήσω το αυγό στη φωλιά! Μήπως πρέπει να το πεταξω και να χαλασω τη φωλιά για να ξαναφτιάξει άλλη;
 
Πόσες μέρες να αφήσω το αυγό στη φωλιά!
Άφησέ το 2-3 ημέρες ακόμα.
Η κανάρα μου έκανε μόνο ένα αυγό
Αυτό είναι παράξενο, ποια είναι η ηλικία της ?
να χαλασω τη φωλιά για να ξαναφτιάξει άλλη;
Όχι, άφησε την φωλιά όπως είναι.
Τα πάει καλά με τον κάναρο ?
 
@StathisS θα το αφήσω δυο μερες ακόμα! Απλά σκέφτηκα να μην ταλαιπωρείται τζάμπα!
[automerge]1650357967[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ θα το αφήσω δυο μερες ακόμα! Απλά σκέφτηκα να μην ταλαιπωρείται τζάμπα!
 
Αυτό που προβληματίζει είναι ότι έκανε μόνο ένα αυγό, αυτό δείχνει ότι δεν ήταν έτοιμη 100%.
Φρόντισε την διατροφή τους με σπόρους, βραστό αυγό, αυγοτροφή και λαχανικά (όχι σπανάκι αυτη την περίοδο).
Επίσης σουπιοκόκκαλο στο κλουβί πάντα.
Όσο περισσότερος χρόνος περάσει μέχρι την 2η προσπάθεια αναπαραγωγής τόσο καλύτερα θα είναι για αυτή για να προετοιμαστεί καλύτερα.
Χρησιμοποιώντας ένα μικρό φακό μπορείς να κάνεις ωοσκόπηση στο αυγό όταν το αφαιρέσεις.
 
@ianos ξέρεις ότι δεν το έχω με την ωοσκοπηση! Λοιπόν την κανάρα αυτή την πηρα πριν λίγο καιρό! Μάλιστα ο πετσοπας μου είπε παρε αυτήν γιατί είναι πυρωμενη! Έχω την αίσθηση όμως ότι όσο την είχε η κανάρα είχε ξεκινήσει να γεννάει αυγά! Βασικά με το που την πηρα άρχισε να μαζευει κλαδακια και χόρτα και κατάλαβα ότι θέλει να κάνει φωλιά! Συμπέρασμα μάλλον δεν έκανε ένα αυγό αλλά το τελευταίο! Τα υπόλοιπα τα είχε κάνει στο μαγαζί!
 
@ianos ξέρεις ότι δεν το έχω με την ωοσκοπηση!
δεν το ήξερα ή δεν το είχα καταλάβει, αλλά δεν είναι και τίποτα δα να μεταφέρεις τη φωλιά σε σκοτεινό μέρος και να ακουμπήσεις μαλακά έστω τον φακό του κινητού πάνω και να δεις.
Τώρα αν ήταν το τελευταίο αυγό μιας σειράς δεν μου φαίνεται και παράξενο όπως τα λες.
από εδώ και πέρα τι κάνουμε όμως...άσε το αυγό εκεί που είναι μέχρι η λεγάμενη να σηκωθεί. Έτσι θα κερδίσεις χρόνο* στην εξοικείωση του ζευγαριού κι ελπίζουμε στην επόμενη γέννα να έχουν ζευγαρώσει. (όταν σηκωθεί μόνιμα, βγάλε για λίγες ημέρες τη φωλιά κι έπειτα δώσε της άλλη να στρώσει).
*όπως σου λέει ο Γιάννης στο ποστ6
 
Back
Top