Ασθένειες Πόσες φορές τη μέρα να βάζω fucidin σε ποδοδερματίτιδα;

Manos Tyro

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2019
Μηνύματα
330
Καλημέρα παιδιά!

Ένα από τα καναρίνια μου έχει ποδοδερμιτιδα και μου έδωσε ο κτηνίατρος fucidin. Μου είπε να βάζω 3 φορές τη μέρα. Μου φαίνεται πολύ. Κάνω λάθος;
 
Προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά το τρεις φορές ημερησίως. Απλά στη θέση σου θα φρόντιζα το βράδυ να του βάζω ακριβώς πριν κοιμηθεί.
Ελπίζω να περάσει σύντομα και να μη χρειαστεί αντιβίωση από το στόμα
 
Προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά το τρεις φορές ημερησίως. Απλά στη θέση σου θα φρόντιζα το βράδυ να του βάζω ακριβώς πριν κοιμηθεί.
Ελπίζω να περάσει σύντομα και να μη χρειαστεί αντιβίωση από το στόμα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα γίνει καλά έτσι;
 
Θα γίνει καλά έτσι;
Είναι περίεργη κατάσταση η ποδοδερματίτιδα. Η θεραπεία είναι συμπτωματική οπότε είναι πολύ σημαντικό να αναγνωριστούν και να αντιμετωπιστούν οι πρωτογενείς αιτίες που την προκαλούν για να απαλλαγεί οριστικά το πουλί από αυτή.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για την ποδοδερματίτιδα.
 
Στη θέση σου Μάνο, αν έβλεπα ότι η κατάσταση δεν υποχωρεί μετά από μία εβδομάδα επαλείψεων με αλοιφή ή ότι γίνεται πιο δυσμενής κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα συμβουλευόμουν ειδικό για πιθανή αντιβίωση από το στόμα.
 
Στη θέση σου Μάνο, αν έβλεπα ότι η κατάσταση δεν υποχωρεί μετά από μία εβδομάδα επαλείψεων με αλοιφή ή ότι γίνεται πιο δυσμενής κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα συμβουλευόμουν ειδικό για πιθανή αντιβίωση από το στόμα.
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή αυτό θα κάνω. Μακάρι να πάει καλά
 
Καλημέρα σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες

20200130_104423.webp20200130_104405.webp
[automerge]1580374284[/automerge]
Επίσης κάποιος φίλος μου είπε να βάλω στο νερό αυτό το φάρμακο είναι αντιβίωση λέει. Τι να κάνω;
 

Συνημμένα

  • 20200130_105127.webp
    20200130_105127.webp
    27,7 KB · Προβολές: 5
Είναι υπέρβαρο το πουλί; Ποια είναι η διατροφή του; Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείς; Ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού μαζί με το πουλί.

Επίσης, σε ποιο γιατρό το πήγες; Το είδε το πουλί;
 
Είναι υπέρβαρο το πουλί; Ποια είναι η διατροφή του; Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείς; Ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού μαζί με το πουλί.

Επίσης, σε ποιο γιατρό το πήγες; Το είδε το πουλί;
Όπως αναφέρω το έχει δει κτηνίατρος στη περιοχή που μένω. Το πουλί είναι ενός έτους. Οι πατηθρες είναι η πλαστικές βέργες. Και ναι είναι υπέρβαρος. Του δίνω συμπλήρωμα στο νερό βιταμίνη Α γιατί μάλλον ένας από τους λόγους είναι η έλλειψη της. Έκοψα την αυγοτροφη και δίνω βραστό αυγό και μαρούλι που έχει βιταμίνη Α.
 
Το σημαντικότερο κατά την άποψή μου είναι να αντιμετωπιστούν οι αιτίες που δημιούργησαν το πρόβλημα. Η θεραπεία δεν θα βοηθήσει στη λύση του προβλήματος από μόνη της. Σαφώς και πρέπει να αντιμετωπιστούν φαρμακευτικά τα συμπτώματα αλλά αυτή είναι δουλειά του γιατρού. Πρέπει όμως να γνωρίζετε ότι αυτή δεν είναι η μόνη υποχρέωση του γιατρού, όταν τον επισκεπτόμαστε για κάποιο πρόβλημα υγείας των πουλιών μας...

Μάνο, δεν αναφέρομαι στην περίπτωση σου προσωπικά αλλά παίρνω την αφορμή για να πω ορισμένα πράγματα για ένα φαινόμενο που συναντούμε όλο και πιο συχνά στις συζητήσεις μας τον τελευταίο καιρό.

Η δουλειά του γιατρού δεν περιορίζεται στο "δώσε αυτό το φάρμακο για 10 μέρες στην τάδε δοσολογία" και πέρασε από το ταμείο. Δουλειά του γιατρού είναι να μας πει ποια είναι η ασθένεια, για ποιο λόγο προκλήθηκε, τι κάναμε λάθος και τι πρέπει να διορθώσουμε για να μην ξανασυμβεί και τέλος να δώσει τη θεραπεία αφού μας εξηγήσει επακριβώς τον τρόπο με τον οποίο θα την εφαρμόσουμε.

Είναι υποχρέωση του γιατρού να κάνει τα παραπάνω και ευθύνη του ιδιοκτήτη πουλιού που ασθενεί να τα απαιτήσει, σε όποιες περιπτώσεις δεν γίνεται με αυτόν τον τρόπο.

Είναι τρελό να γυρίζουμε από το γιατρό και πριν καν φτάσουμε σπίτι να γράφουμε μήνυμα στο PetBirds για να μας πουν τι πρέπει να κάνουμε για να γίνει καλά το πουλάκι. Αυτή ΔΕΝ είναι δουλειά του PetBirds. Το PetBirds πίστευε και πιστεύει ότι είναι δουλειά των γιατρών ασχολούνται με ασθένειες και όχι των πουλάδων γκουρού. Για να έχει όμως αποτέλεσμα αυτή η κίνηση, χρειάζεται και τη βοήθεια των μελών του που θα απαιτούν και θα καταγγέλλουν τα κακώς κείμενα. Έχουμε γεμίσει γιατρούς από κει που δεν είχαμε κανέναν χωρίς δυστυχώς να έχει αυξηθεί αντίστοιχα και το επίπεδο παροχών υγείας στα πουλιά μας.

Δεν κατηγορώ κανέναν. Αυτή είναι όμως η άποψή μου για να έχει νόημα η προτροπή μας "πήγαινε στο γιατρό", στις περιπτώσεις που τα μέλη ζητούν τη βοήθεια του PetBirds για κάποιο πρόβλημα υγείας των πουλιών. Διαφορετικά, τι νόημα έχει να πηγαίνει κάποιος στον γιατρό για να του πούμε εμείς τι θα κάνει μετά.

Εν πάση περιπτώσει, Μάνο, κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται αυγό παρά μόνο σπόρους, ειδικά από τη στιγμή που παίρνει συμπλήρωμα βιταμίνης Α. Χρειάζεται να αλλάξουν οι πατήθρες με ξύλινες διαφορετικών διαμέτρων (10 & 12 χιλ.). Στα φάρμακα δεν θα αναφερθώ καθόλου.

Τέλος, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το γιατρό και να συζητήσεις το θέμα αναλυτικά μαζί του και ειδικότερα πάνω στα σημεία που επισημάναμε.

Υ. Γ.
Stavros είπε:
Στα φάρμακα δεν θα αναφερθώ καθόλου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται από τους κανόνες η αναφορά σε φάρμακα. Μπορεί όποιος θέλει να αναφερθεί αναλαμβάνοντας και την ευθύνη φυσικά.
 
@Manos Tyro πως πάει το πουλάκι;
Tο βοήθησε η fucidin;
Ναι έχει συρρικνωθεί αισθητά. Και φαίνεται σαν να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο πόδι, σαν να πέσει. Εξάλλου έχω ραντεβού στον γιατρό την αλλά Τετάρτη και θα μου πει τι θα κάνουμε παρακάτω. Το καλό είναι ότι κελαηδαει ασταμάτητα όπως πριν και είναι πολύ δραστήριος.
 
Δεν φαίνεταιπολύ Καλά αλλά έχει μικρύνει αισθητά και έχει ξεχωρίσει από το πόδι είναι σαν ρώγα από σταφύλι. Την Τετάρτη που θα πάω ξανά πτηνιατρο θα έχω νέα.
20200206_210758.jpg
 
Δεν φαίνεταιπολύ Καλά αλλά έχει μικρύνει αισθητά και έχει ξεχωρίσει από το πόδι είναι σαν ρώγα από σταφύλι. Την Τετάρτη που θα πάω ξανά πτηνιατρο θα έχω νέα.
View attachment 70090
Τι λέτε έχει βελτιωθεί ή ονειρεύομαι;
 
Back
Top