Φροντίδα Πόσες ώρες επιτρέπεται να μένει ένα κοκατίλ μόνο του;

dimitris777

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2020
Μηνύματα
67
Πόλη
Ορεστιάδα
Επειδή πρόσφατα έχει αλλάξει το ωράριο μου και δεν θα βρίσκομαι στο σπίτι όπως πριν (ζώ μόνος), πόσες ώρες επιτρέπεται να μένει μόνο του ένα κοκατίλ; για παράδειγμα φεύγω για την δουλεία μου στις 9 το πρωί και επιστρέφω 4 με 5 το απόγευμα. Θα μπορούσα να έχω ανοιχτό το κλουβί εάν θέλει να βγει; (συνήθως του αρέσει να πηγαίνει πάνω στο κλουβί και να κάθεται και γενικά να μπαίνει και να βγαίνει χωρίς να πετάει η αν πετάξει θα κάνει δυο γύρες και θα ξαναπάει στο κλουβάκι του).

Σας ευχαριστώ.
 
Για να αφησεις ενα πουλακι μονο του στο χωρο εκτος κλουβιου δεν ειναι προτινομενο παρα μονο αν το δωματιο ειναι διαμορφωμενο κατάλληλα για την ασφαλεια του,τυπου aviary ας πουμε.

Σε οτι αναφορα τις ωρες που μενει μονο του,οσο λιγοτερες ειναι αυτες τοσο το καλυτερο.
Ειναι μεγαλωμενο στο χερι το πουλακι?
 
Για να αφησεις ενα πουλακι μονο του στο χωρο εκτος κλουβιου δεν ειναι προτινομενο παρα μονο αν το δωματιο ειναι διαμορφωμενο κατάλληλα για την ασφαλεια του,τυπου aviary ας πουμε.

Σε οτι αναφορα τις ωρες που μενει μονο του,οσο λιγοτερες ειναι αυτες τοσο το καλυτερο.
Ειναι μεγαλωμενο στο χερι το πουλακι?
Όχι δεν είναι, ακόμα είναι λίγο άγριο δηλαδή δεν κάθεται στο χέρι μου αλλά μου αφήνει καμιά φορά να χαϊδέψω κεφαλάκι, ράμφος. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που έλειψα από το σπίτι 8 ώρες και όταν με είδε χάρηκε και έβγαλε μερικές κραυγούλες κλαψιάρικες. (Να σημειώσω ότι το πουλάκι το έχω από 8 Σεπτεμβρίου και είναι από ότι μου είπαν 8 μηνών τώρα)

Δηλαδή εάν στο δωμάτιο που το έχω, βγάλω ότι καλώδιο υπάρχει σε μπρίζα είναι πάλι επικίνδυνο;
 
Το οτι είναι ημιαγριο "βοηθα" την κατάσταση ωστε να μην εχει άμεσα συνέπειες απο το γεγονός οτι μενει αρκετες ωρες μονο του.

Δεν ειναι μονο τα καλωδια που μπορει να δημιουργήσουν θεματα,ενα πουλακι που θα βαρεθει θα βρεθει σε καθε πιθανό και απιθανο σημειο του δωματιου δοκιμάζοντας τα παντα με το ραμφος του.
 
Το οτι είναι ημιαγριο "βοηθα" την κατάσταση ωστε να μην εχει άμεσα συνέπειες απο το γεγονός οτι μενει αρκετες ωρες μονο του.

Δεν ειναι μονο τα καλωδια που μπορει να δημιουργήσουν θεματα,ενα πουλακι που θα βαρεθει θα βρεθει σε καθε πιθανό και απιθανο σημειο του δωματιου δοκιμάζοντας τα παντα με το ραμφος του.
Οπότε για να μην δημιουργηθούν θέματα στο πουλάκι πολλά παιχνίδια και αλλαγή με νέα παιχνίδια και το pc να παίζει ήχους από άλλα πουλάκια βοηθάει φαντάζομαι...
 
Να σου πω την αληθεια θα προτιμουσα να ακουγεται μουσικη και οχι ηχοι απο αλλα πουλια, γιατι θα του δημιουργησεις την εσφαλμένη εντυπωση οτι υπαρχει κι αλλο πουλι στο χωρο με οτι αυτο συνεπάγεται.
 
Επειδή πρόσφατα έχει αλλάξει το ωράριο μου και δεν θα βρίσκομαι στο σπίτι όπως πριν (ζώ μόνος), πόσες ώρες επιτρέπεται να μένει μόνο του ένα κοκατίλ; για παράδειγμα φεύγω για την δουλεία μου στις 9 το πρωί και επιστρέφω 4 με 5 το απόγευμα. Θα μπορούσα να έχω ανοιχτό το κλουβί εάν θέλει να βγει; (συνήθως του αρέσει να πηγαίνει πάνω στο κλουβί και να κάθεται και γενικά να μπαίνει και να βγαίνει χωρίς να πετάει η αν πετάξει θα κάνει δυο γύρες και θα ξαναπάει στο κλουβάκι του).

Σας ευχαριστώ.
Κοίτα εγώ έχω διαμορφώσει το δωμάτιο μου όσο μπορώ καλύτερα για να έχω ελεφθερους τους παπαγάλους και τα πουλιά όταν λείπω ...φεύγω στις 8 για σχολείο και γυρνάω στις (πριν φύγω για το σχολείο βγάζω τα πουλιά ελεφθερα ) και το μπατζι και το κοκατιλ αλλά και τα ζεμπρακια οπότε δεν έχουν θεμα από μοναξιά η κάτι τετιο είναι σαν ένα μικρό φλοκ... Αλλά λέω και την οικογενια μου να ρίχνει καμιά ματιά όσοι είναι σπίτι...με αυτό θέλω να σου πω ότι δεν είχα ποτέ θεμα ούτε καπιον τραυματισμό όπλα οκευ γυρνάω μετά σπίτι ασχολουμε και όλα καλα
[automerge]1602531985[/automerge]
Να προσθέσω ότι τα πουλιά πρέπει αν είναι ήρεμα αλιως υπάρχει κυνδινος να κουτουλησουν στο τζάμι και μετά δεν θέλω να σκευτομαι τι θα ακολουθήσει..προσοπικα εγώ στην αρχή έβαζα σίτα ( όσο πιο γερή τόσο το καλύτερο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ελεύθερο σε δωμάτιο χωρίς επίβλεψη δεν συστήνεται (τοξικές ουσίες, κόλλες, μπογιές, βερνίκια, μέταλλα, πολλά αντικείμενα-παγίδες για ποδια/κεφάλια, μαλακά υλικά που μπορει να καταπιεί και γενικά πολλοί κίνδυνοι).
Χρειάζεστε μεγάλο κλουβί να χωράει να φτερουγίζει και ασφαλή παιχνίδια(κυρίως τυπου foraging και shredding, μπορείτε να φτιάξετε μονος σας κιόλας αφού βεβαιωθείτε για την ασφάλεια και το παρακολουθήσετε πώς παίζει), βεβαίως οπως κάνετε ήδη, ραδιοφωνο ή μουσική ή τηλεόραση σε ήπια ένταση και εαν πρόκειται να λείπετε γενικά πολύ και έχετε δυνατότητα για 2ο πουλί καλό είναι να του πάρετε εναν/μια φίλο/η (δεν χρειάζεται καν στο ίδιο κλουβί).
 
... Αλλά λέω και την οικογενια μου να ρίχνει καμιά ματιά όσοι είναι σπίτι...με αυτό θέλω να σου πω ότι δεν είχα ποτέ θεμα ούτε καπιον τραυματισμό όπλα οκευ γυρνάω μετά σπίτι ασχολουμε και όλα καλα
Δεν συμφωνώ μαζί σου Χρήστο🙂
Αυτό το....ποτέ θα ήθελα να μας το ''ορίσεις''. Πόσα χρόνια εννοείς; Ξέρεις αυτού του είδους τ' ατυχήματα γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη και οι αιτίες είναι τόσες πολλές...τόσες, που ξεπερνούν τις προβλέψεις μας αλλά και την φαντασία μας😉
 
@Sissy μωρέ δίκιο έχεις απλά ένα κοκατιλ και ένα μπατζι στο ίδιο μικρό κλουβι θα είναι πολύ χειρότερα πιστεύω..επησης υπάρχει πολύ πιο μεγάλη περίπτωση να συμβεί ατύχημα εντός κλουβιου
 
@Sissy μωρέ δίκιο έχεις απλά ένα κοκατιλ και ένα μπατζι στο ίδιο μικρό κλουβι θα είναι πολύ χειρότερα πιστεύω..επησης υπάρχει πολύ πιο μεγάλη περίπτωση να συμβεί ατύχημα εντός κλουβιου
Sorry, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να έχει ένα κοκατίλ και ένα μπάτζι στο ίδιο μικρό κλουβί και όχι το καθένα μόνο του σε ένα κατάλληλο από πλευράς διαστάσεων κλουβί, άνετο δηλαδή. Εσύ @myr που έχεις και τα δύο είδη, θεωρείς ασφαλές να διαβιώνουν στο ίδιο κλουβί;
 
@ianos αν έχεις δει τα προηγούμενα θέματα μου ναι...φυσικά και δεν είναι κατάλληλο... Απλά λόγο απειρίας ήθελα συνεχια πουλιά κάι επερνα και ξανά επερνα...τώρα που κατάλαβα το λάθος μου προσπαθώ να διορθωθω...είδη τα αγόρασα μια νέα ζευγαρωστρα στα ζεμπρακια μου...τα Χριστούγεννα θα πάρω ως δώρο ένα κλουβί για το κοκατιλ μου και με την πρώτη ευκερθα θα αναβαθμίσω και την ζευγαρωστρα από το παρροτλετ
[automerge]1602682509[/automerge]
Να σειμιωσω πως το μπατζι θα το χαρίσω όπως ειπα
 
@ianos
Όχι δεν το θεωρώ ασφαλές, το budgie πιθανότατα θα σπάσει τα νεύρα στο κοκατιλ (τουλάχιστον αν είναι σαν τον δικό μας που είναι το πιο αγαθό πλάσμα αλλά έχει πλήρη άγνοια περί προσωπικού χώρου και στόχο ζωής να τραγουδήσει κολλημένος στα μούτρα της Σίτρους άσχετα αν τον φοβερίζει αυτή) και το κοκατιλ κάποια στιγμή θα επιτεθεί αν στριμωχθεί. Σίγουρα εξαρτάται από τους χαρακτήρες τους αλλά μόνο ελάχιστες εξαιρέσεις τα πάνε τόσο καλά ώστε να είναι μαζί σε κλουβί. Επίσης δεν υπάρχει λόγος(για να γλιτώσουμε 20Ε που κάνει μια 60άρα για το budgie; Μία γερή τσιμπιά να του ρίξει το άλλο θα μας κοστίσει πολύ παραπάνω) παρέα κάνουν και σε διπλανά κλουβιά και έξω με επίβλεψη.Τώρα αν μιλούσαμε για μεγάλο aviary είναι αλλιώς.
Νομίζω όμως πως δεν τέθηκε τέτοιο ζήτημα σε αυτό το θέμα, απλά ηταν μια ατυχής διατύπωση.
 
@Xrhstosk
(Οκ προφανώς δεν ηταν απλα ατυχής διατύπωση)
Αυτό δεν είναι καθόλου καλη δικαιολογία, δηλαδή το ένα δεν έχει κλουβί ουσιαστικά οπότε μένουν και τα δύο εκτεθειμένα και ανεπιτηρητα έξω(?!)
Τέλος πάντων, είναι άσχετο με το θέμα αυτό οπότε ας μην επεκταθούμε, αλλά τουλάχιστον να μην συμβουλεύουμε και άλλους να ακολουθησουν αυτό το παράδειγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@myr οκ να το σταματήσουμε ενοειτε...ξέρω ότι είμαι λάθος και πίστεψέ με κάνω μεγάλη προσπάθεια να βελτιωθώ...πολύ μεγαλη...οπότε ότι μα ότι και να πεις έχεις δικιο...γι'αυτό επέλεξα να δοσω το μπατζι έτσι ώστε να μπορώ να το κρατάω στο κλουβί και να είμαι σίγουρος ότι ειναι ασφαλές μέχρι τα Χριστούγεννα που θα του πάρω νέο σπίτι...συγνώμη ξέρω ότι συνχιστηκες με αυτά που βλέπεις και ακούς αλλά προσπαθώ !
 
@Xrhstosk πρέπει να καταλάβεις ότι όλοι εδώ να βοηθήσουν θέλουν. Σε συμβουλεύουν για τα πουλιά που ήδη έχεις όχι σε τόσο καλές συνθήκες και πήρες και παροτλετ. Πρέπει πρώτα να φτιάξεις σωστά τις συνθήκες διαβίωσης των πτηνών που ήδη έχεις και μετά να σκέφτεσαι αν μπορείς να φροντίσεις και άλλο. Οπότε η προσπάθεια που λες δεν φαίνεται πουθενά! Ξέρω ότι είσαι ανυπόμονος λόγω ηλικίας όμως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι και το καλό των πτηνών σου. Από καρδιάς σου τα λέω αυτά και από αγάπη για όλα τα ζωντανά που εξαρτώνται από εμάς.
 
Απο ότι όλα δείχνουν το καλύτερο απο όλα είναι να είναι ζευγαράκι. Το θετικό είναι ότι βρήκα εκτροφείο στην περιοχή μου και έχω είδη μιλήσει με τον άνθρωπο και εαν όλα πάνε καλά θα έχω και ένα δεύτερο απογαλακτισμενο κοκατιλάκι τέλος Νοεμβρίου που θα κάνει παρέα στην Δούκισσα. Οπότε θα χρειαστεί ένα νέο κλουβί που μάλλον θα πάω για αναβάθμιση σε μεγαλύτερο.
 
Νομίζω ότι το ερώτημα είναι πόσες ώρες πραγματικής διασκέδασης, πτήσεων, επαφής με τους ανθρώπους, παιχνιδιού, αναζήτησης κρυμμένης τροφής κτλ χρειάζονται τη μέρα.

Πιστεύω αν συνηθίσει σε ένα συγκεκριμένο ωράριο, δεν θα υπάρχει πρόβλημα να μένει μόνο, ακόμα και αρκετές ώρες.

Γνώμη μου: ΠΟΤΈ εκτός κλουβιού χωρίς εποπτεία (ακόμα και αν βρίσκεσαι σπίτι).
 
Σήμερα προσπάθησα να την μάθω να τρώει λίγο περισσότερο πελετς και επειδή δεν της αρέσουν και πολύ βγήκε από το κλουβί της πέταξε και γενικά έψαχνε, ως που βρήκε την αγαπημένη της τροφή 😀 IMG_17102020_212414_(800_x_1000_pixel).webp
 
Back
Top