Φροντίδα Πόσες ώρες και ποιες βγάζετε έξω τα φτερωτά φιλαράκια σας;

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Εγώ τον βγάζω το πρωί μισή ωρίτσα πριν φύγω για δουλειά και το μεσημέρι κατά τις τρεις ως τις έξι μετά λίγο πριν πάει για ύπνο και τον νανουριζω... Εσείς; θα ήθελα να μάθω το πρόγραμμα σας. 🙂😁
 
Το πρωί τους βγάζω για 30-45 λεπτά και συνήθως (όχι πάντα) 10΄ το απόγευμα.
Δεν διατηρώ τακτικές ώρες εξόδου, επίτηδες. Δεν θέλω να περιμένουν κάτι που δεν μπορώ σταθερά να τους προσφέρω...
 
Οι ώρες που πηγαίνω στο πανεπιστήμιο ή στη δουλειά δεν είναι πάντα οι ίδιες οπότε το πρόγραμμά μας αλλάζει. Τώρα το καλοκαίρι βγαίνουν για περίπου δύο ώρες το μεσημεράκι που η Ζιζή κοιμάται. Τους βάζω κάθε πρωί παιχνίδια με κρυμμένες λιχουδιές και δεν μου ζητάνε σχεδόν ποτέ να βγουν.
 
Εγώ τους είχα μάθει να βγαίνουν αρχικά πρωί και απόγευμα συγκεκριμένες ώρες και αυτό γιατί δεν δούλευα!
Τώρα όμως που δουλεύω τα βγάζω το πρωί μόνο για μιάμιση ώρα.
Και πάντα τους δίνω το δάχτυλο για να τους βάλω και να τους βγάλω. Δεν θέλω να κάνουν αυτά ότι θέλουν.
Αν μου τύχει κάτι και δεν μπορέσω να τα βγάλω το πρωί τα βγάζω το μεσημέρι.
Και φυσικά αν αργήσω να τα βγάλω καμια φορά κάνουν σαν τρελά κι αυτό όταν βαριούνται αλλιώς δεν τους νοιάζει και πολύ.
 
Με νορμάλ πρόγραμμα απο το πρωί (10) που τρώμε λαχανικά και διάφορα μέχρι να φύγω για δουλειά (3 ώρες σίγουρα) και το απόγευμα πάλι κανά 2ωρο...
Το πρωί το ευχαριστιέται περισσότερο παντως.
 
Εμας ζουν μόνιμα έξω απ' το κλουβί όπως ξέρετε οι περισσότεροι. Έχουμε το "συν" ότι η Νόρα μένει σπίτι οπότε μπορεί να είναι εκεί να τα φροντίζει, αλλά πλέον και τις ώρες που λείπουμε και οι δύο μετά από μήνες "δοκιμών" και τσεκαρισμάτων, φτάσαμε να τους έχουμε εμπιστοσύνη. Οπότε στο κλουβί μπαίνουν μόνο για ύπνο, την έξοδο στο μπαλκόνι και μόνα τους για το μεσημεριανό ραχάτι.
 
Τυχερουλια...
Εμας ζουν μόνιμα έξω απ' το κλουβί όπως ξέρετε οι περισσότεροι. Έχουμε το "συν" ότι η Νόρα μένει σπίτι οπότε μπορεί να είναι εκεί να τα φροντίζει, αλλά πλέον και τις ώρες που λείπουμε και οι δύο μετά από μήνες "δοκιμών" και τσεκαρισμάτων, φτάσαμε να τους έχουμε εμπιστοσύνη. Οπότε στο κλουβί μπαίνουν μόνο για ύπνο, την έξοδο στο μπαλκόνι και μόνα τους για το μεσημεριανό ραχάτι.
👍Τυχερουλια!
 
Εγω στανταρ ωρα που θα τον βγαλω και ποσο θα τον κρατησω εξω δεν εχω αλλα πλεον μου το ζηταει μονος του ο σπορος.

Το καλό είναι οτι εχει μαθει τον χωρο οποτε οι προσγειωσεις ειναι παντα στην "ταρατσα" του κλουβιου του και επισης μπαινει μεσα μονος του.
Αν χρειαστεί για καποιο λογο να τον βαλω εγω το κανει αδιαμαρτύρητα.

Δεν χρειαζεται και "δολωμα" πια για να βγει :)
 
μπαινει μεσα μονος του.
Αυτό είναι πολύ σημαντικό...
Μην τον κακομάθεις από την αρχή...

Εμένα κάνει κάθε μέρα και άλλα κόλπα για να μην μπει... Μόνος του μπαίνει μόνο για φαγητό, ποτό και ύπνο...
 
Back
Top