Διατροφή Πόση ρίγανη να δώσω στο καναρίνι μου και σε τι συχνότητα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

voxpaine

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2021
Μηνύματα
400
Πόλη
Σπάρτη
μιας κ έτυχε να δω το άρθρο θα ήθελα να ρωτήσω πόση ρίγανη κάνει να δώσω στο καναρίνι μου κ σε τι συχνότητα ?
 
@voxpaine Ένα κλωναράκι κάθε εβδομάδα αν μπορείς για ένα καναρίνι είναι μια χαρά. Βέβαια και κάθε μέρα να του δίνεις δεν πρόκειται να πάθει κάτι όμως καλό είναι να γίνονται εναλλαγές στην διατροφή.
 
@voxpaine Ένα κλωναράκι κάθε εβδομάδα αν μπορείς για ένα καναρίνι είναι μια χαρά. Βέβαια και κάθε μέρα να του δίνεις δεν πρόκειται να πάθει κάτι όμως καλό είναι να γίνονται εναλλαγές στην διατροφή.
έχω γλάστρα με ρίγανη για αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρον
 
πρέπει να αφαιρώ τα φύλλα από το κλωναρι όταν την βάζω? έχω βάλει ένα μικρό εδώ και περίπου 2 ώρες κ δεν το έχει δοκιμάσει
 
Όχι. Τα φύλλα είναι που πρέπει να φάει. Το κλωνάρι δεν μπορεί ούτως ή άλλως.

Να το βάζεις στην αρχή με τέτοιον τρόπο που να μην φοβάται. Όταν δοκιμάσει, θα τρώει με μανία.
 
δηλαδή πως να το βάλω? το έβαλα πρώτα εκεί που βάζω το αντίδι που του αρέσει τίποτα, το έβαλα στην αυγοθήκη κ πάλι τίποτα
 
Θα το αφήσεις κάπου που να μπορεί το φτάσει για να το φάει όταν αποφασίσει. Μπορεί να μη γίνει αμέσως. Εσύ να βάζεις πού και πού από ένα κλαδάκι και κάποια στιγμή θα δοκιμάσει.
 
@voxpaine και ο δικός μου άργησε να δοκιμάσει. Τώρα ομως τα εξαφανίζει! Με μανταλάκι λαχανικών πάντα στο ίδιο σημείο, μικρό κομματάκι και καλύτερα στην αρχή όταν είναι η μέρα που δεν τρώει φρούτο ή λαχανικό, για να του κινήσει την περιέργεια.
 
Back
Top