Φροντίδα Πόση ώρα καθημερινά βγαίνει ο Παπαγάλος σας έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kentars
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kentars

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2018
Μηνύματα
158
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω ποση ωρα βγαζετε τον Παπαγαλο σας εξω καθημερινα.

Υπαρχει καποιο stand για παραδειγμα η πατηθρα σε αναλογο κλουβι που καθεται εξω ολη μερα; Τον αφηνετε εξω και ασχολειστε συχνα μαζι του; Βγαινει για μιση η μια ωρα και παιζεται και μετα τον ξαναβαζετε στο 'σπιτι του'?

Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι το καθημερινο προγραμμα ολων μας - δουλεια, υποχρεωσεις κλπ. Οι 'δυσκολιες' αυτες δυστυχως δεν μας αφηνουν τον ελευθερο χρονο που παντα θα θελαμε για τα φτερωτα μας. Κανουμε ομως ολοι και ολες οτι ειναι εφικτο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Δυστυχώς είναι όπως τα λες. Οι υποχρεώσεις είναι πολλές και ο χρόνος ελάχιστος. Δεν είναι ανάγκη όμως όσες ώρες βρίσκεται εκτός κλουβιού να ασχολείσαι αποκλειστικά μαζί του. Όταν έμενα στην Ελλάδα, έβγαζα τα κοκατιλ μου κάθε απόγευμα μετά τη δουλειά. Τους είχε φτιάξει ο πατέρας μου ένα πάρκο. Το είχα τοποθετήσει πάνω στο γραφείο μου και όσο εγώ διάβαζα αυτά έπαιζαν δίπλα μου. Τα άφηνα περίπου 2 ώρες έξω και μετά πήγαιναν για ύπνο.
Το σημαντικοτερο για εμένα είναι να υπάρχει συνέπεια σε αυτό και όχι το πόσες ώρες θα μείνουν έξω.
 
Αυτο δεν ειναι κατι στανταρ, ο καθενας μας εχει διαφορετικη σχεση με τον παπαγαλο του και ο καθε παπαγαλος μας εχει διαφορετικο χαρακτηρα. Οση περισσοτερη ωρα ειναι ελευθερος και γυμναζεται τοσο το καλυτερο και ναι υπαρχουν κλουβια που τα ανοιγεις απο πανω με πατηθρα και αλλαζει αμεσως η οψη του κλιυβιου, υπαρχουν σταντ και παρκα για καθε μεγεθος παπαγαλου για να παιζει εξω απο το κλουβ.
Εγω προσωπικα τον βαζω και τον κλεινω στο κλουβι μονο την ωρα του μεσημεριανου φαγητου και το απογευμα για τον υπνο του
 
Οσο για τον χρονο ενασχολησης προσωπικα τον χωριζω σε αμεσο και εμμεσο. Αμεσος να του μιλαω να τον πειραζω κλπ εμεσος να βλεπω τβ ή να με το κινητο, τον υ/η και αυτος να καθεται στο κεφαλι μου στα χερια μου στα ποδια μου και να με περιπιειται/να μου μιλαει ή πανω στο κινητο και τον υ/η να παρακολουθει τι κανω και παλι να μουρμουριζει
 
Ωραιο θεμα αλλα λυπηρο για εμενα. Θα ηθελα να ειναι εξω οσο περισσοτερο γινετε αλλα δυστιχως βγενει εξω μονο οταν ειναι η μικρη μου στο σπιτι. Δεν αφηνει κανεναν αλλο να τον ακουμπισει και την τελευταια φορα που ημουν μονη μαζι του αναγκάστικα μετα απο 3ωρες που ηταν εξω να τον πιασω με πετσετα.
Δυστυχως οι ωρες ειναι ελαχιστες με το σχολειο και τις δραστηριοτητες της μικρης. Ελπιζω να ερθει πιο κοντα μου σιγα σιγα για να ειμαι πιο ανετη να τον βγαζω εξω περισσοτερο
 
Ελεύθερος από τις 9 το πρωί μέχρι 1 και κάτι που φεύγω για δουλειά (πτήσεις, παιχνίδια.. Τα πάντα)
Και μετά από τις 7.30 που επιστρέφω μέχρι τις 10 (ύπνος), εκτός αν βγω ή έχω να κάνω κάτι άλλο.
Εναλλαγή παιχνιδιών στο κλουβί και να κρέμονται είναι το κόλπο :)
 
Δαγκώνει οχι όμως δυνατά από όταν την πήρα έτσι κάνει, αλλά μπορεί να το κανει γιατι νυστάζει. Το πρωί είναι μια χαρά το βράδυ μόνο.
Το καθένα έχει το χαρακτήρα του. Βάζε την 8 στο κλουβί και σκέπασέ την. Γιατί να σε πειράζει;
Μπορεί να θέλει να καλλωπιστεί πριν πέσει για ύπνο η κουκλάρα. :)
 
Ωραιο θεμα αλλα λυπηρο για εμενα. Θα ηθελα να ειναι εξω οσο περισσοτερο γινετε αλλα δυστιχως βγενει εξω μονο οταν ειναι η μικρη μου στο σπιτι. Δεν αφηνει κανεναν αλλο να τον ακουμπισει και την τελευταια φορα που ημουν μονη μαζι του αναγκάστικα μετα απο 3ωρες που ηταν εξω να τον πιασω με πετσετα.
Δυστυχως οι ωρες ειναι ελαχιστες με το σχολειο και τις δραστηριοτητες της μικρης. Ελπιζω να ερθει πιο κοντα μου σιγα σιγα για να ειμαι πιο ανετη να τον βγαζω εξω περισσοτερο
Ξεκινηστε με καποια λιχουδια, ή πατηθρα που ανεβαινει πανω, να τον βαζετε στο κλουβι αλλα να το αφηνετε ανοιχτο. Ετσι θα καταλαβει πως δεν ειναι "φυλακη" ο δικος μου ναι μεν ειναι πολυ κοινωνικος αλλα δεν αφηνει κανεναν να τον πιασει. Με αυτον τον τροπο του εμαθα πως το κλουβι ειναι ασφαλεια κ γι αυτο το αγαπα πολυ και το προστατευει απο παρισακτους
 
ο ζακο μου ειναι ενα πουλι που δεν με προβληματιζη σε τιποτα. Ο σενεγαλης παλι μεσα στην τρελα. καθε βραδυ κοιμουντε στο κλουβι μεταφορας τους. το πρωι μεταφορα στα κλουβια τους που βρισκοντε μεσα σε μια μεγαλη κλουβα εξωτερικη ωπου ο καθενας ξεχωριστα κανει της πτησεις του και μετα για πρωινο, εκει πεινω και τον πρωινο καφε μεχρι να φυγω για δουλεια. το απογευμα παλι πτησεις και παιχνιδι και στο σουρουπο ο γκρευ μπενει στο κλουβι μεταφορας για υπνο μεσα στο σπιτι μονος του ο σενεγαλης μαχη. Γενικος λογο κλουβας ειναι εκτος σπιτιου με εξωτερικες παραστασεις αρκετες ωρες τον χειμωνα αυστηρα μεσα στο σπιτι με λιγες ωρες εξω οταν εχει καλο καιρο
 
Εμεις βγαινουμε Καθε μεσημερι 3.15 με 5.15 εκτος Δευτερες κ τεταρτες που καθομαστε πιθανον κ μεχρι τις7 . Κ ενω το αγορι ειχε μαθει να μπαινει μονο του στο κλουβι η Λινα τον χαλασε. Η μεγαλειοτατη θελει να μπαινει πρωτα στο παλιο της κλουβι κ απο εκει να την βαζω μπροστα στην πορτα του μεγαλου κλουβιου κ να μπαινει. Ο ody ανεβασμενος εξω απο το παλιο κλουβι της λινας κ να τον πηγαινω μπροστα στην εισοδο του μεγαλου κλουβιου κ να μπαινει. Οτι θελουν με κανουν
 
Η δικιά μου πάει για υπνο 9 γιατι μετά τις 8 το βραδυ γίνεται επιθετική, αυτό γίνεται και σε εσάς ή μόνο σε εμενα;:)

Γίνεται "επιθετική" γιατί θέλει να πάει για ύπνο :) έχει μάθει έτσι και το απαιτεί. Όταν έρθει η ώρα για κάτι που το έχουν μάθει σαν πρόγραμμα "στραβώνουν" αν δε γίνει. 😛

Απόλυτα κατανοητός ο προβληματισμό σου σχετικά με τη διαχείριση του χρόνου σου. Τα παιδιά απάντησαν και κάλυψαν το ερώτημά σου πλήρως νομίζω.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να φτιάξεις το πρόγραμμα σου και κατ' επέκταση το δικό του σύμφωνα με τη σταθερότητα με την οποία θα μπορείς να το ακολουθείς σε βάθος χρόνου. Με αυτό τον τρόπο μειώσεις τις πιθανότητες να διαταραχθεί η "ρουτίνα" του και να έχεις αλλαγές στη συμπεριφορά του και στη σχέση σας.
 
Back
Top