Διατροφή Πόση ώρα να βράσω τα σουπιόκοκκαλα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Χθες πηγα παραλια και μαζεψα μερικα σουπιοκοκκαλα για τα πουλια μου. Ποση ωρα να τα αφησω να βρασουν; Χρειαζεται να κανω κατι αλλο;
 
Το βράσιμο δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το πολύ καλό στέγνωμα...
Νομίζω 3-4 λεπτά βράσιμο είναι αρκετά να τα "καθαρίσουν" αλλά χρειάζονται πολλές ώρες στον ήλιο να στεγνώσουν ή στη χειρότερη στους 50 βαθμούς στο φούρνο της κουζίνας μας.
Υπάρχουν εδώ σχετικές και ολοκληρωμένες οδηγίες Πως προετοιμαζουμε το σουπιοκοκαλο για να μπει στο κλουβι;
Αν δεν γίνουν τα παραπάνω ... Πολύ φοβάμαι πως θα έρθεις και θα ρωτάς <Link Removed>
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να σαι καλά Ειρήνη μου ήθελα να ανοίξω κι γω παρόμοιο θέμα!

Εγώ είχα βρει ένα μεγάλο κόκκαλο σουπιάς όταν είχα πάει πρόσφατα την μικρή στην παραλία. Αλλά προχθές το έβαλα στην κατσαρόλα με αρκετό νερό και το ξέχασα! Και έβραζε για ώρες! Δεν μυρίζει τίποτα! Έχει στεγνώσει αλλά είναι λίγο πιο μαλακό.. Το κατέστρεψα; Ή παραμένει το ίδιο; Μπορώ από αυτό να ξύνω και να βάζω στην αυγοτροφή μου; ή θέλει πέταμα; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αλικη, αν απλα το... Παραβρασες νομιζω ειναι πιο καλο να το θρυμματιζεις εσυ και να το βαζεις στην τροφη παρα να το βαλεις και να γινει θρυψαλα σε 2-3 μερες.
 
Δεν θέλει βράσιμο το συσκευασμένο σωστά; Οπως είναι το δίνεις
 
Back
Top