Διατροφή Πόση ώρα πρέπει να αφήνουμε το μαρουλι;

herodotos

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λευκωσία
καλημερα!ήθελα να ξέρω πόση ώρα πρέπει να το αφήνουμε το μαρούλι μέχρι να χάσει τις θρεπτικές του αξίες. (έχω να σας εισηγηθώ κάτι)
 
Δεν ξερω ποτε χανει τις θρεπτικες του αξιες και εχει μια συγκεκριμενη ωρα παντως λογικα το μαρουλι δεν παθαινει τιποτα για αρκετες ωρες εκτος αν εχει πολυ ζεστη
 
Δεν ξερω ποσες ωρες ειναι οι αρκετες παντως τα δικα μου το περιποιουνται σε... μερικα λεπτα!:D
 
Αν ειναι κομμενο... σε λιγα λεπτα προσφερει οτι και το αχυρο! Εκτος ισως απο τις ινες που παρασυρουν μερος απο τα διαφορα που συγκεντρωνονται στο εντερακι τους και την ενασχοληση τους σαν παιχνιδι! Περιμενουμε με ενδιαφερον.. Την εισηγηση.:)
 
εγώ όταν τους βάζω μαρούλι τους το βάζω μέσα σε ένα μπολάκι και μέσα σεαυτό το μπολάκι βάζω και φρέσκο νερό και έτσι μπορεί να πάει και μια ολόκληρη μέρα χωρίσ να αλλοιωθεί δοκιμάστε το
 
Καλο ειναι να αφηνουμε τα φρουτα και τα λαχανικα τωρα το καλοκαιρι 2 ωρες στο κλουβι και μετα να τα αφαιρουμε αν δεν τα εχουν φαει! Το χειμωνα 4 ωρες ειναι καλα.
 
εγω παλυ λεω :βαλε εκει το φρουτο η το λαχανικο, αν το φαει καλος αν οχι πεταμα, σιγα το δυσκολο.
 
εμενα το καρδερινοκαναρο παιρνει το μαρουλι και το βαζει μεσα στη μπανιερα που του εχω. Βεβαια αυτο δε το θεωρω καλο διοτι σκοπος ειναι τα λαχανικα να τα δινουμε στεγνα και γι' αυτο παντα τα σκουπιζω καλα πριν τα δωσω.
 
και εγω αυτο θεωρω καλο τα λαχανικα να ειναι στεγνα! Και εγω οταν τα πλενω τα στεγνωνω μετα πριν τους τα σερβιρω.
 
και εγω αυτο θεωρω καλο τα λαχανικα να ειναι στεγνα! Και εγω οταν τα πλενω τα στεγνωνω μετα πριν τους τα σερβιρω.

Γιατι πρεπει να ειναι στεγνα;Εγω οταν τους δινω μαρουλι το δινω βρεγμενο και νομιζω τους αρεσει πιο πολυ...
 
μια χαζη μου απορια. Οταν δινουμε φρουτα και λαχανικα τα κρεμαμε με μανταλακι η' υπαρχει καμια αλλη πατεντα;
 
μια χαζη μου απορια. Οταν δινουμε φρουτα και λαχανικα τα κρεμαμε με μανταλακι η' υπαρχει καμια αλλη πατεντα;

εγω χρησιμοποιω κατι τετοιο(η φωτο ειναι απο το kiklos)
fruchtstecker.jpg


ή μανταλακι ή απλως το βαζω αναμεσα στα καγκελα(μετα οπωσδηποτε καθαρισμα)
 
Back
Top