Γενικά Πόσοι και ποιοι σύλλογοι εκτροφέων πτηνών υπάρχουν στην Ελλάδα;

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Ποσοι και ποιοι συλλογοι υπαρχουν στην Ελλαδα στους οποιους μπορει καποιος να γραφτει (ωστε να παρει και δαχτυλιδια);
 
Υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αν καποιος γραφτει στον Α η στον Β συλλογο;

Επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.
Μου αρεσουν πολυ και ασχολουμαι με τα ευρωπαικα ιθαγενη. Αν δεν γραφτω σε κανεναν συλλογο και περναω μονο δαχτυλιδια απλα στα νεογεννητα μου (οχι μεσω συλλογου) για να ξερω απλα τα πουλια μου και το πεντιγκρι τους, υπαρχει προβλημα;
Τι μου πρασφερουν οι συλλογοι περα απο τα δαχτυλιδια, ειδικα σε εμενα που ειμαι πολυ μακρια; (δεν ειρωνευομαι τους συλλογους, ειλικρινα το ρωταω γιατι το εχω απορια).
Δεν σκοπευω να εμπορευομαι τα μικρα, το πολυ πολυ να χαρισω σε οποιον θελει αυτα που θα μου περισσευουν.
Νομικα ειμαι παρανομος; Την γνωμη σας παρακαλω.
 
Υπάρχουν 2 ομοσπονδίες, οι οποίες απαρτίζουν
την Com Hellas.
Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας (Π. Ο. Ο.)
& η Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία (Ε.Ο.Ο.).
Στις 2 αυτές ομοσπονδίες εντάσσοντε οι ελληνικοί σύλλογοι.
Υπάρχουν & κάποιοι ανένταχτοι.
Σίγουρα είναι η Ε. Π.Α. Μ., δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιος
άλλος ανένταχτος σύλλογος.
Μέχρι πέρισυ εάν ανήκες σε σύλλογο της μίας ομοσπονδίας
δεν είχες δικαίωμα να συμμετέχεις σε έκθεση συλλόγου της άλλης.
Νομίζω, από πέρισυ (2008) αυτό δεν ισχύει.
Όσον αφορά το νομικό σκέλος,
με το υφιστάμενο νομικό καθεστώς,
πιθανόν δεν καλύπτεσαι ούτε εάν έχει δαχτυλιδωμένα
(με συλλογικά δαχτυλίδια) πουλιά.
Άρα εάν δεν σε ενδιαφέρει η συμμετοχή σε κάποια
έκθεση-διαγωνισμό,
με επίσημο ή ανεπίσημο δαχτυλίδι είναι το ίδιο πράγμα.
Θα σου έλεγα μόνο,
να προσέξεις την διάμετρο δαχτυλιδιού
γιατί έχει σημασία στην -έστω ανεπίσημη-πιστοποίηση
ότι το πουλί είναι γεννημένο στο κλουβί.
Ακόμα & εάν πραγματοποιήσεις την πρόθεσή σου
να τα χαρίσεις,
η σωστή διάμετρος είναι προς όφελος του επόμενου κατόχου.
 
Υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα αν καποιος γραφτει στον Α η στον Β συλλογο;

Επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.
Μου αρεσουν πολυ και ασχολουμαι με τα ευρωπαικα ιθαγενη. Αν δεν γραφτω σε κανεναν συλλογο και περναω μονο δαχτυλιδια απλα στα νεογεννητα μου (οχι μεσω συλλογου) για να ξερω απλα τα πουλια μου και το πεντιγκρι τους, υπαρχει προβλημα;
Τι μου πρασφερουν οι συλλογοι περα απο τα δαχτυλιδια, ειδικα σε εμενα που ειμαι πολυ μακρια; (δεν ειρωνευομαι τους συλλογους, ειλικρινα το ρωταω γιατι το εχω απορια).
Δεν σκοπευω να εμπορευομαι τα μικρα, το πολυ πολυ να χαρισω σε οποιον θελει αυτα που θα μου περισσευουν.
Νομικα ειμαι παρανομος; Την γνωμη σας παρακαλω.

Πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση Αλέξη. Κατα την γνώμη μου η ένταξη σε έναν σύλλογο (ανεξαρτήτου ομοσπονδίας φυσικά) μπορεί να προσφέρει αρκετά πράγματα πέρα απο τα δαχτυλίδια στον εκτροφέα. Η συλλογική προσπάθεια για καλύτερη εκτροφή, η ανταλαγή απόψεων σχετικά με την εκτροφή, η ανταλλαγή εμπειριών, οι μαζικές παραγγελείες για είδη εκτροφής (κλουβιά, παρελκόμενα, φάρμακα, εμβόλια), οι γνωριμίες που γίνοντε μέσω τον εκθέσεων ή έστω μέσο γραπτού λόγου, η εύκολια εύρεσης ''νέου αίματος'' για το κοπάδι σου, η συμμετοχή σε κάποια έκθεση για να δείς τι πουλιά έχεις, πως μπορείς να τα βελτιώσεις κτλ, η συμμετοχή σε κάποιο σεμινάριο που γίνεται με διάφορα ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με την εκτροφή (κάποτε είχε γίνει για παράδειγμα για το κόκκινο λιποχρωμικό). Αυτά και πολλά ακόμα προσφέρει ένας σύλλογος, ανεξαρτήτου ομοσπονδίας, και χιλιομετρικής αποστάσεως.
 
Πραγματικά πάρα πολύ ωραίο θέμα και για μένα έρχεται στην κατάλληλη στιγμή. Πρόσφατα αγόρασα κάποια αρσενικά καναρίνια γκρι χρώματος(μου αρέσουν πάρα πολύ)και ένας φίλος μου χάρισε και κάποια θηλυκά. Επειδή πάντα ήθελα να έχω τέτοια καναράκια τέτοιου χρώματος και μιας και υπάρχουν και οι καρδερίνες μου σκέφτηκα να γραφτώ σε κάποιο σύλλογο. Και παλαιότερα είχα κάνει μία προσπάθεια για τις καρδερίνες αλλά η ιστορία ναυάγησε. Εγώ όπως και ο Αλέξης θέλω απλά τα πουλάκια που θα βγάζω να ξέρω ότι είναι δικά μου και τίποτα άλλο. Είναι λοιπόν προτιμότερο να γραφτώ σε κάποιο σύλλογο ή να παίρνω κάποια κλειστά δαχτυλίδια που υπάρχουν στο εμπόριο με χρονολογία και αύξοντα αριθμό. Θα ήθελα την γνώμη σας.
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Ας καταθεσουν και αλλοι τις αποψεις τους.
 
Υπαρχει καποιος πινακας με τα νουμερα των δαχτυλιδιων ανα ειδος;
Ευχαριστω.
 
Σε αυτην την λιστα αναφερει οτι το δαχτυλιδι για καρδερινα πρεπει να ειναι 2.5χιλ. Εχω την εντυπωση πως ειχα διαβασει καπου οτι θελει 2.7χιλ.
ποιο ειναι το σωστο; Μιλαω για βαλκανικη.
 
Back
Top