Αναπαραγωγή Πόσος χρόνος χρειάζεται μετά το ζευγάρωμα για να γεννήσει ένα budgie;

Vasileios Tsintzelis

PB New Member
Εγγραφή
20 Απρ 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Βιέννη
Καλησπέρα σε όλους σας!

Πόσος χρόνος χρειάζεται περίπου για να γεννήσει ένα budgie τα αυγά του μετά το ζευγάρωμα;

Ευχαριστώ πολύ!
 
Γνωρίζεις τους παράγοντες που κάνουν ένα budgie έτοιμο για να γεννήσει;

Πχ αν δεν υπάρχει φωλιά στο κλουβί, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ πολύ!
 
Τα διάβασα τα άρθρα και σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν νομίζω όμως πως μου δίνουν μια σαφή απάντηση στα ερωτήματα μου, γιαυτό και μπήκα στην διαδικασία για επιπλέον ερωτήσεις.
 
Δεν αναφέρομαι στο άρθρο με την δυστοκια.
Αυτό το άρθρο το διάβασα και έλυσε τις απορίες μου.
 
στο δεύτερο λινκ που έβαλε ο Γιάννης στο άλλο σου θέμα, https://community.petbirds.gr/threads/Το-ζευγάρωμα-των-budgie-μου.15990/ γράφει:

Στις αρχές Μαρτίου άρχισε το βάτεμα το οποίο κρατούσε 2-3 λεπτά και γίνονταν 2-3 φορές την ημέρα. Το ράμφος της θηλυκιάς από ροζ είχε γίνει ήδη καφέ σκούρο και παρέμενε αρκετές ώρες μέσα στην φωλιά.

Η συμπεριφορά της είχε αλλάξει. Ήταν απαιτητική προς το αρσενικό, απαιτούσε να την ταΐζει και να της φροντίζει το φτέρωμα ενώ προς εμένα είχε γίνει πολύ επιθετική και όποτε την πλησίαζα, κρυβόταν στην φωλιά και με δάγκωνε.

Το πρώτο αυγό
Γύρω στα μέσα Μαρτίου έτρωγαν και τα δυο το αυγό με το τσόφλι και κάποια στιγμή παρατήρησα ότι δεν έβγαινε καθόλου από την φωλιά. Έλεγξα και είδα το πρώτο αυγό!

Η θηλυκιά δεν έβγαινε πλέον καθόλου από τη φωλιά. Ήταν μέσα μέρα νύχτα και για την διατροφή της φρόντιζε ο αρσενικός και πολλές φορές όταν γίνονταν πολύ απαιτητική συμμετείχε και το 2ο αρσενικό.

από αυτό εγώ συμπεραίνω ότι χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα με 15 μέρες

(συγγνώμη που τα έφτιαξα έτσι, αλλά ακόμα δεν γνωρίζω πως να κάνω όλες τις απαντήσεις με την σωστή παράθεση )
 
Πχ αν δεν υπάρχει φωλιά στο κλουβί, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Πολύ απλά θα γεννήσει τα αυγά στον πάτο του κλουβιού ή σε κάποια αυγοθήκη που θα τη συνδυάσει με φωλιά.
Όταν το θηλυκό είναι σε οίστρο, μπει σε αναπαραγωγική φάση θα ετοιμάσει ο οργανισμός της μια σειρά αυγών που θα τα γεννήσει ο κόσμος να χαλάσει.
Αυτό μπορεί να συμβεί και με απουσία αρσενικού. Απλά σε αυτή την περίπτωση τα αυγά θα είναι άσπορα.
Δυστυχώς στα θηλυκά δεν μπορείς να αποφύγεις τις ωοτοκίες.
 
Back
Top