Γενικά Πόσο έντονα πρέπει να κελαηδάει το καρδερινοκάναρο για να καταλάβω το φύλο του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggos

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Κρήτη
γεια σας εχω ενα καρδερινοκαναρο εδω και μια εβδομαδα, το που λακι ειναι μικρο περιπου 2-3 μηνων. Ποσο εντονα πρεπει να κελαιδαει για να καταλαβω το φιλο του;
 
-Σ' αυτήν την ηλικία "σαλιαρίζουν" πολλές φορές και τα δύο φύλλα.
Το θέμα δεν είναι το έντονο αλλά η ποιότητα, το στρώσημο
του τραγουδιού.Αυτό θα κάνει να ξεχωρίσει το αρσενικό.
Αλλά μέχρι να γίνει αυτό, θα μπορείς εύκολα να το ξεχωρίσεις και απο κάτω.
 
δεν εχω μαθει ακομα να ξεχωριζω τα φυλλα των πουλιων απο κατω μηπως θα μπορουσες να με βοηθησεις λιγο και σε αυτο; Σε ευχαριστω..
 
πιστευω ότι οι συμβουλες του κωστα σε βοηθησαν.
Αν δυσκολεύεσαι τότε περίμενε κανένα μηνά ακόμα και αν είναι αρσενικό θα πρέπει να αρχίσει το κελαίδημα.
 
δηλαδη περιπου σε ποια ηλικια αρχιζει το κελαηδιμα κανονικα... Και σε ποια ηλικια εμφανιζετε η μασκα στο ραμφος;δεν ξερω με εχει μπερδεψει αυτο το πουλι.."πιπιριζει" αρκετα αλλα δεν στινει φωνη..
 
Μηπως το εχει κομπλαρει επειδη του βαζω cd με ηχο καρδερινας και για αυτο καθηστερει να κελαιδισει"υπαρχει τετοια περιπτωση;
 
Μηπως το εχει κομπλαρει επειδη του βαζω cd με ηχο καρδερινας και για αυτο καθηστερει να κελαιδισει"υπαρχει τετοια περιπτωση;
ειναι πολύ καλή μεθοδος για να μαθει φωνες καρδερίνας αφού δεν έχεις καρδερίνα δασκαλό
 
Μολις διαπιστωσα οτι το καρδερινοκαναρο μου ειναι αρσενικο.. Μεχρι τι ηλικια μπορω να του βαζω φωνη καρδερινας απο cd για την εκπαιδευση του; και σε τι αποσταση πρεπει να εχω το ηχειο απο το κλουβι για την καλλητερη αφομοιωση; Ευχαριστω!
 
Μέχρι να βαφτεί ολοκληρωτικά η μάσκα του είναι η καλύτερη περίοδος να το χτυπάς με φωνές. Τωρα μέσα στο ίδιο δωμάτιο είναι καλά αλλά όχι σε τρελλά ντεσιμπέλ ούτε και πολύ σιγά. Κανονικα.
 
ποτε ειναι η καταλληλη ωρα για να το "χτυπαω" με φωνες, ποση ωρα; Και καθε ποτε πρεπει; Μπορω και καθημερινα;
 
ας με βοηθησει καποιος σε αυτο που ρωτησα σας ευχαριστω..
 
Τι να πω να'στε καλα για την κατανοηση.. Ευχαριστω
 
Απανταω στα ερωτηματα σου με την σειρα:

1)Η πιο καταληλη ωρα για να το ''χτυπας'' με φωνες ειναι νωρις το πρωι και αργα το απογευμα.

2)Δυο ωριτσες νωρις το πρωι και τρεις ωριτσες αργα το απογευμα πιστευω φτανουν(αλλα και αν το αφησεις περισσοτερο με διαλειματα μισης ωρας ειναι μια χαρα πιστευω)


3)Καθημερινα μπορεις να το ''χτυπας'' με φωνες αλλα το μεσημερακι ομως θα το αφηνεις να ξεκουραζεται.


Ελπιζω να σε βοηθησα!
 
Back
Top