Γενικά Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ακόμα και ένα πετσοπ με καλες κριτικές;

redionreddies

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2020
Μηνύματα
84
Πόλη
Ρέθυμνο
Γεια σας παιδιά,
θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας. Αποφάσισα να πάρω ένα κοκατίλ και έκανα μια μεγάλη έρευνα όσο μπορούσα από το ίντερνετ γτ δεν είχα ιδέα. Για ένα μήνα είδα βίντεοζ από πολύ γνωστούς εκπαιδευτές (Marlene mccohen: την προτείνω με 1000) διάβασα άρθρα, έμαθα πολλά από παιδιά εδώ πέρα, αλλά και σε άλλες πλατφόρμες. Αυτό που δεν ήξερα όμως ήταν από που μπορώ να "προμηθευτώ" το κατοικίδιο εν μέσω καραντίνας. Ένα πολύ γνωστό πετσοπ για την Κρήτη με βάση στο Ηράκλειο είχε καταπληκτικές κρητικές σε διάφορες σελίδες, από Σκρουτζ μέχρι και πλατφόρμες σχολιασμού. Αποφάσισα να τους εμπιστευτώ, συνέβησαν ένα σορό παρατράγουδα Αλλά με υπομονή και κατανόηση προσπάθησα να συνεργαστούμε ψύχραιμα. Μέχρι που έφτασε ο κόμπος στο χτένι. Για να μην τα πολυλογώ ήρθαν όλες οι παραγγελίες (προμηθεύτηκα τα πάντα από εκεί, από το κοκατιλ μέχρι την τροφή, το κλουβί τα παιχνίδια και πολλά άλλα, μια περιουσία άφησα). Μετά από όλα αυτά λοιπόν δεν πήρε κανένας να ενδιαφερθεί να ρωτήσει τι έγινε αν ήμουν ικανοποιημένος. Μέχρι που τους έδωσα τα χειρότερα σχόλια και τις κριτικές παντού με Ευγενία και εμπεριστατωμένα πάντα. (Γενικά είχαν να πουν και να προσαψουν αντίλογο σε καθε αρνητική κριτική [σύνολο 2 όλες και όλες]). Με πήραν τηλέφωνο που λέτε αφότου είδαν τις κριτικές και μου εταζαν δώρα αξία 15, 30 ευρώ και την ατάκα "Ότι θέλετε εσείς αρκεί να σβήσετε το σχόλιο". Δεν τσίμπησα με αυτές τις βλακείες και άρχισαν να ξαναπαίρνουν τηλ (μια κοπέλα συγκεκριμένα) και να το ρίχνει στον συναισθηματικό εκβιασμό, ότι αυτό μπορεί να χαλάσει την καριέρα της και ότι ο υπεύθυνος της τα έχωσε χοντρά και ότι θα με αποζημιώνε από την τσέπη της γτ είχα αναφερθεί σε αισχροκέρδεια στα σχόλια και εν τέλη υπέκυψα γτ όντως πίστεψα ότι είναι κρίμα να έχει πρόβλημα στην δουλειά της εξαετίας μου. Το έχω μετανιώσει αρκετά όμως.
Σε άλλη μοίρα πάλι θέλω να πάρω και ένα λοβμπερντ αλλά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός πλέον και δεν εμπιστεύομαι διαδικτυακά πετσοπς. Έχει κάποιος να προτείνει κάποίον εκτροφέα, η ιδιώτη ή ακόμα και πετσοπ Αλλά να γνωρίζει εξ ιδίων για την ηθική που ακολουθούν; Βρίσκομαι στο Ρέθυμνο αλλά ακόμα και ταχυδρομικός να αποσταλεί με τις κατάλληλες προδιαγραφές δέρματος φυσικά είναι απολύτως δεκτό.
 
Καλώς ήρθες στην παρέα, διάβασα και ένα άλλο θέμα που έχεις ανοίξει για το ποδαράκι του μικρού σου, και την εμπειρία σου με τους γιατρούς.

Για μένα κακώς έσβησες την κρητική σου, από όσα εξιστορείς πιθανολογώ ότι είναι γενικότερη τακτική του καταστήματος προς τις αρνητικές κρητικές και όχι λάθος μιας υπαλλήλου που θα το πλήρωνε από την... Τσέπη της.

Την όποια " αισχροκέρδεια " επικαλείσαι την επωφελήθηκε η ίδια ή η επιχείρηση; Προφανώς η επιχείρηση, συνεπώς πώς θα την καλούσαν να πληρώσει το "λάθος" από την τσέπη της;

Ο συναισθηματισμός αξίζει σε όσους έχουν αίσθημα ευθύνης και όχι σε όσους προσπαθούν να μας χειραγωγήσουν.

Καλή τύχη με το ποδαράκι του μικρού και με το λοβακι, δε μπορώ να βοηθήσω ως προς αυτό.
 
Απαντώ στην ερώτησή του θέματος:
Μπορεί να είναι όσο αξιόπιστος μπορεί να είναι ο οπόιοσδήποτε. Το θέμα όμως είναι ότι όταν πρόκειται για ζωντανούς οργανισμού πολλά μπορούν να στραβώσουν, όπως και το ότι ο οποιοσδήποτε είναι αξιόπιστος, δεν σημαίνει ότι θα παραμείνει κιόλας.
Για το lovebird και γενικότερα για τα ζωάκια - πουλάκια μας, καλό θα ήταν να αναζητούμε εκτροφείς και να παίρνουμε από εκεί, καθώς συνήθως οι συνθήκες διαβίωσής τους είναι καλύτερες.
Ερώτηση: έχεις σκεφτεί να πάρεις στη μικρή σου μια παρέα του δικού της είδους; Στο φόρουμ και κοντά στην περιοχή διαμονής σου έχουμε δύο εκτροφείς κοκατίλ, που είναι αξιόπιστοι... Τους @vagelis76 & @zack27 , Ρέθυμνο και Χανιά αντίστοιχα. Ίσως και να έχουν υπόψη τους εκτροφείς lovebird, tips για την ευζωία του κοκατίλ σου, ικανό - γνώστη γιατρό με εμπειρία σε πουλιά...
 
@Chrisad σε ευχαριστώ πολύ! Για το θέμα αισχροκέρδειας μπορεί να είναι και πολιτική του καταστήματος δεν γνωρίζω.
[automerge]1590850819[/automerge]
@ianos προς το παρόν όχι, αλλά στο έμμεσο μέλλον ναι θέλω να έχει παρέα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν θέλω να την ζευγαρωσω ούτε να γίνει εχθρικό με κάποιο πουλί από το είδος της. Σκέφτηκα το λοβμπερντ για παρέα αλλά και ως το δεύτερο πουλί στην οικογένεια γτ είναι αρκετα φιλικό και γενικά τα πάνε καλά με αλλά είδη. Σε ευχαριστώ πολύ για τα παιδιά, θα επικοινωνήσω μαζί τους το συντομότερο δυνατόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν θέλω να την ζευγαρωσω ούτε να γίνει εχθρικό με κάποιο πουλί από το είδος της
Όταν θα θελήσεις να της πάρεις παρέα, προτείνω να πάρεις ένα του ιδίου είδους και φύλου πουλάκι. Θεωρώ ότι θα μπορούν να επικοινωνήσουν καλύτερα μεταξύ τους παρά με το όποιο άλλο είδος
 
Όταν θα θελήσεις να της πάρεις παρέα, προτείνω να πάρεις ένα του ιδίου είδους και φύλου πουλάκι. Θεωρώ ότι θα μπορούν να επικοινωνήσουν καλύτερα μεταξύ τους παρά με το όποιο άλλο είδος
Του ίδιου είδους και φύλου δεν αναπτύσσουν εχθρικές σχέσεις μεταξύ τους;
 
Του ίδιου είδους και φύλου δεν αναπτύσσουν εχθρικές σχέσεις μεταξύ τους;
Νομίζω πως όχι, Αλλά ας περιμένουμε και απαντήσεις έμπειρων στο είδος.
 
Εγω αποσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω την εντύπωση ότι τα λοβ είναι περίεργα πουλια σαν χαρακτήρες κ δεν ταιριάζουν εύκολα! Αν θες ψάξε για δημοσιεύσεις κατόχων
 
Όσον αφορά την συμβίωση των cockatiel, αυτό που μπορώ να πω από προσωπική εμπειρία είναι ότι ακόμα και δύο αρσενικά, τα οποία κατέχω, ζουν αρμονικά εδώ και πάνω από 5 χρόνια στο ίδιο κλουβί χωρίς τον παραμικρό τραυματισμό ποτέ τους. Άρα η επιλογή ενός πτηνού του ίδιου είδους θεωρώ πως είναι η πιο ασφαλής και ωφέλιμη για την ψυχοσύνθεση και σωματική ακεραιότητα του πτηνού σου
 
Back
Top