Διατροφή Πόσο γιαούρτι να δίνω στον ενός χρόνου Ζακό μας;

ΕΙΡΗΝΑΚΙ

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπερα... Εχουμε εναν Ζακο σχεδόν εναμιση ετους και του δοσαμε δοκιμαστικα να φαει λιγο γιαουρτι και ξετρελαθηκε! Θα θελα να ρωτησω ποσο γιαουρτι κανει να του δινω και σε τι συχνοτητα. Καθε μερα; Το γιαούρτι ειναι ελαφρυ 2 τοις εκατο καθως αυτο εγρααφε το βιβλιο που πηραμε οτι επιτρεπεται να φαει...
 
Δεν γνωρίζω την ποσότητα που μπορείτε να δίνετε, αλλά διάβασα ότι λόγω του ότι οι οργανισμοί αυτοί δεν διαθέτουν το ένζυμο λακτάση, δεν μπορούν να μεταβολίσουν την περιεχόμενη λακτόζη στο τυρί και στο γιαούρτι. Οπότε, αν και συνήθως η περιεκτικότητα ενός γιαουρτιού είναι χαμηλή σε λακτόζη, προτίμησε, αν βρεις προϊόν ελεύθερο λακτόζης.
 
Σ ευχαριστω πολυ. Στο βιβλίο γραφει οτι κανει να φαει γιαουρτι και τυρι χαμηλων λιπαρων... Εφόσον οι αποψεις διίστανται θα το αποφευγω μέχρι να μου απαντησει καποιος ειδικος...
 
Σ ευχαριστω πολυ. Στο βιβλίο γραφει οτι κανει να φαει γιαουρτι και τυρι χαμηλων λιπαρων... Εφόσον οι αποψεις διίστανται θα το αποφευγω μέχρι να μου απαντησει καποιος ειδικος...

Κι εγώ γνωρίζω πως κάνει να φάνε λίγο γιαούρτι (ανά 15-20ημερο) ή ένα μικρό κομματάκι τυρί χαμηλών λιπαρών (καθώς επίσης και λίγο νερόβραστο κοτόπουλο ή ψάρι, εμείς τουλάχιστον στον cockatoo μας δίναμε).

Αν έχετε δυσανεξία στη λακτόζη, μπορείτε να καταναλώνετε τα εξής: παλιό τυρί ή γιαούρτι, που συνήθως γίνονται ανεκτά από τον οργανισμό, γιατί η λακτόζη μετατρέπεται σε γαλακτικό οξύ, το οποίο δεν προκαλεί συμπτώματα.
πηγή
http://www.iatronet.gr/diatrofi/astheneies-diatrofi/article/2483/dysanexia-laktozis.html
 
Καλησπέρα. Όπως ακριβώς σου είπε ο ianos. Το καλό με το γιαούρτι είναι ότι λόγω των βακτηρίων που περιέχει διασπάει την λακτόζη σε γαλακτόζη και γλυκόζη. Η γαλακτόζη είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα γιατί είναι καυστική και περιέχει ζάχαρη. Σίγουρα είναι μια καλή λιχουδιά και μια καλή επίσης πηγή ασβεστίου, όχι όμως στην υπερβολή του. Στην θέση σου δεν θα έδινα συχνότερα από δύο τρεις φορές τον μήνα και όχι περισσότερο από μια κουταλιά του γλυκού.
 
Εγω του δινω μυτη γλυκου του κουταλιου γιαουρτι 2% στραγγιστο με βρωμη σαν πολτο και εξαφανιζεται σε dt,του έδωσα μια φορα απο το δικο μου γιατι γκρινιαζε και απο τοτε τρελενετε οταν το βλεπει, εγω την ποσοτητα αυτη την δινω 2,3 φορες την εβδομαδα
 
Back
Top