Αναπαραγωγή Πόσο διαρκεί η αναπαραγωγική περίοδος στις καρδερίνες;

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα!
Θα ηθελα να μαθω ποσο κραταει η αναπαραγωγικη περιοδος στις καρδερινες σε κατασταση αιχμαλωσιας; Και αν ενα πουλι εχει αιχμαλωτιστει μεγαλο ποσο δυσκολο ειναι να ζευγαρωσει; Οχι μονο με πουλια του ιδιου ειδους αλλα και με πουλια διαφορετικου ειδους.. Π.χ. καναρια.;
Προσδοκω τις απαντησεις ολων οσων γνωριζουν!
 
Σοφία καλημέρα. Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η αναπαραγωγική περίοδος στις καρδερίνες αρχίζει από τα μέσα Σεπτέμβρη με αρχές Οκτωμβρίου. Έτσι τα πουλιά έχουν χρόνο και να γνωριστούν και να ταιριάξουν αρμονικά μεταξύ τους. Στην φύση την ίδια περίοδο ξεκινούν να φτιάχνουν τα ζευγάρια. Το κλουβί τους πρέπει να είναι αρκετά ευρύχωρο και διακοσμημένο με ψέυτικα κλαδάκια ώστε να μοιάζει με το φυσικό τους περιβάλλον. Πρέπει να ξέρεις κάτι βασικό. Η θυληκή καρδερίνα είναι αυτή που διαλέγει το ταίρι της. Στα μέσα Μαρτίου με αρχές Απρίλη στρώνουν την φωλιά τους.
Συνήθως για αναπαραγωγή διαλέγουν μικρά πουλιά φετινά δηλαδή. Πολλοί πιστέυουν ότι τα πουλιά που δεν έχουν βατέψει στην φύση είναι πιο εύκολο να αναπαραχθούν στο κλουβί. Στο ερώτημα σου αν μία μεγάλη καρδερίνα μπορεί να ζευγαρώσει θα σου απαντούσα ότι εξαρτάται από το ίδιο το πουλί. Υπάρχουν πουλιά που πηγαίνουν με καρδερίνα και με κανάρα εύκολα και άλλα όχι. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις θέλει υπομονή. Πολλές καρδερίνες δεν δέχονται τις ανοιχτόχρωμες κανάρες και άλλες όχι. Πάντως σε ότι και να κάνεις αξίζει τον κόπο και η προσμονή είναι γλυκειά.
 
Καλημερα!
Θα ηθελα να μαθω ποσο κραταει η αναπαραγωγικη περιοδος στις καρδερινες σε κατασταση αιχμαλωσιας; Και αν ενα πουλι εχει αιχμαλωτιστει μεγαλο ποσο δυσκολο ειναι να ζευγαρωσει; Οχι μονο με πουλια του ιδιου ειδους αλλα και με πουλια διαφορετικου ειδους.. Π.χ. καναρια...
Προσδοκω τις απαντησεις ολων οσων γνωριζουν!

εσυ εχεις αρκετες γνωσεις ωστε να εισαι σιγουρη πως με το αμολημα καποιου αρρωστου πουλιου κινδινευουν να μολυνθουν και τα ελευθερα και τωρα ρωτας κατι τοσο απλο; Επισης τι δουλεια εχει ενα αιχμαλωτισμενο πουλι στα χερια σου; Εχεις σκεφτει οτι το να αγοραζεις πιασμενα ειναι πολυ χειροτερο απο το να τα πιανεις μονη σου γιατι ετσι ενισχυεις αυτο το παρεμποριο; Και η απαντηση στην ερωτηση σου.
η αναπαραγωγικη περιοδος στις ελευθερες ξεκιναει τελος μαρτιου με αρχες απριλιου και τελειωνει τελη αυγουστου.στις αιχμαλωτισμενες συνηθως αρχιζει ενα μηνα αργοτερα εκτος αν υπαρχει τεχνητος φωτισμος. Τελος ενα μεγαλο πιασμενο πουλι εχει θεωρητικα λιγοτερες πιθανοτητες να ζευγαρωσει απο ενα που ειναι απο μικρο πιασμενο αλλα ολα ειναι θεμα τυχης!
 
Σοφία καλημέρα. Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η αναπαραγωγική περίοδος στις καρδερίνες αρχίζει από τα μέσα Σεπτέμβρη με αρχές Οκτωμβρίου. Έτσι τα πουλιά έχουν χρόνο και να γνωριστούν και να ταιριάξουν αρμονικά μεταξύ τους. Στην φύση την ίδια περίοδο ξεκινούν να φτιάχνουν τα ζευγάρια. Το κλουβί τους πρέπει να είναι αρκετά ευρύχωρο και διακοσμημένο με ψέυτικα κλαδάκια ώστε να μοιάζει με το φυσικό τους περιβάλλον. Πρέπει να ξέρεις κάτι βασικό. Η θυληκή καρδερίνα είναι αυτή που διαλέγει το ταίρι της. Στα μέσα Μαρτίου με αρχές Απρίλη στρώνουν την φωλιά τους.
Συνήθως για αναπαραγωγή διαλέγουν μικρά πουλιά φετινά δηλαδή. Πολλοί πιστέυουν ότι τα πουλιά που δεν έχουν βατέψει στην φύση είναι πιο εύκολο να αναπαραχθούν στο κλουβί. Στο ερώτημα σου αν μία μεγάλη καρδερίνα μπορεί να ζευγαρώσει θα σου απαντούσα ότι εξαρτάται από το ίδιο το πουλί. Υπάρχουν πουλιά που πηγαίνουν με καρδερίνα και με κανάρα εύκολα και άλλα όχι. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις θέλει υπομονή. Πολλές καρδερίνες δεν δέχονται τις ανοιχτόχρωμες κανάρες και άλλες όχι. Πάντως σε ότι και να κάνεις αξίζει τον κόπο και η προσμονή είναι γλυκειά.
στη φυση το φεβρουαριο φτιαχνουν ζευγαρια. Το σεπτεμβρη μολις εχουν τελειωσει την αναπαραγωγη.λες πριν καλα καλα τελειωσουν να φτιαχνουν τα ζευγαρια της επομενης χρονιας. Απο σεπτεμβρη μεχρι τελος χειμωνα τα πουλια κινουνται κοπαδιαστα.
 
εσυ εχεις αρκετες γνωσεις ωστε να εισαι σιγουρη πως με το αμολημα καποιου αρρωστου πουλιου κινδινευουν να μολυνθουν και τα ελευθερα και τωρα ρωτας κατι τοσο απλο; Επισης τι δουλεια εχει ενα αιχμαλωτισμενο πουλι στα χερια σου; Εχεις σκεφτει οτι το να αγοραζεις πιασμενα ειναι πολυ χειροτερο απο το να τα πιανεις μονη σου γιατι ετσι ενισχυεις αυτο το παρεμποριο;
Ευχαριστω για την απαντηση καλε μου και για την τοποθετηση.Αν και δεν χρειαζοταν..
Τωρα δεν ρωταω.. Τοτε ρωτουσα, προς αποφυγη λανθασμενων κινησεων και ''στασεων''.
Νομιζω πως εκανα σωστες επιλογες... Με συμβουλο την αγαπη και τον σεβασμο. Τι λες; 😉
 
γ

δε ξερω τις επιλογες σου. Μακαρι να ναι οι καλυτερες δυνατες!
 
Αφου δεν ξερεις τις επιλογες μου.. Την σταση μου.. Και τον χαρακτηρα μου μην βιαζεσαι να κρινεις και να κανεις...''μαθημα''.
Ειχα την τιμη και την χαρα να γνωρισω εδω μεσα αξιολογους ανθρωπους. Εκτος απο τις γνωσεις που μου εδωσαν απλοχερα... Μου εδωσαν με την καρδια τους και τις πολυποθητες.-
 
Καλησπερα σε ολους.Psyjohn21δεν μου αρεσε το σχολιο σου για το παραεμποριο δηλαδη γιατι να ειμαι αναγκασμενος να παρω ενα αγριο πουλι απο τα pet με 20 κ 30Ε οταν μπωρω να πιασω εγω; Σε παραθετο στα γνησια cd σε σχεση με τους μαυρους
 
Καλησπερα σε ολους.Psyjohn21δεν μου αρεσε το σχολιο σου για το παραεμποριο δηλαδη γιατι να ειμαι αναγκασμενος να παρω ενα αγριο πουλι απο τα pet με 20 κ 30Ε οταν μπωρω να πιασω εγω; Σε παραθετο στα γνησια cd σε σχεση με τους μαυρους

να θυμισω

Επίσης, όποιο μέλος αιχμαλωτίζει πουλιά με οποιοδήποτε τρόπο και δηλώσει δημόσια ότι το κάνει, αγνοώντας και προκαλώντας την ισχύουσα νομοθεσία αλλά και τους κανόνες του PetBirds, θα θεωρείται ανεπιθύμητο και θα του απαγορεύεται η πρόσβαση σε αυτό το χώρο.

ΜΦΧ
Πανος
 
Αφου δεν ξερεις τις επιλογες μου.. Την σταση μου.. Και τον χαρακτηρα μου μην βιαζεσαι να κρινεις και να κανεις...''μαθημα''.
Ειχα την τιμη και την χαρα να γνωρισω εδω μεσα αξιολογους ανθρωπους. Εκτος απο τις γνωσεις που μου εδωσαν απλοχερα... Μου εδωσαν με την καρδια τους και τις πολυποθητες.-
ναι αλλα και συ χωρις να ξερεις το χαρακτηρα και τις προθεσεις μου βιαστηκες να κατακρινεις το σκοπο μου, περι αμοληματος ασθενων πουλιων μιλαω.
 
να θυμισω

Επίσης, όποιο μέλος αιχμαλωτίζει πουλιά με οποιοδήποτε τρόπο και δηλώσει δημόσια ότι το κάνει, αγνοώντας και προκαλώντας την ισχύουσα νομοθεσία αλλά και τους κανόνες του PetBirds, θα θεωρείται ανεπιθύμητο και θα του απαγορεύεται η πρόσβαση σε αυτό το χώρο.

ΜΦΧ
Πανος
ενω οποιος αγοραζει πιασμενα απο το πετ σοπ της γειτονιας του θα ειναι ευπροσδεκτος;το θεμα ειναι να μη πιανονται γενικα πουλια, αλλα το αποστημα ειναι αυτοι που πιανουν πουλια για εμποριο και οχι ο συνειδητοποιημενος εκτροφεας που θα αφαιρεσει 5 φετειναρια απο τη φυση και θα προσπαθησει να τα αναπαραγει. Ομως οσο υπαρχει ακομα και η ελαχιστη ζητηση για αγορα πιασμενων θα συνεχισουν να πιανονται εκατομυρια πουλια καθε χρονο και θα διοχετευονται τις περισοτερες φορες σε ατομα που δε ξερουν να τα κρατησουν ζωντανα ουτε για μια βδομαδα. Θυμαμαι μια γιαγια στο σχιστο που μου εδειξε κατι καρδερινες που ειχε παρει για να της πω αν ειναι αρσενικες και με ρωτησε αν ξερω γιατι τις πεθαινουν και καθε κυριακη αγοραζει αλλες... Δυστυχως αυτο το φαινομενο νομιζω οτι δε θα εξαλειφθει ποτε, για να μη πω οτι ουτε θα περιοριστει, αφου παντα θα υπαρχει ο αδαης που θα λεει"και τι εγινε που ειναι γεννημενη σε κλουβι, κελαηδαει καλυτερα απο τη πιασμενη. Ασε που ειναι πανακριβη, μπορω να παρω 10 με αυτα τα λεφτα."
 
ενω οποιος αγοραζει πιασμενα απο το πετ σοπ της γειτονιας του θα ειναι ευπροσδεκτος;το θεμα ειναι να μη πιανονται γενικα πουλια, αλλα το αποστημα ειναι αυτοι που πιανουν πουλια για εμποριο και οχι ο συνειδητοποιημενος εκτροφεας που θα αφαιρεσει 5 φετειναρια απο τη φυση και θα προσπαθησει να τα αναπαραγει.
Δηλαδή δηλώνεις συνειδητοποιημένος έκτροφέας και αφαιρείς πουλιά από τη φύση;
 
Selo na paragaleso oli pou pernoune meros se afto to thema na menoune sto thema paragalo poli.

Etsi kai alios to thema einai parapoli konta sto piasimo poulion kai an katalabeno i zitisi ksefigi DISTIXOS tha to stamatame PRIN exoume pali fasaria.
 
τ

Δηλαδή δηλώνεις συνειδητοποιημένος έκτροφέας και αφαιρείς πουλιά από τη φύση;
αν ειχες διαβασει αυτα που γραφω δε θα εκανεσ ατοπη ερωτηση, γιατι θα ειχεσ καταλαβει ηδη οτι προσθετω κ οχι αφαιρω. Ξερεισ πολλουσ που εκτρεφουν κ απελευθερωνουν; Το θεμα ξεκινησε για να μαθω και αν υπαρχουν και αλλοι με αυτο το σκοπο κ οχι να απανταω σε ερωτησεις ειρωνικες.
 
Back
Top