Γενικά Πόσο εύκολα επιστρέφουν οι παπαγάλοι σας στο κλουβί τους;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Τα δικά μου πλέον όταν βλέπουν το φιστίκι μπαίνουν αμέσως μέσα. Στο συγκεκριμένο βίντεο είχα μόνο ένα οπότε τα έβγαλα πάλι έξω για να δώσω μόλις τα βάλω στον καθένα από ένα αλλά παρόλα αυτά περιμένουν το δωράκι τους.

View attachment 0chsba.mp4
 

Συνημμένα

  • 122978172_752102075518036_6685456086450728775_n.webp
    122978172_752102075518036_6685456086450728775_n.webp
    38,8 KB · Προβολές: 14
Τα δικα μου μπαινοβγαινουν οποτε χρειαστει χωρις προβλημα,χωρις να τα οδηγησω εκει με καποια λιχουδια.
Τα έχεις μόνιμα έξω και μέσα να υποθέσω μπαίνουν απλά για να κοιμηθούν;
 
@seemsfunny

Tα εχω σχεδον ολη την ημερα εξω αλλα οταν αεριζω ή καθαρίζω το δωματιο ή για οποιονδηποτε αλλο λογο χρειαζεται να τα κλεισω μεσα,δεν αντιμετωπιζω θεματα.
Βοηθα το οτι ειναι πληρως εξοικιωμενα βεβαια.
 
δυστιχος ο δικος μου (ρινκνεκ) καθε μερα εχουμε αγωνα μαχης για να μπει. Μονο με ενα κοματακι μηλο θα μπει μεσα. εαν ειναι κατι αλλο δεν θα μπει με τιποτα
 
Εμένα τα τα περνει ο ύπνος σε πολύ άκυρα μέρη στο δωμάτιο και μετά αρχίζει η πιο στρεσογόνα διαδικασία για αυτά...πρέπει να έχω ανοιχτό το φως να τα ξυπνησω δλδ να τα κάνω με καπιον τρόπο να έρθουν σε εμένα και να τα βαλω στο κλουβί...τα ζεμπρακια συνήθως πάνε μόνα τους όταν έρθει ι ώρα αλλά ειδικά το το κοκατιλ και το παρροτλετ κοιμούνται στα πιο άκυρα μέρη🤦
 
Εμένα θα μπούνε μόνα τους στο κλουβί για να φάνε. Ποτέ δεν μπαίνουν και τα δύο μαζί. Ο ένας τρώει και ο άλλος κρατάει τσίλιες σε περίπτωση που σηκωθώ για να απομακρυνθούν από το κλουβί. Στο σπίτι στην Λευκάδα ο Λινκ είχε την συνήθεια επειδή τον είχα πολλές ώρες έξω το βράδυ να κοιμάται στο κουρτινόξυλο.
 
Εμενα το lovebird μου, αν και το εχω λιγο καιρο, μπαινει μονο οταν το βαζω εγω μεσα, χωρις να φερει αντισταση. Δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με το να τον βαζω μεσα χωρις λιχουδιες. Οταν του αλλαζω φαγητο επειδη τον βγαζω μπαινει να κοιταξει τι γινεται αλλα δεν με αφηνει να κλισω την πορτα. 😂
 
Εμένα μπαινοβγαίνουν πανευκολα αλλά ποτέ μόνα τους, δεν είχα όμως ποτέ θέμα να τα βάλω μέσα και χωρίς λιχουδιές.Θελω να κάνω μια ερώτηση στα παιδιά που λένε ότι τα αφήνουν και κοιμούνται κουρτινόξυλα η όλη μέρα έξω.Με τις κουτσουλιές πάνω σε κουρτίνες κτλ τι κάνετε? Στην καθαριότητα δηλαδή του σπιτιού μαζεύεται από παντού κουτσουλιές?Γιατί εγώ τα έχω περίπου 2 ωρίτσες έξω να παίξουν και εγώ μαζί τους και τα ξαναβάζω μέσα οπότε οπότε κάνουν κουτσουλιές επιτόπου την βλέπω και την καθαρίζω, θα ήθελα να τα αφήνω και λίγο πιο χυμα οπότε θα ήθελα να ακούσω τι κάνετε με την καθαριότητα εσείς που τα αφήνετε έξω όλη μέρα...
 
Εμένα ο δικός μου (lovebird) βγαίνει πανεύκολα ανεβαίνοντας στο χέρι μου. Ηεπιστροφή δεν είναι τόσο εύκολη αλλά ουτε και δύσκολη...Τον βάζω μέσα κρατώντας τον καθώς εκείνος προσπαθεί να ξαναβγεί. Γατζώνεται απο το χέρι μου και δεν κατεβαίνει με τίποτα! Μετά απο λίγα χάδια το παίρνει απόφαση! 😁
 
Ο ody μπαίνω βγαίνει και μόνος του αλλά η Λίνα θέλει τα χάδια της πρέπει να της πάω το παλιό της κλουβί στο μέρος που βρίσκεται εκείνη την στιγμή μπαίνει μέσα κ μετά την πάω στο μεγάλο κλουβί μπροστά στην πόρτα κ κατεβαίνει μετά σαν κυρία
 
ο δικός μου μόλις του πω «νανι» μπαίνει μέσα, τις περισσότερες φορές δεν προλαβαίνω καν, μόλις πάει 7:30 μπαίνει μόνος του.
Αχαχχ καλο!εχω παρει ενα μπατζι οταν τα αφηνεις εξω δεν κουτσουλανε στο δωματιο;και επισης του εχουν παρει ενα κλουβι που μου φαινετε μικρο και λεω να του παρω ενα ψιλοτεραστιο 130€ απο επωνυμη αλυσιδα εχεις καμια γνωμη;σευχαριστω
 
@haris13 δεν μπορώ να πω σε μερικά είναι κύριος, όταν πετάει κρατιέται και δεν κουτσουλαει όπως και όταν έρχεται κοντά μας (άντε να φύγει καμία πάνω στο τραπέζι) όταν κάθετε πάνω στο κλουβι έχει κάτι σαν ταψάκι όποτε το καθαρίζω) και όταν βρίσκεται ατο σταντ του από κάτω έχει κόντρα πλακέ αλλά και ανάμεσα στο σταντ και το κλουβι έχω βάλει ψεύτικο γρασίδι (εκεί ζορίζομαι) για να κάθεται και εκεί. Τώρα τα μικρότερα κάνουν και πιο συχνά κουτσουλιές! Για το κλουβι άνοιξε ένα καινούριο θέμα με μια φωτογραφία κλουβιου να το συζητήσουμε.
 
@haris13 δεν μπορώ να πω σε μερικά είναι κύριος, όταν πετάει κρατιέται και δεν κουτσουλαει όπως και όταν έρχεται κοντά μας (άντε να φύγει καμία πάνω στο τραπέζι) όταν κάθετε πάνω στο κλουβι έχει κάτι σαν ταψάκι όποτε το καθαρίζω) και όταν βρίσκεται ατο σταντ του από κάτω έχει κόντρα πλακέ αλλά και ανάμεσα στο σταντ και το κλουβι έχω βάλει ψεύτικο γρασίδι (εκεί ζορίζομαι) για να κάθεται και εκεί. Τώρα τα μικρότερα κάνουν και πιο συχνά κουτσουλιές! Για το κλουβι άνοιξε ένα καινούριο θέμα με μια φωτογραφία κλουβιου να το συζητήσουμε.
Ευχαριστω!
 
λεω να του παρω ενα ψιλοτεραστιο 130€ απο επωνυμη αλυσιδα
Προσοχή στο διάκενο μόνο! Συνήθως τα τεράστια είναι για μεγάλους παπαγάλους και το διάκενο είναι σχετικά μεγάλο.
 
Back
Top