Γενικά Πόσο κάνει ένα μωρό cockatiel και τι άλλο θα χρειαστεί ν' αγοράσω;

Lazarikos

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους σας. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αγορά ενος Cockatiel. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω καθόλου απο πουλιά και θα είναι η πρώτη φορά που θα πάρω παπαγαλακι. Θέλω να κανω την αρχη με ενα νεογέννητο cockatiel και θέλω να μάθω την τιμή του. Επισεις να μου πειτε και αλλα απαραιτητα πραματα που θα χρειαστει να παρω π.χ (κλουβι κτλπ) οπως και τις τιμες τους. Ευχαριστω παρα πολυ :)
 
Καλως ηρθες στο φορουμ κατ'αρχας!

Οχι νεογεννητο, ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσει χωρις τη μητερα του εως απιθανο ειδικα στα χερια ενος απειρου (δε στο λεω για να σε προσβαλλω) ιδιοκτητη. Εαν ψαξεις σε παλιοτερα θεματα στο φορουμ θα δεις την ατυχη καταληξη που ειχαν πολλα μωρα επειδη τεινει να γινει "μοδα" το ταισμα στο χερι με τη δικαιολογια οτι ετσι δενονται τα πουλια με τον ιδιοκτητη. Αν ζησουν βεβαια... Υπαρχουν βεβαια και πολλα παραδειγματα μελων που προτιμησαν να παρουν ενα απογαλακτισμενο μωρο το οποιο δεν εχει καμια μα καμια διαφορα απο αυτα που καποιοι πηραν σχετικα νωρις και τα ταισαν για λιγο καιρο μονοι τους. Να παρεις ενα πουλακι που εχει ταιστει στο χερι απο εμπειρο εκτροφεα και μολις εχει απογαλακτιστει και θα τρωει μονο του. 😉
 
Εχω εναν κοντινο φιλο που ξερει αρκετα πραματα για τα ζωακια. Γιαυτο σκεφτηκα να μεγαλοσω ενα νεογεννητο. Θα μπορει να με βοηθησει αρκετα πιστευω. Εσυ φιλε μου προτεινεις Cockatiel για κατοικιδιο;
 
Εκτος απο κλουβι, χρειαζεσαι φυσικα κ ενα δυο καταλληλα παιχνιδακια κ φυσικα επωνυμη συσκευασμενη τροφη κ οχι χυμα βιταμινες, ενα σουπιοκοκκαλο που ειναι πλουσιο σε ασβεστιο κ μια πετρα με μεταλλικα στοιχεια
δες κ εδω
Αγορά παπαγάλου: Ναί ή όχι;
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/
https://community.petbirds.gr/threads/Χρήσιμα-θέματα-απαντήσεις-για-τη-φροντίδα-των-παπαγάλων.14381/
γενικα το φορουμ ειναι γεματο με πολλα ενδιαφεροντα θεματα, αρκει να αφιερωσεις λιγο χρονο για διαβασμα κ μπραβο που ενημερωνεσαι πριν την αποκτηση του φτερωτου σου φιλου, εισαι στο καταλληλοτερο μερος! 🙂
 
Εχω εναν κοντινο φιλο που ξερει αρκετα πραματα για τα ζωακια. Γιαυτο σκεφτηκα να μεγαλοσω ενα νεογεννητο. Θα μπορει να με βοηθησει αρκετα πιστευω. Εσυ φιλε μου προτεινεις Cockatiel για κατοικιδιο;

Ειναι εξαιρετικα πουλια για κατοικιδια και θα σου προτεινα να παρεις ενα με τον τροπο που σου προτεινα προηγουμενως, αλλα οτι και να ξερει απο ζωακια, ο φιλος σου, σιγουρα δεν αρκουν αν δεν εχει κανει εκτροφη πουλιων και δεν εχει μεγαλωσει μωρα πουλια ο ιδιος στο παρελθον. Δεν ειναι σαν τα σκυλακια η τα γατακια, ειναι παρα πολυ πιο ευαισθητα σχεδον ευθραστα. Και αυτα τα πραγματα δεν μαθαινονται προσπαθωντας διοτι δεν παιζουμε με ζωες.
 
Ευχαριστω για την βοηθεια που μου προσφερεται και παλι. Θα ηθελα πολυ να ξερω ποσο θα μου στοιχισουν ολα μαζι.Αν ξερει καποιος παρακαλω να απαντησει.. Δηλαδη φιλε μου αν παω και ζητησω στο pet shop ενα cockatiel .. Να του πω οτι θελω ενα ημερο;
 
Καλησπέρα,Συγγνώμη αλλά δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο τώρα.
Η γνώμη μου είναι πως το κοκατιλ είναι τρομερό πουλί και κάνει και για αρχάριους. Τα μωρά ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα ώριμα πουλιά, Θα σου συνιστούσα να πάρεις λοιπόν ένα μωρό κοκατιλ προσέχοντας όμως να έχει την κατάλληλη ηλικία ώστε να μπορείς να το ταΐσεις. Πχ κάθε 6 ώρες... Από ιδιώτη μπορείς να βρεις στην τιμή των 50-80, Το κλουβί του θα πρέπει να είναι τετράγωνο και καλό θα ήταν να άνοιγε το επάνω μέρος (ώστε να βγαίνει έχω ο παπαγάλος όταν του ανοίγεις). Από τιμές τα κλουβιά παίζουν πολύ. Υπολόγισε το λιγότερο 50 για ένα καλούτσικο κλουβί όχι μάρκας. Παιχνίδια κλπ θα βρεις σε όλα τα μαγαζιά. Το τάισμα με κρέμα είναι εύκολη υπόθεση εάν διαθέτης καθημερινά αρκετό χρόνο είσαι υπεύθυνος και προσεκτικός. Σε αντίθετη περίπτωση μην σκεφτείς καν να πάρεις μωρό.
 
Θεοφάνη, το τάισμα στο χέρι δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση, ιδιαίτερα για κάποιον αρχάριο. Τα μικρά πουλιά είναι τόσο ευαίσθητα που με την παραμικρή λάθος κίνηση μπορεί να έχουμε και θάνατο. Μπορεί το πουλί να πνιγεί, να γραντζουνιστεί η γλώσσα ή ο λαιμός του, να πάθει αναρρόφηση, να τραυματιστεί ο προλοβός του, και άλλα φρικαλέα πράγματα μόνο και μόνο απο έναν λάθος χειρισμό. Εγώ είμαι της άποψης οτι να αφήνουμε το τάισμα στους επαγγελματίες εκτροφείς. Άλλωστε και ένα πουλί ταϊσμένο απο γονείς που έχει και επαφή με ανθρώπους γίνεται το ίδιο ήμερο με ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι.

Σε καμία περίπτωση το τάισμα δεν είναι εύκολη υπόθεση ακόμα και για κάποιον έμπειρο.


Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Εγώ το κλουβί για το κοκατίλ μου το πλήρωσα 70 ευρώ αλλά είναι πολύ μεγάλο. Το παρήγγειλα μέσω του κτηνιάτρου μου απο ελληνική εταιρεία κατασκευής κλουβιών.
 
Λάζαρε, αν βρεις ήμερο κοκατίλ πάνω απο 2 μηνών (για να έχει απογαλακτιστεί) τότε θα είναι το ιδανικό. Όμως και ένα άγριο κοκατίλ φετινό θα εξημερωθεί σχετικά εύκολα γιατί θα είναι μικρό ακόμα. Αν δεν βρεις ήμερο ψάξε οπωσδήποτε για πουλί με δαχτυλίδι που γράφει "09".
 
δεν καταλαβαινω τι εννοεις δαχτυλιδι...



Niva μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποσο σου στοιχισαν ολα μαζι;
 
δεν καταλαβαινω τι εννοεις δαχτυλιδι...
το εχουν στο ποδι και γραφει την ημερομηνια γεννησεις πουλιου, αυξων αριθμος πουλιου και κωδικο εκτροφεα.
δες φωτο αυτο που εχω σε μαυρο κυκλο ειναι.
 

Συνημμένα

  • CockatielFlappingResized.webp
    CockatielFlappingResized.webp
    8,5 KB · Προβολές: 2.448
Το κοκατίλ το υιοθέτησα απο μέλος του φόρουμ και δεν πλήρωσα τίποτα.
Εσύ αν αποφασίσεις να αγοράσεις ήμερο κοκατίλ υπολόγισε γύρω στα 80-100 ευρώ, εκτός αν βρεις κάποιο που χαρίζεται.
Το κλουβί στοίχισε 70 ευρώ.
Η σχοινένια πατήθρα έκανε 6 ευρώ, το ίδιο η σχοινένια κούνια και το καμπανάκι, και τα υπόλοιπα παιχνίδια της τα φτιάχνω μόνη μου.
 
ααα ευχαριστω.. Οχι δεν θα παρω ημερο τελικα θα παρω 2 μηνων..



Και 2 μηνων και 8 χρονων να ειναι μπορει να ειναι ημερο!
Το δικο μου το αγορασα 2 μηνων απο πετ σοπ και το πληρωσα 100ευρω!
Το αλλο ημερο που εχω μου το χαρισε κι εμενα μελος του φορουμ!

Τα κλουβια πρεπει να ψαχτεις γιατι οι τιμες οπως σου ειπαν παιζουν!
Αλλα κοιτα να παρεις κατι καλο και ακριβο για να σου μεινει! Και προπαντων ευρυχωρο...
 
Back
Top