Γενικά Πόσο κάνει ένα cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DaniGK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DaniGK

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2008
Μηνύματα
51
Πόλη
Λάρισα
γεια σας παιδιά τι κάνετε όλα καλά;ξέρει κανεις ποσο κάνει ένα cockatiel?
 
αμα δεν ειναι εξημερωμενο και ταισμενο στο χερι κανει περιπου 50 ευρο απο οτι εχω δει σε μαγαζια.
 
αν παντως παρεις ενα αρσενικο και ενα θυληκο προσπαθησε να βρεις δυο που θα τα εχουν μονα τουσ σε ενα κλουβι και να ειναι ζευγαρι...
 
Όντως γύρω στα 50 ευρώ και τα ήμερα και ταισμένα στο χέρι απο 80 μέχρι 100!
 
στην ελλαδα δυστυχως ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με το εξωτερικο! τα εξημερωμενα εμενα μου ειπαν στο πετ σοπ οτι κοστιζουν 160 ευρω! Ελεος!😱
σε 1 αλλο μαγαζι τα μωρα εκαναν 80. εσυ αγορασες. Αν ναι τελικα ποσο κ απο που το πηρες;
 
Εδώ στην Αμερική, cockatiels θα διαφέρουν σε τιμή από $ 50 (€ 32) σε περίπου $ 130 (€ 82) (pet shop χέρι).
 
Γεια σας παιδιά, έψαχνα καιρό για παπαγάλο ταϊσμένο στο χέρι αλλά με τις τιμές που κυκλοφορούν στα μαγαζιά και στις αγγελίες είχα απογοητευθεί. Τελικά μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα σε cockatiel, πολύ φιλικό από petshop 130 euro. Οι λόγοι μου ήταν ότι ήθελα ένα παπαγάλο ήσυχο έξυπνο φιλικό κσαι μετρίου μεγέθους με εύκολο χαρακτήρα (PIONUS parrots και τα Cockatiel με κάλυπταν). Δεν λέω ακριβό σε σχέση με αυτά που λέτε αλλά δεν το έχω μετανιώσει και ούτε νομίζω πως θα το μετανιώσω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε εφήβους και ενήλικες. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας κάνει την επένδυση βέβαια με σοβαρότητα και υπευθυνότητα τα κατοικίδια δεν είναι παιχνίδι αλλά σύντροφοι.
 
οι κοκατιλ μου

έχω δύο αρσενικά κοκατίλ τον δάγκα και τον μπίμπο. Ο δάγκας είναι γκρι με κίτρινο κεφάλι και λοφίο και πορτοκαλί μάγουλα. Ο μπίμπος έχει ασπρο κεφάλι {whiteface}. Πώς είναι οι παπαγάλοι σας;



εγώ τους αγόρασα 30 {δάγκα} και50[μπίμπο} από τα pet city
 
φιλε δάγκα αν θέλεις να μας πείς πως είναι η παπαγάλοι σου μπορείς να ανοιξεις ενα καινουργιο θέμα στο "νέα μελοι" και να μας καλησπερησεις, να μας μιλησεις για τα πουλία σου και να γνωριστουμε! Στο λέω αυτο γιατι εδω το θέμα είνια αλλο και οχι αν πουμε πως εινια οι παπαγάλοι μας. Παντως απο εμένα έστω και απο εδώ καλως όρισες και αν σου ζήσουν οι παπαγάλοι...
Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.. Πρόσφατα είδα σε ενα πετ σοπ στο βαρδάρι κοκατιλάκια μωρά μεσα σε ενα ενυδρειο να τα ταιζουν με κρεμα.. Θα ρωτήσω πόσο κάνουν και αν δε σου κάνει κόπο ανέβα.. Δίπλα είμαστε!
 
Είναι ενδιαφέρον να δούμε αν το κόστος ενός cockatiel είναι παρόμοιο στις χώρες μας. Σε ένα αμερικανικό pet shop, ένα cockatiel ταϊσμένο στ χέρι θα κοστίσει περίπου $130 (περίπου €92) και $50 - $75 (€35 - €53) για τα ταϊσμένα από τους γονείς. Μερικές φορές είναι λιγότερο ακριβά αν το πουλί δεν είναι εξημερωμένο.
 
παιδια ειναι διάφορες οι τιμές ανάλογα με πετ σοπ εγώ ξέρω οτι τα μη εξημερωμενα ειναι απο 30-60 και τα εξημερωμενα απο 100-150
 
εγω πηγα σε ενα πετ-σοπ στη ν.σμυρνη και μου ειπαν οτι τα γκρι κανουν 45 ευρω και τα περλε 50 ευρω (μη εξημερομενα και τα δυο )
 
Back
Top