Φροντίδα Πόσο καιρό θα με βγάζει 2.5Kg άμμος για κλουβί μέτριο ως μεγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα ζευγάρι budgies και για χρόνια τώρα έβαζα στον πάτο του κλουβιού (με συρταράκι, όχι σχάρα) εφημερίδες & φύλλα από περιοδικά.

Ωστόσο, τελευταία παρατηρώ ότι το σκίζουν σε καθημερινή βάση και το μασάνε, δεν ξέρω αν το καταπίνουν κιόλας.
Αυτήν την δουλειά την κάνει κυρίως το αρσενικό..!

Οπότε, σκέφτομαι μήπως τους πάρω άμμο για τον πάτο.

Για κλουβί μέτριο (προς μεγάλο), 2.5Kg πόσο καιρό θα με βγάζει; Θα πρέπει να το αλλάζω καθημερινά, μέρα παρά μέρα, ή μπορώ να το περνάω από σουρωτήρι και να το ξαναχρησιμοποιώ 1-2 φορές;
Επίσης, έχω διαβάσει ότι μερικά τους αρέσει να τα τρώνε κι ένα άρθρο λέει ότι δεν κάνει καλό.

Ευχαριστώ!
 
Όταν λες κλουβί μέτριο προς μεγάλο εννοείς 60άρα ζευγαρώστρα; Επειδή ο όρος άμμος είναι πολύ γενικός θες να μας πεις αν έχεις δει ή ενδιαφέρεσε για κάτι συγκεκριμένο; Γιατί άμμος θεωρείται ο ψιλός ζεόλιθος, άμμος είναι και το υπόστρωμα για της γάτες με διαφορετικά χαρακτηριστικά το καθένα.
 
το κλουβί μου έχει πάτο 56x31!

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, σκεφτόμουν αυτά που πουλάνε τα pet shop για πτηνά, π.χ. την Vitakraft Sandy 3 Plus ή την Versele Laga Prestige Οστράκων, ή αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη..
 
θέλει καθημερινό άλλαγμα;
Όχι. Μέσα στη βδομάδα καθαρίζεις τα πολλά πολλά, και στο τέλος της αντικαθιστάς την άμμο, αφού πλύνεις καλά τον πάτο.

Δεν υπάρχει όμως κανόνας. Άλλοι την αντικαθιστούν κάθε 7, άλλοι κάθε 15 μέρες και άλλοι κάθε μήνα. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις καθενός.
 
@TZANNSPY ευχαριστώ! και θέλει καθημερινό άλλαγμα;
Σε καμιά περίπτωση...
Λίγο πολύ ότι σου έγραψε ο @Stavros ...

Τώρα τελευταία που έχω βρει κόσκινο, θα αλλάξω πρώτα κλουβιά και μετά υπόστρωμα...
 
πήρα δοκιμαστικά 2kg και 5Kg άμμο, μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος... μεγάλη ευκολία καθώς αποφεύγεις το καθημερινό καθάρισμα και γενικά είναι πιο καθαρό το κλουβί..

Το πρόβλημα είναι ότι τα 2Kg τα καταναλώνω σε 1 εβδομάδα..

Το Sanibird (35L) που μου πρότεινε ο TZANNSPY είναι το καλύτερο, όμως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε κάποιο κατάστημα.. αν το παραγγείλω online βλέπω χρεώνουν οι μεταφορικές πάνω απο 10-15€ επιπλέον λόγω βάρους..
Ξέρετε κάποιο μαγαζί (Αθήνα) να πουλάει άμμο σε ποσότητα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
πήρα δοκιμαστικά 2kg και 5Kg άμμο, μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος... μεγάλη ευκολία καθώς αποφεύγεις το καθημερινό καθάρισμα και γενικά είναι πιο καθαρό το κλουβί..

Το πρόβλημα είναι ότι τα 2Kg τα καταναλώνω σε 1 εβδομάδα..

Το Sanibird (35L) που μου πρότεινε ο TZANNSPY είναι το καλύτερο, όμως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε κάποιο κατάστημα.. αν το παραγγείλω online βλέπω χρεώνουν οι μεταφορικές πάνω απο 10-15€ επιπλέον λόγω βάρους..
Ξέρετε κάποιο μαγαζί (Αθήνα) να πουλάει άμμο σε ποσότητα;
Την έχει εδώ αν εννοείς αυτή. Έχει γενικά ποικιλία προϊόντων
 
@Demmy02 σε ευχαριστώ πολύ Ντέμυ!

@Tony Forpus τι κάνω λάθος δηλαδή;πήρα 2lt άμμο, και έβαλα την μισή (για κλουβί 56x31)..οι οδηγίες λένε 1cm να πιάσει τον πάτο, εγώ ούτε το μισό εκατοστό δεν έπιασα.. και οι οδηγίες λένε αλλαγή 1-2 ανά εβδομάδα, σε 4 μέρες μπορώ να πω ότι έχει βρωμίσει αρκετά (είναι ζευγάρι).
Εντωμεταξύ, νομίζω 1lt άμμου είναι κάτι παραπάνω από κιλό..
 
@Tony Forpus τι κάνω λάθος δηλαδή;πήρα 2lt άμμο, και έβαλα την μισή (για κλουβί 56x31)..οι οδηγίες λένε 1cm να πιάσει τον πάτο, εγώ ούτε το μισό εκατοστό δεν έπιασα.. και οι οδηγίες λένε αλλαγή 1-2 ανά εβδομάδα, σε 4 μέρες μπορώ να πω ότι έχει βρωμίσει αρκετά (είναι ζευγάρι).
Εντωμεταξύ, νομίζω 1lt άμμου είναι κάτι παραπάνω από κιλό..
Όταν βρωμίσει μπορείς με κάτι να κοσκινισεις την άμμο ώστε να μην την πετάς όλη.
 
έχω πάρει τις RIO BIRD SAND 2KG και DELI NATURE 5KG, ναι τη πετάω όλη..

θα προσπαθήσω να τα κοσκινίσω όπως είπες η Ντέμυ..όταν πάρω σουρωτήρι για αυτήν τη δουλειά.. απλά μάλλον θα κρατήσει και τα όστρακα που έχει μέσα! (κι εκτός αυτού, φαντάζομαι μικρόβια όπως ούρα κλπ θα περάσουν)


 
Back
Top