Γενικά Πόσο καιρό κρατάει η σιωπή της πτερόρροιας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristianc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Καλημέρα!
... είπα να μοιραστώ των προβληματισμό μου: Έχω ένα καναρίνι 2 ετών. Πριν την πτερόροια ήταν λαλίστατος (!) = ξεκινούσε από το πρωί που ξυπνούσε και μέχρι το βράδυ ήταν ασταμάτητος (με εξαίρεση τις στιγμές που έτρωγε ή την ώρα που έκανε μπάνιο )

Ξεκινήσαμε πτερόροια τον Αύγουστο. Σιωπήσαμε γύρω στις 18-20 Αυγούστου. Και φτάνουμε στο σήμερα = 8 Οκτωβρίου και το μόνο που μου λέει είναι 10 τσίου το πρωί και άλλα 10 το απόγευμα ...
Τρώει - πίνει και είναι πολύ ενεργητικός. Κουτσουλιές φυσιολογικές. Τα πούπουλα στο κλουβί είναι πια ελάχιστα (ίσως 2-3 την ημέρα) ...
Τρώει σπόρους (μείγμα σπόρων και λίγο extra καναβούρι), έχει σουπιοκόκκαλο (το έχει τσακίσει) και κάνει μπάνιο καθημερινά (ίσως και δυο φορές τη μέρα - ανάλογα με τα κέφια του)
φρούτα (μήλο κι αχλάδι) και λαχανικά (πιπεριά, αντίδια) κάθε δεύτερη μέρα
αυγό ή αυγοτροφή εναλλάξ με τα χλωρά
...
Τον έχω μέσα στο σπίτι (τον βγάζω γύρω στα 10 λεπτά το πρωί για να τον δει λίγο ο ήλιος)
...
πόσο καιρό κρατάει η σιωπή???
 
Αυτό μπορεί να αλλάζει από καναρίνι σε καναρίνι και απο πτεροροια σε πτεροροια του ίδιου καναρινιού!
Το δικό μου καναρίνι έχει περάσει τρεις πτεροροιες μαζί μου. Την πρώτη φορά ενώ είχε τελειώσει η πτερορροια άργησε πολύ να ξανά κελαηδησει και μάλιστα στην αρχή ήταν όπως το σαλιάρισμα που κάνουν τα μικρά, την δεύτερη δυο εβδομάδες περίπου μετά την πτεροροια και στην φετινή είχε λίγα καρφακια ακόμη στο πρόσωπο και όμως κελαηδούσε. Οπότε μην αγχώνεσαι γι αυτό! Βοηθάει να ακούει ή άλλα καναρίνια ή την ίδια του την φωνή αν έχεις βιντεάκια.
 
... έτσι για την ιστορία: τελικά γύρω στις 20 Οκτώβρη άρχισε να σιγο-μουρμουράει κάτι λίγα τραγουδάκια και τέλος Οκτώβρη - Αρχές Νοέμβρη ξαναβρήκε τον εαυτό του !
Χθες πια ! Πραγματικά χαλάσαμε τον κόσμο! 😉
 
Κ ο δικός μου ξεκίνησε πτεροροια τέλη Αυγούστου είχε προηγηθεί ταξίδι λόγω διακοπών, ακόμα βλέπω 2-3 φτεράκια, τσιτσιριζει λίγο κ μου μιλάει στο καλημέρα κ όταν του μιλάω αλλά δεν έχει επανέλθει το κελαιδισμα. Περιμένω με αγωνία. 😔
 
Βλέπω σε πολλά θέματα να δαιμονοποιειται η περίοδος της πτερροροιας,σίγουρα είναι μια απαιτητική διεργασια για τον οργανισμό ενος πτηνου αλλα οταν τηρουνται τα βασικα περναει απροβληματιστα.
Μη μπαίνετε στο τριπακι οποιαδήποτε αλλαγη στη συμπεριφορά βλεπετε να την αποδιδεται στην πτερροροια.
 
Έμενα ο αρσενικός μου ο Κίτσος μου εκεί που χαλούσε τον κόσμο με την φωνή του έχω να τον ακούσω από τις αρχές Ιουλίου όπου άρχισε η πτερόρροια και τελείωσε πριν 15 μερες..😣 Στο μεγάλο αυτό διάστημα της πτερόρροιας έκανε 2 τσίου την ημέρα τώρα αρχίζει και επανέρχεται σιγά σιγά
[automerge]1669573320[/automerge]
Και ειχε πολύ κέφι γενικά όλα τα έκανε εκτός από το κελαϊσμα
 
Έμενα ο αρσενικός μου ο Κίτσος μου εκεί που χαλούσε τον κόσμο με την φωνή του έχω να τον ακούσω από τις αρχές Ιουλίου όπου άρχισε η πτερόρροια και τελείωσε πριν 15 μερες..😣 Στο μεγάλο αυτό διάστημα της πτερόρροιας έκανε 2 τσίου την ημέρα τώρα αρχίζει και επανέρχεται σιγά σιγά
[automerge]1669573320[/automerge]
Και ειχε πολύ κέφι γενικά όλα τα έκανε εκτός από το κελαϊσμα

Έτσι ακριβώς και ο δικός μου. Ακόμα δεν έχει κελαηδήσει κανονικά και βλέπω ότι η έλλειψη του ήλιου πλέον δεν τον βοηθά. Όταν έχει ήλιο το λέει, αλλιώς... μούγκα!!!
 
Back
Top