Γενικά Πόσο καιρό μετά την πτερόρροια επανέρχεται το κανονικό κελάηδισμα της καρδερίνας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kika

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
499
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα.Ξερει κανεις,ποσο καιρο μετα την πτερρορροια επανερχεται το κανονικο κελαηδισμα?Ο Λουκουμακης μου17μηνων καρδερινα εκτροφης εχει τελειωσει την πτερροροια αλλα κελαηδαει πολυ λιγοτερο απο πριν. Φαινεται υγιης, τρωει τα περισσοτερα απο ο,τι του βαλω,ακομα και πελλετς- και ειναι πολυ ηρεμος-δεν αλλαζει καν κλαδι αν βαλω το χερι μου μεσα στο κλουβι να βαλω η' βγαλω κατι. Το απογευμα εβαλα κελαηδισματα καρδερινων στο youtube ,αλλα δεν εκανε σαν τρελλος οπως πριν την πτερροροια. Μηπως φταιει οτι αρχισε να κρυωνει ο καιρος?
 

Συνημμένα

  • ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΗΣ 11-2023.webp
    ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΗΣ 11-2023.webp
    63 KB · Προβολές: 26
@kika καλημέρα. Επειδή έχω την αίσθηση ότι αυτή η περίοδος (υγρασία) είναι δύσκολη για τις καρδερίνες, υπό την έννοια ότι εμφανίζουν ασθένειες, μήπως το πουλάκι είναι σχετικά άτονο ή κάπως ληθαργικό; Μου δημιουργήθηκε το ερώτημα επειδή έγραψες
και ειναι πολυ ηρεμος-δεν αλλαζει καν κλαδι αν βαλω το χερι μου μεσα στο κλουβι να βαλω η' βγαλω κατι.
Αυτό συνέβαινε από πάντα ή μήπως πρόκειται για αλλαγή συμπεριφοράς την οποία διαπιστώνεις τώρα πρόσφατα;
 
Γενικά αυτή την περίοδο όλα τα πουλιά (σχεδόν) είναι πιο ήρεμα και κελαηδούν λίγο έως καθόλου , από τα δικά μου μόνο ο ένας καληδάει να φανταστείς όλοι οι άλλοι τίποτα. Είναι της εποχής αυτό θα αλλάξει με τον ερχομό της άνοιξης , και να ξες δεν είναι κάθε χρόνος ίδιος για τα πουλιά , εμένα πέρυσι δεν έλεγε τίποτα τέτοια εποχή και φέτος λέει , ενίσχυσε την τροφή με λίγο νιζερ ή τσία ή κανναβουρι μέχρι να περάσει ο χειμώνας και λίγο πιο πολύ καθάρισμα επειδή η υγρασία συγκεκριμένα τις ριμαζει τις καρδερίνες.
 
Όχι υπερβολή στην τροφή. Αν παχύνει τέλος το τραγούδι!!!
Ναι, η αλήθεια είναι ότι όποτε τα καναρίνια μου πάχαιναν, μειωνόταν το τραγούδι τους. Αυτό το είχα ερμηνεύσει σύμφωνα με τα ανθρώπινα δεδομένα, δλδ, ότι η τεστοστερόνη (αρσενική ορμόνη) απορροφάται σε έναν μικρό βαθμό από τον λιπώδη ιστό και ίσως αυτό ελαττώνει τη διάθεση χωροκτητικότητας, ζευγαρώματος και επομένως και κελαηδήματος. Δεν είμαι βέβαιος ότι η προσέγγιση ισχύει και στα πουλιά.
 
@ianos οχι δεν ειναι ληθαργικο..απο 5 μηνων την εχω και εχει πολυ καιρο που ειναι ημερη-ενταξει,αν πλησιασω το χερι μου πολυ κοντα προς αυτη,φευγει. Δεν εχει κανενα σημαδι ασθενειας παντως και οι κουτσουλιες καλες. και οποτε γουσταρει πεταει κατα μηκος της 60αρας ζευγαρωστρας,απο καγκελο σε καγκελο . Σημερα την εβαλα youtube και κελαηδησε για λιγο. Βεβαια γενικα το κελαηδημα δεν εχει καμμια σχεση με τις αγριες που συνηθιζαμε να ειχαμε πριν 40 χρονια!
 
Ναι, η αλήθεια είναι ότι όποτε τα καναρίνια μου πάχαιναν, μειωνόταν το τραγούδι τους. Αυτό το είχα ερμηνεύσει σύμφωνα με τα ανθρώπινα δεδομένα, δλδ, ότι η τεστοστερόνη (αρσενική ορμόνη) απορροφάται σε έναν μικρό βαθμό από τον λιπώδη ιστό και ίσως αυτό ελαττώνει τη διάθεση χωροκτητικότητας, ζευγαρώματος και επομένως και κελαηδήματος. Δεν είμαι βέβαιος ότι η προσέγγιση ισχύει και στα πουλιά.
Ίσως και η συγκέντρωση λίπους στην περιοχή του στήθους/στέρνου να να αποδυναμώνει μυϊκά την περιοχή που αξιοποιεί για να δώσει "δύναμη" στους πνεύμονες
να είναι μια δευτερεύουσα αιτία.
 
@sarpijk βρε εχουμε χασει το μπουσουλα με τις εποχες...
[automerge]1699990602[/automerge]
@MARY58 εννουσα αγριες...διοτι πριν 40 χρονια ηταν συνηθες -ειδικα στην επαρχια-να εχει κανεις πιασμενες καρδερινες....κι εγω ημουν μικρη και δεν σκεφτομουν δυστυχως οπως θα επρεπε...και δεν υπηρχε διαδικτυο για να μαθαινουμε σωστα πραγματα απο σοβαρα forum οπως το petbirds!
[automerge]1699991200[/automerge]
@MARY58 ναι,ομορφουλα εγινε,αν και δεν της δινω χρωστικες,παρα μονο

Avianvet Carduelis Mix Mascara Roja (Red Mask Mix) 750g, αλλα επειδη ειναι μεγαλη ποσοτητα και εχω μονο μια καρδερινα,λεω στη συνεχεια να δοκιμασω και​

Evia Parrots Balcanica Tonic and Colours 100g​

 
Τελευταία επεξεργασία:
παντως βρε παιδια ειναι πανεξυπνα πουλια οι καρδερινες...ενω τα γκουλντιαν δεν πολυχρησιμοποιουν τα ποδια και ετσι τους πεφτει κατω πχ κατι που τρωνε-ενω η καρδερινα σταθεροποιει με το ενα ποδι το μπροκολο πχ στα καγκελα και το τρωει πιο αποτελεσματικα, απορω πως μπορει και παιρνει ενα σπορι,το παταει με τα δακτυλα στην πατηθρα και επιδεξια το καθαριζει με το μυτερο ραμφος...😍
 

Συνημμένα

@kika Εννοείς ότι οι άγριες παλιές καρδερίνες κελαιδουσαν πολύ περισσότερο;; Βέβαια επειδή ήταν άγρια πουλιά δεν ζούσαν και πολύ στα κλουβιά. Πάντως πριν μερικές μέρες είδα κάποιες καρδερίνες σε ένα πλατάνι έβαλα βίντεο you tube με κραχτη και ήρθαν λίγο πιο κοντά και κελαηδούσαν είναι η αλήθεια, αλλά όχι τρέλα πράγματα. Θέλω να πω τα πουλιά αυτή την περίοδο δεν κελαηδούν τα άγρια τουλάχιστον, φλωροι , καρδερίνες κλπ . Από άνοιξη ξεκινούν πάλι. Πανέμορφη κατακόκκινη μάσκα!! Ποιο είναι το μυστικό σου; Να μαθαίνουμε και εμείς οι καινούριοι στο χόμπι, αλλά και καινούργιοι στο petbirds!
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@valantis canary νομιζω οτι οι αγριες καρδερινες που ειχαμε παιδια, κελαηδουσαν πολυ πιο πλουσια και ομορφα. Ευτυχως αρχισε και η τωρινη μου ο Λουκουμακης , να κελαηδαει παλι ,αλλα οχι βεβαια οπως την Ανοιξη. Για την μασκα της -δεν ειναι κατακοκκινη αλλα χτυπητη πορτοκαλοκοκκινη, ανεφερα στο post #12 παραπανω. Δεν ξερω αν βοηθανε και η κοκκινη πιπερια η' το καροτο που δινω καπου καπου
@sarpijk βρε εχουμε χασει το μπουσουλα με τις εποχες...
[automerge]1699990602[/automerge]
@MARY58 εννουσα αγριες...διοτι πριν 40 χρονια ηταν συνηθες -ειδικα στην επαρχια-να εχει κανεις πιασμενες καρδερινες....κι εγω ημουν μικρη και δεν σκεφτομουν δυστυχως οπως θα επρεπε...και δεν υπηρχε διαδικτυο για να μαθαινουμε σωστα πραγματα απο σοβαρα forum οπως το petbirds!
[automerge]1699991200[/automerge]
@MARY58 ναι,ομορφουλα εγινε,αν και δεν της δινω χρωστικες,παρα μονο

Avianvet Carduelis Mix Mascara Roja (Red Mask Mix) 750g, αλλα επειδη ειναι μεγαλη ποσοτητα και εχω μονο μια καρδερινα,λεω στη συνεχεια να δοκιμασω και​

Evia Parrots Balcanica Tonic and Colours 100g​

 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top