Φροντίδα Πόσο καιρό μπορώ να έχω στο ίδιο κλουβί τους νεοσσούς;

DIMITRIS DM

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2017
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε Όλοι την παρέα! Γνωρίζει κάποιος να μού πει μέχρι ποσο καιρό μπορώ να έχω στο ίδιο κλουβί τους νεοσσούς (3 αρσενικα)πού απέκτησα πριν 1 μήνα περίπου;
 
Γνωρίζει κάποιος να μού πει μέχρι ποσο καιρό μπορώ να έχω στο ίδιο κλουβί τους νεοσσούς (3 αρσενικα)πού απέκτησα πριν 1 μήνα περίπου;
Αν εννοείς πως πριν ένα μήνα γεννήθηκαν θα μπορέσεις για 4-5 μήνες να τα έχεις μαζί σε ένα ευρύχωρο κλουβί...
Μετά τον 5 μήνα τα αρσενικά εκδηλώνουν τάσεις κυριαρχίας και αρχίζουν μάχες...
 
Μετά τον 5 μήνα τα αρσενικά εκδηλώνουν τάσεις κυριαρχίας και αρχίζουν μάχες...
Τα κόκκινα μωσαικα που έβγαλα πέρσι την άνοιξη τα είχα μέχρι πριν λίγες μέρες μαζί σε μια ζευγαρωστρα. 3 αρσενικά και 1 θηλυκό. Καμία κυριαρχικοτητα ή επιθετικότητα. Συμβιωναν αρμονικα. Είναι θέμα χαρακτήρα. Συνήθως μετά το 6μηνο τα αρσενικά αρχίζουν να καβγαδιζουν μεταξύ τους... αλλά όχι όλα και όχι πάντα!

Δημήτρη πόσο χρονών ή μηνών είναι τα καναρινια στα οποία αναφέρεσαι; Σε κλουβί τι διαστάσεων τα έχεις;
 
Σας Ευχαριστώ! Αυριο θα διανύσουν την 28η μέρα τους 🙂. Διαστάσεις δεν θυμάμαι αλλα είναι σε ζευγαροστρα με 6 ταιστρες αν ξέρεις.
 
Θαρρώ πως για τα τρία καναρινάκια οι 60 πόντους μήκος είναι καλά.
Βάλε 2 πατήθρες στις 2 άκρες και 1 στην μέση, να μπορούν να χρησιμοποιήσουν και τα φτερά τους όσο είναι δυνατό.
 
Αυριο θα διανύσουν την 28η μέρα τους 🙂. Διαστάσεις δεν θυμάμαι αλλα είναι σε ζευγαροστρα με 6 ταιστρες αν ξέρεις.
3 καναρινακια σε ένα τέτοιο κλουβί μέχρι 6 μηνών και ίσως και παραπάνω μια χαρά θα συμβιωσουν! Κάποια στιγμή ίσως αρχίσουν τους καβγαδες και τότε πρέπει να επέμβεις και να τα χωρίσεις. Μέχρι τότε καλές πτήσεις να έχουν! 😉

Είναι 28 ημερών και γνωρίζεις το φύλο τους; Μπορείς να μας πεις πώς το κατάλαβες για να μαθαίνουμε και μεις;
Την ίδια απορία έχω και εγώ... εκτός από μιλάμε για μωσαικα που είναι αίτηση δυμορφικα καναρινια. 😉
 
Καλημέρα! Έτσι μου φαίνονται από κάτω . Ποτέ δείχνουν το φύλο καθαρά;
 
Έτσι μου φαίνονται από κάτω .
Σε αυτή την ηλικία, το από κάτω είναι απόλυτα ίδιο... Θα διαφοροποιηθεί ελάχιστα μετά τους 5-6 μήνες και αρκετά όταν ετοιμαστούν για αναπαραγωγή.
 
Back
Top