Γενικά Πόσο καιρό να κρατήσω τα καινούργια περιστερια μέσα στο κουμασι;

mitsaras25

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2014
Μηνύματα
20
Καλησπέρα πήρα καινούργια περιστερια είναι φετινά πουλιά ακόμα δεν έχει αλλάξει καλά Ι φωνή τους... Πόσο καιρό να τα κρατήσω μέσα στο κουμασι για να τα βάλω έξω και να μην γίνει όπως με τα πρώτα που μου έφυγαν;
 
Δημήτρη δέσε στο ένα τους φτερό τα 4-5 πρώτα τους τέλια με μια μονωτική ταινία.
Άστα δεμένα για 2-3 μέρες.
Όταν τα βγάζεις έξω να παρατηρείς αν είναι νευρικά, αν θέλουν να φύγουν, να πετάξουν.
Αν είχες πιο παλιά περιστέρια, είναι αλλιώς όταν τα μικρά περιστεράκια ''δοκιμάζουν'' τα φτερά τους και προσπαθούν να πρωτοπετάξουν και αλλιώς είναι όταν προσπαθούν να φύγουν.
Αν προσπαθούν να φύγουν άστα μερικές ημέρες ακόμα δεμένα.
Ρώτα απο εκεί που τα πήρες αν έχουν βγει έξω από το κουμάσι τους, αν όχι΄, είναι καλό.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα ακόμα κουμάσι με ''παπαγαλάκια''.
Αν ''σηκώσεις'' τις βούτες ή αν σου ξαναφύγουν με τι θα τις ''ρίξεις''?
Και αυτές που σου ''σηκώθηκαν'' και δεν ''έπεσαν'' (τώρα το σκέφτηκα, δεν στο είπα από τις προηγούμενες φορές) έχουν μάθει να πέφτουν με ''γιακαντί''.
Αφού δεν είδαν το σινιάλο, δεν έπεσαν.
 
Εγώ όταν είχα φτιάξει περιστέρια, είχα πάρει 2 ζευγάρια, δεν τα άφησα ελεύθερα μέχρι να γεννήσουν και να βγούνε τα πιτσούνια, μόλις μεγάλωσαν τα πιτσούνια τα ελευθέρωσα και δεν είχα κανένα πρόβλημα...
 
Ναι αυτό κανό τώρα φτιάχνω δεύτερο κουμασι για παπαγαλάκια, αλλά αυτό θα πάρει λίγο καιρό μέχρι να πάρω αλλά περιστέρια ως τότε να μην τα πετάξω να τα έχω μόνο μέσα με δεμένα φτερά; Γιατί άμα τα βγάλω έξω και φύγουν θα πέσουν Ι στο δρόμο Ι δεν ξέρω και εγώ που... Μέχρι ποτε γεννάνε τα περιστέρια; Τώρα που έβαλα αλλά πουλιά μέσα μπορεί εκείνο που το αρσενικό να αφήσει τα μωρά του δλδ να μην τα ταΐσει αυτά που έφερα είναι μικρά ακόμα η φωνή τους έχει αλλάξει καλά;
 
Μέχρι να φτιάξεις το κουμάσι και να εκπαιδεύσεις τα ''παπαγαλάκια'', όχι να μην πετάξεις και ειδικά εσύ που είσαι σε ταράτσα.
Να τα βγάζεις έξω, προσεκτικά,όπως σου είπα, τα καινούργια μικρά δεμένα για 2-3 ημέρες.
Όταν τα λύσεις μετά τις 2-3 ημέρες να τα βγάλεις προς το απόγευμα-βραδάκι.
Δηλαδή κατά τις 8:00-8:30.
Να τους ανοίξεις την πόρτα και να τα αφήσεις να βγούν μόνα τους.
Αν δεν βγουν δεν πειράζει την άλλη μέρα.

Τα περιστέρια γεννάνε συνέχεια αν έχουν καλή και πλούσια τροφή.
Τα αφήνουμε να κάνουν όμως την τελευταία γέννα προς τέλος Μαίου, ώστε τέλος Ιουνίου αρχές Ιουλίου να έχουμε τελειώσει με τα πιτσούνια.
Το κάνουμε αυτό γιατί αρχίσουν οι ζέστες, η πτερόροια και καταπονείται το περιστέρι.

Το αρσενικό δεν θα τα αφήσει τα μικρά.
 
Καλησπερα στην παρεα... Μια ερωτηση ηθελα να κανω, απο ποιο μηνα γεννανε εως ποτε τα περιστερια;
 
Back
Top