Γενικά Πόσο καλή είναι η μνήμη των παπαγάλων;

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Σε πόσο καιρό οι παπαγάλοι ξεχνούν το χώρο τους, τον ιδιοκτήτη τους κτλ;

Για 1η απάντηση : κοκατίλ στις 6 μέρες θυμάται τα πάντα... Το σπίτι του, τα πατήματά του, τον ιδιοκτήτη του κτλ
Στις 12 λέτε να αρχίσει να ξεχνάει;
 
Γιώργο καλησπέρα, βρήκα στο google το παρακάτω άρθρο σχετικά με την μνήμη των παπαγάλων.. Έχει ενδιαφέρον. Διάβασε το όποτε μπορέσεις:

 
Εγώ θέλω να ρωτήσω γιατί ρωτάς; Έτσι εγκυκλοπαιδικά ή για κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο; :D

Μια απάντηση απο ένα δημοσιευμένο επιστημονικό άρθρο της Irene Pepperberg (δεν πιστεύω να υπάρχει παπαγαλόφιλος που να μην ξέρει ποια είναι). Στα πειράματα λοιπόν έλαβαν μέρος 4 είδη πουλιών ανάμεσα κι ένα κοκατίλ. Τα πουλιά εκπαιδεύτηκαν σε κάποια τεστ κι αξιολογήθηκαν οι επιδόσεις τους. Ανάμεσα στα 4 είδη το ένα ήταν ένα κοκατίλ ο Yelllow Bird. Γράφει λοιπόν:
"Moreover, 3 months later, during a brief retesting session on Task 12, he made no errors on three trials."

Δεν απαντάει πλήρως στο ερώτημά σου ίσως αλλά σου δίνει μια ιδέα ότι δεν είναι ζώα με τόσο μικρή μνήμη. Εξάλλου με τόσο μπούκωμα που του κάνεις στο φαγητό δεν υπάρχει περίπτωση να σε ξεχάσει αν είναι αυτός ο φόβος σου. 😛

Το άρθρο για όποιον έχει όρεξη. https://link.springer.com/content/pdf/10.3758/BF03205244.pdf
 

Κοιτά να δεις 🙂.. Δεν την ήξερα προφανώς, αλλά το άρθρο που έβαλα παραπάνω είναι από την συγκεκριμένη κυρία!
Εxpert του είδους να υποθέσω..?
 
Κοιτά να δεις 🙂.. Δεν την ήξερα προφανώς, αλλά το άρθρο που έβαλα παραπάνω είναι από την συγκεκριμένη κυρία!
Εxpert του είδους να υποθέσω..?
Είναι καθηγήτρια ψυχολογίας και έχει δουλέψει με τον Άλεξ τον πιο γνωστό παγκοσμίως αφρικανικό γκρίζο. Τα περισσότερα συγγράμματά της βασίζονται σε αυτόν. Είναι αυθεντία στο χώρο της.
 
From Wiki..

She also reported that Alex seemed to show the intelligence of a five-year-old human, in some respects,[3] and he had not even reached his full potential by the time he died. [7] She believed that the bird possessed the emotional level of a human two-year-old at the time of his death. [8]

Να πω ότι δεν εντυπωσιάστηκα θα είμαι μεγάλος ψεύτης..😲😲😲
 
για κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο; :D
12-13 μέρες θα είναι σε ξένο σπίτι ο γλυκούλης..
Αλλά και σαν θέμα νομίζω έχει ενδιαφέρον.
Απόδειξη η κυρία
που και εγώ ομολογώ ότι δεν τη γνώριζα.. Θα ψάξω άρθρα της.. Πάντα υπάρχει χώρος για μάθηση... :)
[automerge]1563831809[/automerge]
κάνεις στο φαγητό δεν υπάρχει περίπτωση να σε ξεχάσει αν είναι αυτός ο φόβος σου. 😛
Αυτός είναι :)
4 ταιστρες του έχω... Άμα με ξεχάσει, θα τον σκίσω.. Στα φιλάκια :)
 
11 μερες σημερα, εχω παραλαβη Τουκη το μεσημερι, για να δουμε!
Άντε με το καλό... Περιμένουμε εντυπώσεις της που θα σας δει μαυρισμένους :)
 
Τα ιδια! Σε 5 λεπτα πηγε να δαγκωσει εμενα, νευριασε με τον μικρο, πηγε στον ωμο της Μαριας αλλα χωρις διαθεση για πολλα χαδια και μπηκε ευκολα στο μεγαλο κλουβι του! Και η ζωη συνεχίζεται! 😁
 
Σε πόσο καιρό οι παπαγάλοι ξεχνούν το χώρο τους, τον ιδιοκτήτη τους κτλ;

Για 1η απάντηση : κοκατίλ στις 6 μέρες θυμάται τα πάντα... Το σπίτι του, τα πατήματά του, τον ιδιοκτήτη του κτλ
Στις 12 λέτε να αρχίσει να ξεχνάει;
Ο δικός μου έκανε να με δει 6 μήνες λόγω υποχρεωτικής μου απουσίας και έμενε με τους γονείς μου. Οταν γύρισα θυμόταν τα πάντα και με κατασυγκίνησε ο μπαγάσας.
Επίσης θυμάται (από βίντεο) την μητέρα μου που έχει "φύγει" σχεδόν 3 χρόνια τώρα.
Τον πατέρα μου τον βλέπει μια φορά κάθε 2-3 μήνες και κάνει απίστευτες χαρές.
Με λίγα λόγια ξεχνούν όπως ξεχνάμε εμείς. Καθόλου.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top