Γενικά Πόσο κοστίζει ένα Τουκάν;

τιμη δεν γνωριζω να σου πω, αυτο που ξερω ομως ειναι τα τουκαν δεν μπορουν να ζησουν σε κλουβι για παπαγαλους οσο μεγαλο και να ειναι. Πρεπει να κοιταξεις αν εχεις χωρο για να το στεγασεις. σε ξενα site εχω διαβασει οτι στεγαζονται σε aviaries (δηλαδη σε κλουβες εκτροφειων καποιων τετραγωνικων).
 
όταν λέει ο Δημήτρης κλούβες εκτροφείων νομίζω οτι εννοεί κάτι αρκετά μεγαλύτερο απο 2χ2( οχι; )
 
δυσκολο να βρεις τουκαν... Ενας φιλος μου ψαχνει εδω και ενα χρονο toco toucan και δεν βρισκει... (εχει ενα αρσενικο). Μαλλον δεν επιτρεπετε η εισαγωγη του...Βουλγαρια απο οτι μου εχει πει φιλος μας απο εδω μεσα...υπαρχουν..
 
Αν και ξεφεύγω από το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω τι σχέση μπορεί να αναπτυχθεί μεταξύ ενός τέτοιου πουλιού και ενός ανθρώπου; Είναι σαν τη σχέση που αναπτύσεται με έναν παπαγάλο;
 
[youtube=youtube;3jVj8_9TDRMyoutube]?3jVj8_9TDRM[/MEDIA]

[youtube=youtube;73toXCZwrhIyoutube]?73toXCZwrhI[/MEDIA]

[youtube=youtube;UfKyUzdgFisyoutube]?UfKyUzdgFis[/MEDIA]

και αρκετα ακομη αν πληκτρολογησεις τη λεξη toucan στο =youtube] 😉
 
πω ρε παιδια θα ηθελα ενα ζευγαρι τουκαν αλλα που να βρεις... ειτε keel-billed ειτε toco toucan ... εχω μια κλουβα 3/2,5/3 !
 
Παοιδια συγνωμη για το "ακυρο" αλλα τα tucan εχουν τις ιδιες απιτησεις με τα turaco>; Ρωτω μιας και τα δευτερα διατιθενται πιο ευκολα στην αγορα...
 
@efterpitav,
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία και σε ευχαριστούμε που έσπευσες να την μοιραστείς! Απλά το post του μέλους που έκανε την ερώτηση είναι από το 2009 :)
 
Δεν πειράζει Δημήτρη, ως ερώτηση παραμένει επίκαιρη και διαχρονική.

@efterpitav, μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το καθεστώς εκτροφής αυτών των πουλιών στην Ελλάδα και από πού μπορεί να γίνει εισαγωγή για όποιον ενδιαφέρεται να τα αποκτήσει;
 
Από όσα έχω δει πάντως δεν ενδείκνυται για πτηνό συντροφιας ενας τουκαν νομίζω είναι πολύ δύσκολο στην συντήρηση του και στην διαβίωση του
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top