Γενικά Πόσο κοστίζει ένα σκάρθι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

leon

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2008
Μηνύματα
109
Πόλη
Έδεσσα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ... ΟΛΗ ΜΕΡΑ!
θΑ ήθελα να μου πεί κάποιος πόσο κοστίζει ένα σκάρθι; Επίσης αν είναι εύκολο να ζευγαρώσει με καναρίνι και τι ωφέλει μπορεί να εχω απο την ενέργεια αυτή... Υπάρχει κάποιος που διατηρει σκαρθί κ βασικά αν κάποιος χαριζει ή πουλάει κατι τέτοιο..
ευχαριστω λεων..
 
Το σκαρθί ε; Ναι, γενικώς είναι φτηνά πουλάκια, το θέμα είναι που θα το βρείς, γιατί εκτροφής είναι δύσκολο. Όσον αφορά το ζευγάρωμα είναι απο τα πιό εύκολα στα ζευγαρώματα μούλων,τα οφέλει επίσης απο την ενέργεια αυτή είναι ότι τα μόνα υβρίδια που είναι γόνιμα είναι τα σκαρθοκάναρα και αυτό γιατί ανήκουν στην ίδια γενεολογική τάξη των καναρινιών (serinus).
 
ΣΚΑΡΘΙ...

θΑ ήταν καλύτερο να είναι αρσενικο σκαρθί ή καναρίνι αρσενικο;
πιστεύεις πως θα υπάρχει διαφορά στο κελαηδημά των νέων...
η καθημερινότητα έχει διαφορές με τα καναρίνια σε θέμα διατροφής;
θεωρείς πως αξίζει μια τέτοια κίνηση ή με τα ίδια χρήματα είναι προτιμότερο να πάρω ενα καναρίνι και να ζευγαρώσουν...😛
 
Αρσένικο σκαρθί.
Το τι θα κελαηδάει έχει να κάνει με το τι θα ακούει, σίγουρα θα είναι φλύαρο.
Η διατροφή δεν αλλάζει σε τίποτα.
Όσον αφορά το αν αξίζει ή όχι για μένα προσωπικά αξίζει!
 
Επιτηδες δε ποσταρα και ηθελα να δω την εξελιξη του θεματος απο τα μελη και τους διαχειριστες του φορουμ αλλα αυτο που αντικρυσα ηταν μια μεγαλη αδιαφορια απ'ολους, μηπως το σκαρθι δε συμπεριλαμβανεται στα αγριοπουλια;

Αν το θεμα ειχε τη λεξη "καρδερινα" αντι για "σκαρθι" τωρα θα ειχε γινει ο Γ' παγκοσμιος πολεμος, μηπως υπαρχει σκαρθι εκτροφης; Μηπως σε αυτο το θεμα δε συμπεριλαμβανεται ο πουλοπιασμος; γιατι κανουμε την παπια λοιπον; Γιατι εφαρμοζονται οι κανονες του φορουμ μονο στις καρδερινες;
 
Τι ακριβώς παραβαίνει τους κανόνες και θα έπρεπε να υπάρξει παρέμβαση; Η ερώτηση για το πόσο κοστίζει ένα σκαρθί, αν ζευγαρώνει με καναρίνι ή αν χαρίζει ή πουλάει κανείς κάποιο;
 
μηπως υπαρχει σκαρθι εκτροφης;
Υπάρχει Σκαθρί εκτροφής. 🙂
Είναι ένα από τα πολλά είδη πουλιών ευρωπαϊκών δασών που έχουν αναπαραχθεί σε αιχμαλωσία.
Δεν ξέρω βέβαια σε τι αναφέρεται ο Leon...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ...
Τι κάνει σήμερα η παρέα σημέρα εδω εδεσσα, πολύ βροχή...😕
θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι ο πατέρας μου απο παντα που θυμάμαι είχε καναρ. εγώ ήμουν απλός (θεατής) ας πούμε...
Πλεον ζω μόνος σε ένα σπιτι και εχω ασχοληθεί με τα καναρινια εδω κ ένα χρόνο εντατικά κ μονος και νομίζω ότι ειναι κατι πολύ όμορφο..
Εχω δύο καημούς 1ος Να καταφέρω να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου... (μονος & τοκακό είναι οτι δεν γνωρίζω κ πολλα..)
2ος Πηγα είδα σε ενα σπίτι ένα σκαρθί κ μου αρεσε ήταν ζωηρό, είχε ομορφο κελαηδημα, απλα σας το λεω για να σας ενημερώσω ότι δεν γνωρίζω ουτε για το σκαρθί κ πολλα... η βοήθεια γενικά σε οτι εχω ζητήσει πάντως είναι πολύτιμη.. Ευχαριστώ 😎 λέων
 
Οταν λες ρε χάρη σκαρθί εκτροφής τι εννοείς. και καλύτερο ποιό θεωρείς;
 
Οταν λες ρε χάρη σκαρθί εκτροφής τι εννοείς. και καλύτερο ποιό θεωρείς;

Tο σκαρθάκι εκτροφής είναι το πουλί που γεννιέται σε κλουβί όπως τα καναρίνια. Το τι είναι καλύτερο, σίγουρα όχι πουλί πιασμένο απο την φύση αλλά απο εκτροφέα!
 
Tο σκαρθάκι εκτροφής είναι το πουλί που γεννιέται σε κλουβί όπως τα καναρίνια. Το τι είναι καλύτερο, σίγουρα όχι πουλί πιασμένο απο την φύση αλλά απο εκτροφέα!

Πωλουνται στα καταστηματα; βρηκες κανενα;
 
Τι ακριβώς παραβαίνει τους κανόνες και θα έπρεπε να υπάρξει παρέμβαση; Η ερώτηση για το πόσο κοστίζει ένα σκαρθί, αν ζευγαρώνει με καναρίνι ή αν χαρίζει ή πουλάει κανείς κάποιο;

Ναι ενταξει ΣΚΑΡΘΙΑ υπαρχουν μπολικα στα καταστηματα,ΣΚΑΡΘΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ? εαν θελει να ζευγαρωσει με καναρινι τι θα κανει εαν δε βρει; Ειδικη παραγγελια απο το εξωτερικο;

(ξερω τι θα πουν μερικοι, να μην ασχοληθει καθολου με αυτη τη διασταυρωση)
 
Επιτηδες δε ποσταρα και ηθελα να δω την εξελιξη του θεματος απο τα μελη και τους διαχειριστες του φορουμ αλλα αυτο που αντικρυσα ηταν μια μεγαλη αδιαφορια απ'ολους, μηπως το σκαρθι δε συμπεριλαμβανεται στα αγριοπουλια;
Ναι ενταξει ΣΚΑΡΘΙΑ υπαρχουν μπολικα στα καταστηματα,ΣΚΑΡΘΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ?
Και τι ζόρι τραβάει η διαχείριση για το αν υπάρχουν ή όχι πουλιά εκτροφής και την κατηγορείς κιόλας; Για διάβασε σε παρακαλώ σε ποιες περιπτώσεις γίνεται παρέμβαση με βάση τους κανόνες και μετά μας κάνεις και κήρυγμα.
2ος Πηγα είδα σε ενα σπίτι ένα σκαρθί κ μου αρεσε ήταν ζωηρό, είχε ομορφο κελαηδημα, απλα σας το λεω για να σας ενημερώσω ότι δεν γνωρίζω ουτε για το σκαρθί κ πολλα... η βοήθεια γενικά σε οτι εχω ζητήσει πάντως είναι πολύτιμη.. Ευχαριστώ 😎 λέων
Δεν κατάλαβα δηλαδή, ο άνθρωπος δεν έχει καν πουλί και θα τον διαγράψουμε κιόλας επειδή είπε τη λέξη "φτου κακά σκαρθί" και τόλμησε να ζητήσει και πληροφορίες; Για σοβαρευτείτε λιγάκι και γυρίστε στο θέμα που ψοφάτε για αίμα… Δε θα φάμε και τη ζωή μας εδώ πέρα επειδή ορισμένοι θέλετε να σκοτώνετε την ανία σας με off topic μηνύματα. Επιτέλους.
 
Ωραία απ ότι καταλαβα μόνο το σκαρθί εκτροφής μπορεί να κανεό ζευγάρι με καναρίνι; Ή ειναι πολυ ευκολότερο το εκτροφης απο ένα πιασμένο...
Και κάτι άλλο εχω βρεί ενα σε ενα pet μπορώ να καταλάβω απο κάτι αν ειναι εκτροφής γιατι δεν ξέρω αν μου πει αλήθεια αυτός που το χει...
λέων..
 
Εχω σκαρθι εκτροφης με κανονικοτατο δακτυλιδι εισαγωγης απο πετ στην Καλλιθεα που κοστισε 50 ευρω για να επανελθουμε στο ερωτημα. Υπαρχει και ευρωπαικος συλλογος εκτροφεων serinus
European Society of Serinus Breeders

Εκει καταγραφονται οι εκτροφεις και ποσα πουλια εχει ο καθενας.

Απο φωνη ο δικος μου δεν εχει δωσει κατι συναρπαστικο αλλα τα παει μια χαρα με τα καναρινια.
Φετος θα δουμε για αναπαραγωγη

ΜΦΧ
Πανος
 
Φίλε μου παρα πολύ σωστα όσα είπες κ με έναν φίλο που μιλησα αυτή τη τιμή μου είπε. Εχω βρεί ένα σκαρθί αλλα δεν ξέρω αν ειναι αρσενικο κ απο που να το καταλαβω...υπάρχει βοήθεια... εχω τρελαθεί με το σκαρθι μηπως με καποιο αλλο είδος π.χ. καρδερινα θα ήταν καλυτερα αλλα απευθήν. με βάση το αποτέλεσμα δηλαδη καλυτερο κελαηδημα που με ενδιαφέρει κιολας.
ευχαριστω..
 
Αρσενικο σκαρθι κιτρινα εντονα σημεια
Θηλυκο σκαρθι χωρις κιτρινα σημεια
 

Συνημμένα

  • ΣΚΑΡΘΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ.webp
    ΣΚΑΡΘΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ.webp
    16,7 KB · Προβολές: 1.681
  • ΣΚΑΡΘΙ ΘΥΛΗΚΟ.webp
    ΣΚΑΡΘΙ ΘΥΛΗΚΟ.webp
    79,8 KB · Προβολές: 950
Ευχαριστω..
Αυτό που πήγα κ είδα όμως δε ήταν τόσο εντονο κιτρινο αλλα είχε σε αρκετά σημεία κ μου είπε ότι είναι περσινό... έπρεπε να έχει πιο έντονο κίτρινο ή ειναι ανάλογα κ στην πορεία μπορεί να αλλάξει κάτι... Δεν παρατήρησα αν έχει δαχτυλίδι...
κ κάτι το θυληκό δεν έχει καθόλου κιτρινο;
 
Back
Top