Αναπαραγωγή Πόσο κρατάει η εκκόλαψη στα cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arathorn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arathorn

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2007
Μηνύματα
34
Πόλη
Αγρίνιο
καλημερα


Ειναι η πρωτη φορα που ζευγαρωνω cockatiel και εχω την εξεις απορια.: χθες το απογευμα που ελεγξα την φωλια ειδα το ενα αυγο σκασμενο περιπου στο 1/10 της επιφανειας του και ενα αλλο λιγο σκασμενο, τα μικρα εκαναν ενα μικρο θορυβο και φανταστηκα οτι μεχρι το βραδυ θα εχουν εκκολαφθει. Σημερα το πρωι ομως που ελεγξα την φωλια, πριν φυγω για την δουλεια, ειδα οτι δεν εχουν ακκολαφθει ακομα. Ναι μεν εχουν σπασει περισσοτερο τσοφλι αλλα ακομα βρισκονται μεσα στο αυγο.
Ειναι φυσιολογικο αυτο; Ποσο κραταει η εκκολαψη στα cockatiel?
 
Συνεχισε να τα παρακολουθεις... Να δουμε τι θα σου πουνε τα παιδια που κανουν αναπαραγωγη γιατι εμενα πανε πολλα χρονια που γεννουσανε τα καναρινια και δεν θυμαμαι καλα... Δεν πιστευω πως εχει διαφορα μεγαλη αναλογα με το ειδος. Ειναι η διαδικασια μαλλον τετοια... 😕
 
το προβλημα ειναι οτι εγω βρισκομαι στην δουλεια και θα ειμαι σπιτι μετα τις 4 . και φοβαμαι οτι κατι δεν θα παει καλα
 
Arathorn,

ta papagalakia megetos san Budgies, Love-Birds kai Cokaktiel xriasounede 1 eos 2 meres mexri na anoigoune kai figoune apo ta tsoublia. Ixa kai 2 pou xriasikane 3 meres.
To mono pou prepei na prosexeis einai i ygrasia. Seloune toulaixston 50% alios mpori na kolai to membrani kai den boroune na figoune apo ta ayga.

Alexandros
 
Τελικα οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν. ενα μικρο δεν μπορεσε να βγει απο το αυγο και το αλλο το βρηκα νεκρο μεσα στην φωλια. μενει να δουμε τι θα γινει με το τριτο. Τελικα η υγρασια παιζει πολυ μεγαλο ρολο και εγω δεν ειχα δωσει την απαιτουμενη σημασια (υποψιαζομαι οτι το δευτερο μικρο πεθανε απο αφυδατωση)
 
Kalitera tis thelefteo dio meres prin anoigoune ta ayga, na psekasis tin folia Meza me LIGO nero. Ftanei ligo nero, giati to ksilo kratai tin igrasia kai etsi meza stin folia exeis to sosto "klima".


Alexandros
 
Back
Top