Φροντίδα Πόσο κρύο πρέπει να είναι το νερό για το μπάνιο των πουλιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης STIB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

STIB

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2023
Μηνύματα
157
Πόλη
Ιωάννινα
Χρόνια πολλά! Αστεία ερώτηση, στο μπάνιο των πουλιών παίζει ρόλο το νερό, στο πόσο κρύο είναι?
 
Χρόνια πολλά! Αστεία ερώτηση, στο μπάνιο των πουλιών παίζει ρόλο το νερό, στο πόσο κρύο είναι?
Εγώ το βάζω σε θερμοκρασία δωματίου τώρα που έχει κρύο. Αν είναι πολύ παγωμένο δεν νομίζω να το εκτιμήσει το πουλάκι.
 
Εγώ τώρα το χειμώνα, κοιτάζω η θερμοκρασία του νερού της μπανιέρας του να είναι ελαφρά χλιαρό. Όχι χλιαρό, ούτε φυσικά ζεστό αλλά ούτε κ το κρύο από την βρύση. Ίσα ίσα να σπάει η κρυάδα του νερού.
 
Κι εγώ το ίδιο...νερό από τη βρύση.
Απλά να θυμίσω ότι τη μπανιέρα :
  1. τη βάζουμε το πρωί
  2. την αφήνουμε λίγη ώρα (κανένα 20λεπτο το πολύ) κάνει - δεν κάνει μπάνιο το πουλί, ώστε να μειωθεί το νερό που θα πιει το πουλί από την μπανιέρα και ειδικά η πιθανότητα να έχει κουτσουλήσει μέσα στη μπανιέρα και έπειτα να καταναλώσει νερό από αυτήν
  3. αν έχουμε κλουβί με χώρισμα (π.χ. ζευγαρώστρα) και το κλουβί είναι σε εξωτερικό χώρο, φροντίζουμε να απομονώσουμε το πουλί στη μία πλευρά και έπειτα να βάλουμε την μπανιέρα στην άλλη, για να αποτρέψουμε την πιθανότητα δραπέτευσης του πτηνού
  4. έχουμε το νου μας, όσο υπάρχει μπανιέρα στο κλουβί, να έχουμε αφαιρέσει τις τροφές ώστε να μη βραχούν (η αυξημένη υγρασία επισπεύδει την αλλοίωση των τροφίμων και την αύξηση των παθογόνων μικροοργανισμών)
  5. κάποιοι αποφεύγουμε τη μπανιέρα όταν κάνει πολύ κρύο και ειδικά όταν έχει ρεύματα αέρος στη θέση του κλουβιού
 
Back
Top