Γενικά Πόσο μηνών είναι τα cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Γεία σε όλους!
Θα μποσρούσατε να κοιτάξετε την φώτο στο προφίλ μου, και να μου πείτε αν μπορείτε να διακρίνετε την ηλικία του καθενός; Μου είπαν οτι είναι και τα 2 μηνών και οτι το θηλυκό είναι μικρότερο κάτι μήνες απ'το αρσενικό, αυτό φαίνεται και απ το μεγεθός της(είανι πιο μικρή). Αν κάποιος μπορεί να υπολογίσει περίπου πόσο μηνών είναι...😕
 
Δημήτρη αν τα κοκατιλάκια σου έχουν δαχτυλίδι μπορείς να δεις το έτος αλλά δεν θα ξέρεις τον ακριβή μήνα.

Παίζει κάποιο ρόλο αν είναι λίγο μεγαλύτερα από αυτό που σου είπαν; 🙄
 
Αν θελει να τα εκπαιδευσει παιζει ρολο. Επισης παιζει ρολο για την ηθικη της. Ειναι πολυ ατιμο να σε κοροιδευουν.

Το αρσενικο σου κοκατιλ πιστευω οτι εχει κλεισει χρονο γιατι εχει πολυ καλοσχηματισμενα χρωματα για να ναι 2 μηνων. Οσο για το αλλο μπορει να ναι ετσι ο χρωματισμος του.

Φορανε καποιο δαχτυλιδακι τα πουλακια σου; Αν οχι ο μονος τροπος να καταλαβεις την ηλικια τους κατα προσεγγυση ειναι να δεις τα ματια τους. Στα πολυ νεαρα πουλια ειναι μεγαλα και μαυρα.
 
Στα πολυ νεαρα πουλια ειναι μεγαλα και μαυρα.
Lathos... to megethos den exei kamia sxesi...
Sta neara poulia mexri 4-7 minon peripou ta matia einai mayra...meta emfanizete kafe irida pou me ta xronia ginete pio kafe... Ta arsenika sinithos exoune pio strogila matia apo ta thilika(oxi pio megala) kai ta thilika exoune genika exoune matia "oval" se forma.

To diko sou arseniko apokliete na einai 2 minon...einai parapano apo 10 mines sigoura, ego pistevo oti einai parapano apo ena xrono. To thiliko (etsi miazei toulaxiston) einai mikro, tha elega 5-8 mines.
...IMHO...

Vale kai kapoies fotografies apo to thiliko sou...mou fenete ligo taliporimeno... mipos to tsimpaei o arsenikos?
 
Γεία σε όλους!
... Μου είπαν οτι είναι και τα 2 μηνών και οτι το θηλυκό είναι μικρότερο κάτι μήνες απ'το αρσενικό, αυτό φαίνεται και απ το μεγεθός της(είανι πιο μικρή). Αν κάποιος μπορεί να υπολογίσει περίπου πόσο μηνών είναι...😕


O Δημητρης δεν ειπε οτι ειναι και τα δυο, 2 μηνων σε ηλικια αλλα οτι και τα 2 ειναι καποιων μηνων σε ηλικια, κατα τον μαγαζατορα παντα, δηλαδη οτι δεν εχουν συμπληρωσει χρονο. 😉
 
Συγνωμη για την λάθος διατύπωση.Αυτό που είπε ο Ανέστης εννοούσα. Δεν φοράνε δαχτυλίδι κανένα απο τα 2. Δηλαδή να υπολογίζω το αρσενικό περιπου 10 μηνών και παραπάνω... Εχω παρατηρήσει τον αρσενικό να την τσιμπάει, ειδικά στο φαγητό γίνεται μάχη αλλα του επιτήθεται και αυτή και πηγένει συνέχεια απο πίσω του...όμως έχω δει και τον αρσενικό να τρίβει το κεφαλάκι του στην κοιλιά της, και κάποια βδάρια κοιμούντε δίπλα δίπλα(κολλητά) και μερικές φορές εννόνουν και τα ράμφοι τους σαν να φιλιούντε... Δεν ξέρω τι να υποθέσω.. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;
 
...vale sto kloyvi dyo bolakia me fagito anti gia ena... etsi tha apofiges tsakomo gia fagito...
Prosexe na min tsimpaei o arsenikos tin thilikia...na min travaei ta poupoula ths...
...Tous dineis polivitamines?
 
Δύο μπολάκια τους έχω αλλα το καθε 1 εχει διαφορετική τροφή, αλλα και πάλι τσακονοντε παρολο που η θηλυκια τρςει συνεχεια την μια τροφή και το αρσενικό την αλλη τροφή, αλλα οταν τυχει και πάει το 1 εκει που τρςει το αλλο γίνεται χαμοσ... Οχι δεν τους εχω πάρει ακόμα πολυβιταμίνες, θα το φροντίσω όμως!
 
Back
Top