Γενικά Πόσο σίγουροι είμαστε πως το λοφίο ελέγχετε από επικρατές γονίδιο;

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η παραπάνω απορία ου δημιουργήθηκε τον τελευταίο καιρό καθώς διαβάζω και μαθαίνω διάφορα για την γενετική των περιστεριών... η απορία μου στηρίζετε στο ότι απο ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον τα θνησιγόνα γονίδια είναι συνήθως υπολειπόμενα(και χρειάζεται ένα άτομο να είναι ομόζυγο για να λειτουργήσει το θνησιγόνο) ή αν είναι επικρατή προκαλούν θάνατο και στα ετερόζυγα άτομα.

Το σκουφί όπως έχουμε μάθει όμως είναι επικρατές και όταν είναι ομόζυγο λειτουργεί σαν θνησιγόνο... όλο αυτό μοιάζει κάπως παράξενο και έτσι έχω αρχίσει να αμφιβάλω για το αν το σκουφί είναι όντως κυρίαρχο γονίδιο και κλείνω προς το υπολειπόμενο...

πιθανών να αγνοώ κάτι, και να κάνω λάθος, κλλά με βάση αυτά που ξέρω και διαβάζω προβληματίζομαι... Ξέρει κανείς κάτι πάνω σε αυτό;
 
Τα θνησιγόνα γονίδια δεν είναι συνήθως τα υπολειπόμενα γιατί αν ήταν έτσι σχεδόν δεν θα μαθαίναμε την παρουσία τους σαν φαινότυπο τουλάχιστον. Τα κυρίαρχα είναι θνησιγόνα όταν είναι ομόζυγα. Το σκουφί,το κυρίαρχο λευκό κα είναι ετερόζυγα (Κκ). Ό,τι είπα αφορά καναρίνια και δεν αποτελεί νομοτελειακός ο θάνατος σε ομοζυγωτία, απλά πιο πιθανός.
 
Τα θνησιγόνα γονίδια δεν είναι συνήθως τα υπολειπόμενα γιατί αν ήταν έτσι σχεδόν δεν θα μαθαίναμε την παρουσία τους σαν φαινότυπο τουλάχιστον..
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό, αλλά τελικά κάτι άλλο θα συμβαίνει γιατί δεν μπορεί τόσοι εκτροφείς να κάνουν λάθος και αν βγάζουν τα πουλιά που θέλουν ! Κάπου μπερδεύομαι εγώ απο ότι βλέπω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Το σκουφί όπως έχουμε μάθει όμως είναι επικρατές και όταν είναι ομόζυγο λειτουργεί σαν θνησιγόνο... όλο αυτό μοιάζει κάπως παράξενο και έτσι έχω αρχίσει να αμφιβάλω για το αν το σκουφί είναι όντως κυρίαρχο γονίδιο και κλείνω προς το υπολειπόμενο...

Γιατί σου μοιάζει παράξενο; Ολες οι κυρίαρχες μεταλλάξεις στην ομοζυγωτή εμφάνιση, έχουν προβλήματα. ΣΚΟΥΦΙ-ΛΕΥΚΟ- ΕΝΤΟΝΟ ΠΤΕΡΩΜΑ. Οι υπολοιπόμενες δεν έχουν τέτοιου είδους γενετικά προβλήματα. Απλά επειδή έχουν συντηρηθεί και σταθεροποιηθεί με ενδοδιασταυρώσεις είναι πιο ευαίσθητες απο τις αρχέγονες ποικιλίες.
Εξ' άλλου εύκολα βλέπει κανείς τον χαρακτήρα μιας μετάλλαξης. Όταν απο την διασταύρωση δυο σκουφάτων μπορεί να προκύψουν και πουλιά χωρίς σκουφί, σημαίνει οτι οι γονείς είναι φορείς του γονιδίου "μη σκουφί". Απλο δεν είναι; Γιατί είσαι σε αμφιβολία;
 
Γιατί σου μοιάζει παράξενο; Ολες οι κυρίαρχες μεταλλάξεις στην ομοζυγωτή εμφάνιση, έχουν προβλήματα. ΣΚΟΥΦΙ-ΛΕΥΚΟ- ΕΝΤΟΝΟ ΠΤΕΡΩΜΑ. Οι υπολοιπόμενες δεν έχουν τέτοιου είδους γενετικά προβλήματα. Απλά επειδή έχουν συντηρηθεί και σταθεροποιηθεί με ενδοδιασταυρώσεις είναι πιο ευαίσθητες απο τις αρχέγονες ποικιλίες.
Εξ' άλλου εύκολα βλέπει κανείς τον χαρακτήρα μιας μετάλλαξης. Όταν απο την διασταύρωση δυο σκουφάτων μπορεί να προκύψουν και πουλιά χωρίς σκουφί, σημαίνει οτι οι γονείς είναι φορείς του γονιδίου "μη σκουφί". Απλο δεν είναι; Γιατί είσαι σε αμφιβολία;
Αυτό είναι όντως απλό, εγω κολλάω στο γιατί τα ομόζυγα άτομα μιας κυρίαρχης μετάλλαξης να έχουν πρόβλημα... εκείνο είναι που με προβληματίζει και σκέφτομαι διάφορα. Απο ότι καταλαβαίνω δεν τίθεται θέμα θνησιγόνου γονιδίου αλλά μιας "αδύναμης" μετάλλαξης...
 
Πριν απ' όλα δεν συμβαίνει σε όλες τις κυρίαρχες μεταλλάξεις.
Συμβαίνει σε ελάχιστες και είναι θέμα θνησιγόνου γονιδίου και τίποτε άλλο.
Στο σκουφί η ομοζυγωτή εμφάνισή του δημιουργεί αστοχία στην απόλυτη εφαρμογή των οστών του κρανίου.
Στο έντονο πτέρωμα αναστέλλει μερικώς την παραγωγή πτεροθυλακίων με αποτέλεσμα το ελλιπές "ντύσιμο" των πουλιών.
Στο Λευκό Κυρίαρχο δημιουργεί προβλήματα μεταβολισμού και λειτουργίας οργάνων (συκώτι)
 
Πριν απ' όλα δεν συμβαίνει σε όλες τις κυρίαρχες μεταλλάξεις.
Συμβαίνει σε ελάχιστες και είναι θέμα θνησιγόνου γονιδίου και τίποτε άλλο.
Στο σκουφί η ομοζυγωτή εμφάνισή του δημιουργεί αστοχία στην απόλυτη εφαρμογή των οστών του κρανίου.
Στο έντονο πτέρωμα αναστέλλει μερικώς την παραγωγή πτεροθυλακίων με αποτέλεσμα το ελλιπές "ντύσιμο" των πουλιών.
Στο Λευκό Κυρίαρχο δημιουργεί προβλήματα μεταβολισμού και λειτουργίας οργάνων (συκώτι)
Ααα ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση κ. Μάκη! τώρα ξεδιαλύνονται όλα
 
Κράτα και αυτό Γιώργο, μήπως απο εδώ ξεκινά το μπέρδεμα:
Οι υπολοιπόμενες δεν έχουν τέτοιου είδους γενετικά προβλήματα. Απλά επειδή έχουν συντηρηθεί και σταθεροποιηθεί με ενδοδιασταυρώσεις είναι πιο ευαίσθητες απο τις αρχέγονες ποικιλίες.
Να προσθέσω και για να λυθεί άλλη μια απορία, στο υποχωρητικό λευκό υπάρχει πρόβλημα με την βιταμίνη Α;
Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό σου post πιο προσεκτικά φαίνεται,έτσι που το λές, σαν να μην υπάρχει καμία δυνατότητα για καμία διασταύρωση.
τα θνησιγόνα γονίδια είναι συνήθως υπολειπόμενα(και χρειάζεται ένα άτομο να είναι ομόζυγο για να λειτουργήσει το θνησιγόνο) ή αν είναι επικρατή προκαλούν θάνατο και στα ετερόζυγα άτομα.
Θα με ενδιέφερε να αναφέρεις απο που διαβάζεις για την γενετική των περιστεριών, να πάρω μια γεύση.
 
Θα με ενδιέφερε να αναφέρεις απο που διαβάζεις για την γενετική των περιστεριών, να πάρω μια γεύση.
Σύντομα θα ανεβούν και κάποια άρθρα στα ελληνικά για τα περιστέρια.
Στα περιστέρια το λοφίο είναι υπολειπόμενο και το έχω δει και με τα μάτια μου και το έχω διαβάσει εδώ :
http://learn.genetics.utah.edu/content/pigeons/crest/
*Δεν είναι ακριβώς σκουφάκι αλλά ένα λοφίο που παρουσιάζουν κάποιες ράτσες
 
Όταν απο την διασταύρωση δυο σκουφάτων μπορεί να προκύψουν και πουλιά χωρίς σκουφί,
Απ ότι θυμάμαι όταν ζευγαρώνουμε 2 πουλιά με κυρίαρχο γονίδιο, το κάθε αυγό, το κάθε έμβρυο, έχει 25% πιθανότητα να πεθάνει, να μην επιβιώσει σωστά; Άρα μπορεί από ένα τέτοιο "λάθος" ζευγάρωμα τελικά να επιβιώσουν όλα τα έμβρυα και να ζήσουν, σωστά;

Τα θνησιγόνα γονίδια δεν είναι συνήθως τα υπολειπόμενα γιατί αν ήταν έτσι σχεδόν δεν θα μαθαίναμε την παρουσία τους σαν φαινότυπο τουλάχιστον. Τα κυρίαρχα είναι θνησιγόνα όταν είναι ομόζυγα. Το σκουφί,το κυρίαρχο λευκό κα είναι ετερόζυγα (Κκ). Ό,τι είπα αφορά καναρίνια και δεν αποτελεί νομοτελειακός ο θάνατος σε ομοζυγωτία, απλά πιο πιθανός.
Ε ντάξει ο καλύτερος μαθητής! Την πέρασες την τάξη Δημήτρη! Άντε καλό καλοκαίρι τώρα! :D
 
Σωστά!
Ε ντάξει ο καλύτερος μαθητής! Την πέρασες την τάξη Δημήτρη! Άντε καλό καλοκαίρι τώρα!
Τώρα το καλοκαίρι να δείς τί έχει να γίνει..😎

ALERT στο άρθρο έχει γίνει λάθος https://community.petbirds.gr/threads/Γερμανικό-λοφιοφόρο-καναρίνι-huppe-allemand-canary.27883/
εδώ -"Το ζευγάρωμα λοιπόν δύο καναρινιών με σκουφί θα μας δώσει 25% καναρίνια χωρίς σκουφί, 25% ετερωζυγωτά με σκουφί και 50% ομοζυγωτά με σκουφί."
 
ALERT στο άρθρο έχει γίνει λάθος https://community.petbirds.gr/threads/%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9-huppe-allemand-canary.27883/
εδώ -"Το ζευγάρωμα λοιπόν δύο καναρινιών με σκουφί θα μας δώσει 25% καναρίνια χωρίς σκουφί, 25% ετερωζυγωτά με σκουφί και 50% ομοζυγωτά με σκουφί."
Σωστά το 25 % πάει στα ομοζυγωτά και το 50 % στα ετερωζυγωτά
 
Πριν απ' όλα δεν συμβαίνει σε όλες τις κυρίαρχες μεταλλάξεις.
Συμβαίνει σε ελάχιστες και είναι θέμα θνησιγόνου γονιδίου και τίποτε άλλο.
Γιώργο αναλαμβάνω το ρίσκο να σου παρουσιάσω ένα αντιπαράδειγμα θνησιγόνου σε ομοζυγωτή εμφάνιση. Πρόκειται για την μετάλλαξη "ίασπις", είναι επικρατής και όχι μόνο δεν είναι θνησιγόνος σε ομοζυγωτία αλλά είναι και επιθυμητή σε αυτή την μορφή όπου και παρουσιάζει όλη την επιρροή της στο μέγιστο βαθμό. Την βρίσκουμε πάντα σε αραιωμένη μορφή, αραιώνει δηλαδή την μαύρη/καφέ ευμελανίνη με την επιπρόσθετη δραματική μείωσή της σε ουρά και οδηγούς.Λιπόχρωμα και φαιομελανίνη δεν αγγίζει.
Εξαιρετικό ενδιαφέρον έχει πως μας ήρθε αυτή η μετάλλαξη. Πρώτα πήραμε pastel λούγαρα τα οποία και ζευγαρώσαν είτε με https://www.google.gr/search?q=card...HbFfAtUQsAQIJQ#tbm=isch&q=carduelis+cucullata είτε https://www.google.gr/search?q=card...2&ved=0ahUKEwiZga_o8dbNAhVBAcAKHV2XABEQsAQIIA. Όταν πήραμε διπλό παράγοντα αραίωσης απο τις παραπάνω διασταυρώσεις τα ζευγαρώσαμε με καναρίνια και περάσαμε την αραίωση στο γονιδίωμα σύν την σχετική εξαφάνιση της ευμελανίνης σε ουρά/οδηγούς. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη, παραθέτω και την μοναδική πηγή για διορθώσεις.
Αυτό που μου είναι παράξενο είναι αυτό το σημείο:
"At the moment the majority of the pairings made are between a single-factor Jaspe and a classic. Pairings with top-quality classic birds will enhance the beauty of the Jaspe.
Following this improvement it will be more and more possible to make single-factor Jaspe x single-factor Jaspe pairings to produce high-quality double-factor birds. The goal is to increase the melanin in the double dilute birds, which at the moment are too pale."

Εκτός και εννοεί να γίνει μια ταυτόχρονη μείωση της αραίωσης και αύξηση της έντασης της ευμελανίνης για να έχουμε καθαρότερη αντίθεση με ουρά/οδηγούς.

Η πηγή: http://www.cageandaviarybirds.co.uk/canaries/670-introducing-the-jaspe.html

Το video:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Η αφορμή, απο ανάρτηση του κ. Μάκη:
13263670_10204437137488880_4273427487775362035_n.jpg


Το αφήνω πάνω σου να μας βρείς και το "μαόνι"😛
Φαίνεται υποσχόμενο..
 
Λοιπόν...
Μαγεία έτσι;Κανείς μάλλον δεν το πρόσεξε, ούτε εγώ, παρά μόλις τώρα. Το καναρίνι στο παραπάνω video παρότι θηλυκό κόκκινο μωσαικό έχει κίτρινους οδηγούς και ουρά!😱Τι παίζει; Αξίζει να δείτε το description στο youtube ακόμα και αν δεν βγάλουμε άκρη.
Ο άνθρωπος που το έκανε έχει site και εκεί θα βρούμε και ένα μάλλον κανονικό "ίασπις".
MG_3685-1024x600.jpg

http://aviarioabellan.com/reconocimiento-mundial-en-bari-italia-de-la-mutacion-jaspe/
 
Back
Top