Αναπαραγωγή Πόσο σημαντικό είναι το τάισμα μέσα από το χώρισμα;

Sadeness1990

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2009
Μηνύματα
28
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλο μηνα σε ολους.

Μεσα απο τη γνωση που προσφερει η εμπειρια θελω να ρωτησω το εξης. Μολις χθες βραδυ τοποθετησα σε ζευγαρωστρα τον αρσενικο μου με μια καναρα κ ενω δεν εχουν κλεισει 24ωρο μαζι, ταιζονται ηδη μεσα απο το χωρισμα. Αντιλαμβανομαι οτι θεωρειται θετικο αλλα ποσο μπορει να καθορισει την επιτυχη αναπαραγωγη και να ανεβασει τις πιθανοτητες ζευγαρωματος μια τοσο αμεση ανταποκριση του ζευγαριου;

Ευχαριστω...
 
καλημερα και καλο μηνα! Θα σου πρωτινα να τα εχεις ετσι 2με3 μερες και μετα να βγαλεις το χωρισμα! (ειναι σε πολυ καλο δρομο)
καλη επιτυχια ολα καλα να παν...
 
Η επιτυχής αναπαραγωγή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όσο για το ζευγάρωμα, αυτό πιστεύω ότι είναι δεδομένο αφού τα πουλιά ταίριαξαν έτσι από την πρώτη στιγμή. Έχεις κάνει προετοιμασία στα πουλιά; Φωλιά και υλικό έχεις βάλει από την πλευρά της κανάρας;
 
Ο αρσενικος εδω κ δεκα μερες τρωει ολα τα απαραιτητα (αυγο, αυγοτροφη, Tabernil Total, μηλο, μαρουλι).
Την θηλυκια την πηρα μολις χθες κ δεν εχω λεπτομερη ενημερωση για το προγραμμα της στο προηγουμενο σπιτι της. Το μονο που ξερω ειναι οτι βρισκοταν σε κλουβι με καρδερινα για αναπαραγωγη αλλα ενω αυτη ηταν ετοιμη, η καρδερινα δεν ανταποκρινοταν κ ετσι μου την εδωσε ενας φιλος.
 
συγνωμη πουδεν το ρωτισα αυτο, ειναι πολυ σωστος ο Βασιλης!
 
Ο αρσενικος εδω κ δεκα μερες τρωει ολα τα απαραιτητα (αυγο, αυγοτροφη, Tabernil Total, μηλο, μαρουλι).
Την θηλυκια την πηρα μολις χθες κ δεν εχω λεπτομερη ενημερωση για το προγραμμα της στο προηγουμενο σπιτι της. Το μονο που ξερω ειναι οτι βρισκοταν σε κλουβι με καρδερινα για αναπαραγωγη αλλα ενω αυτη ηταν ετοιμη, η καρδερινα δεν ανταποκρινοταν κ ετσι μου την εδωσε ενας φιλος.

Δεν κράτησες την καραντίνα και αυτό είναι μεγάλο λάθος, πολύ μεγαλύτερο αφού το πουλί ερχόταν σε επαφή με αγριοπούλι που μπορεί να μεταφέρει οτιδήποτε. Προσωπικά δεν θα τα έβαζα ζευγάρι καν υπό αυτές τις συνθήκες αφού για να κρατήσεις καραντίνα και να προετοιμάσεις τώρα το πουλί είναι πολύ αργά. Αν τα βάλεις πάντως δώσε προσοχή στη συμπεριφορά της θηλυκιάς για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
 
Δεν κράτησες την καραντίνα και αυτό είναι μεγάλο λάθος, πολύ μεγαλύτερο αφού το πουλί ερχόταν σε επαφή με αγριοπούλι που μπορεί να μεταφέρει οτιδήποτε. Προσωπικά δεν θα τα έβαζα ζευγάρι καν υπό αυτές τις συνθήκες αφού για να κρατήσεις καραντίνα και να προετοιμάσεις τώρα το πουλί είναι πολύ αργά. Αν τα βάλεις πάντως δώσε προσοχή στη συμπεριφορά της θηλυκιάς για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Συμφωνω απολυτα, απλα η καρδερινα γεννηθηκε μεσα σε κλουβι, δεν εχει πιαστει ως αγρια.
Επειδη ειδα τη χημεια τους μεσα στα πρωτα 5 λεπτα θεωρησα καλο να μην τα απομακρυνω.
Τι συμπεριφορες πρεπει να προσεχω στη θηλυκια;

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...
 
εγω πιστευω να τα αφησεις με το χωρισμα 2-3-4 μερουλες και μετα βαλτα μαζι αφου ειναι και τα 2 πυρωμενα και συνιθησαν κιολας..
 
Συμφωνω απολυτα, απλα η καρδερινα γεννηθηκε μεσα σε κλουβι, δεν εχει πιαστει ως αγρια.
Επειδη ειδα τη χημεια τους μεσα στα πρωτα 5 λεπτα θεωρησα καλο να μην τα απομακρυνω.
Τι συμπεριφορες πρεπει να προσεχω στη θηλυκια;

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...

Ακόμη και εκτροφής κάποιες ασθένειες που την ίδια δεν την επηρρεάζουν και απλά είναι φορέας το καναρίνι μπορεί να το προσβάλλουν. Φυσικά μπορεί να είναι και υγιέστατο το πουλί αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις αν δεν κρατήσεις την καραντίνα.
Οποιοδήποτε σημάδι ασθένειας, όπως ακριβώς θα έκανες και στην καραντίνα. Καλό είναι να ρωτήσεις και αυτόν που την είχε σχετικά με τη διατροφή και την προετοιμασία της κανάρας. Επειδή από ότι καταλαβαίνω θα τα συνεχίσεις τα πουλιά δώσε τουλάχιστον ασβέστιο στο νερό σε περίπτωση που δεν έχει γίνει καθόλου προετοιμασία για να έχει αποθέματα η θηλυκιά για την επικείμενη γέννα.

Το αν θα τα ενώσεις σε μία ή τρεις μέρες ή μόλις ετοιμάσει τη φωλιά η θηλυκιά (που είναι και το σωστό) δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία όσο να γεννήσει η θηλυκιά και να μεγαλώσει μικρά χωρίς να την χάσεις από εξάντληση επειδή δεν έχει γίνει προετοιμασία.
 
Back
Top