Διατροφή Πόσο συχνά πρέπει να τρώνε αβγοτροφή τα παπαγαλάκια;

Οχι δε χρειαζεται να υπαρχει μονιμα αυγοτροφη στο κλουβι, ειναι παχυντικη κ χαλαει κιολας, μια φορα την εβδομαδα, ειναι καλα, μπορεις να δωσεις κ καλα βρασμενο αυγο μαζι με το τσοφλι, κομμενο στη μεση, αλλα να μην το αφησεις πολλες ωρες!



Σε περιοδο βεβαια προετοιμασιας για αναπαραγωγη μπορεις να δινεις πιο συχνα, καθως επισης κ οταν υπαρχουν νεοσσοι!
 
ποσο τρωνε απο αυτην; κ για ποσο διαστημα;
απλα αφαιρεσε την κ ασε να περασει λιγο διαστημα μεχρι να ξαναβαλεις, ειναι σποροφαγα πουλια, δεν χρειαζεται να λαμβανουν πρωτεινη συστηματικα!
 
ωχ ανατολη εχω κανει κοτσανα τους παρεχω αυγοτροφη καθε μερα! Θα υπαρχουν επιπτωσεις; αν παθουν κατι θα τρελαθω!

Το μονο προβλημα ειναι οτι θα σου παχυνουν πολυ και αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο για την υγεια τους. Κοψε την αυγοτροφη και το αυγο βαλε τα σε μεγαλα κλουβια να πετανε και πολλα μπανακια. Ξεκινα να τους βαζεις αυγο η αυγοτροφη τον Σεπτεμβριο σε περιπτωση που θελεις να τα βαλεις να ζευγαρωσουν.
 
δεν εχω κανενα μεγαλω κλουβι και ουτα η μαμα μου θελει να τα βγαζω εξω απο το κλουβι τους κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω;


Σε τι κλουβια τα χεις δηλαδη; Δεν γινεται να ναι μονιμα σ ενα μικρο κλουβι. Πρεπει να εξασκουνται.
 
θελω να βαλω μια φωτογραφια να δεις το κλουβι αλλα δεν ξερω πως



 
ωχ ανατολη εχω κανει κοτσανα τους παρεχω αυγοτροφη καθε μερα! Θα υπαρχουν επιπτωσεις; αν παθουν κατι θα τρελαθω!

Μην ανησυχεις! Δεν παθαινουν κατι αμεσα ουτε κατι τοσο τραγικο:)
Θα αδυνατισουν σιγα-σιγα οταν τους την κοψεις
 
τωρα θα παω σε ενα αλο θεμα που ολοι θελουν να ξερουν θελω να μου πειτε μερικες αρρωστιες και πως τις θεραπευσω το ξερω σας σπαω τα νευρα αλα ειμαι νεος στο θεμα πουλια
 
φωτη να σου πω ειπες πριν να βαζω μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη με το να βαζω ομως το χερι μου καθε μερα το χερι μεσα στο κλουβι δεν θα τα ενοχλει αυτο το πραγμα;
 
θελω να μου πειτε μερικες αρρωστιες


Ασθένειες - Τραυματισμοί Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

φωτη να σου πω ειπες πριν να βαζω μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη με το να βαζω ομως το χερι μου καθε μερα το χερι μεσα στο κλουβι δεν θα τα ενοχλει αυτο το πραγμα;

Πού κολλάει το μία φορά την βδομάδα με το να βάζεις καθημερινά το χέρι σου στο κλουβί;

Όπως και να 'χει το πράγμα αν κάνεις ήρεμες και αργές κινήσεις θα τα φοβήσεις και θα τα στρεσάρεις πολύ λιγότερο.
 
φωτη να σου πω ειπες πριν να βαζω μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη με το να βαζω ομως το χερι μου καθε μερα το χερι μεσα στο κλουβι δεν θα τα ενοχλει αυτο το πραγμα;

Που το πα εγω αυτο; 😕Ισα ισα σου πα αν μην βαζεις τωρα.;
 
ρωταω γιατι τα παιδια απο εδω μου ειπαν οτι πρεπει να βαζω στα παπαγαλακια μου μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη και λεω οτι πρεπει συνεχεια το χερι μου στο κλουβι για να βγαζω το μπολακι της αυγοτροφης και μετα να τα ξαναβαζω αυτο δεν θα τα ενοχλει;
 
ωχ ανατολη εχω κανει κοτσανα τους παρεχω αυγοτροφη καθε μερα! Θα υπαρχουν επιπτωσεις; αν παθουν κατι θα τρελαθω!

φωτη να σου πω ειπες πριν να βαζω μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη με το να βαζω ομως το χερι μου καθε μερα το χερι μεσα στο κλουβι δεν θα τα ενοχλει αυτο το πραγμα;
Πιο πανω λες οτι εβαζες αυγοτροφη καθε μερα, καθε ποτε τους την αλλαζες; Και ενημερωτικα ουτως η αλλως βαζουμε τα χερια μας καθε μερα στο κλουβι οχι μονο εσυ ολοι μας, καθε μερα τους αλλαζουμε το νερακι, ετσι δεν ειναι;

ρωταω γιατι τα παιδια απο εδω μου ειπαν οτι πρεπει να βαζω στα παπαγαλακια μου μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη και λεω οτι πρεπει συνεχεια το χερι μου στο κλουβι για να βγαζω το μπολακι της αυγοτροφης και μετα να τα ξαναβαζω αυτο δεν θα τα ενοχλει;
Βαζεις λιγο αυγοτροφη το πρωι και πριν βραδιασει την βγαζεις κανονικα αλλα στην δικια σου περιπτωση οπως σου ειπαν και τα παιδια, καλυτερα απο σεπτεμβρη αυγοτροφη.
 
λαθος φωτη η anatoly το ειπε αυτο λαθος
Η Ανατολη δεν ειπε κατι τετοιο! Εσυ ρωτησες αυτο
παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι τα παπαγαλάκια μου πρέπει να έχουν καθημερινή πρόσβαση σε αβγοτροφή η μόνο μια φορά την εβδομάδα;

κ εγω σου απαντησα οτι μια φορα ειναι καλα κ μετα σε επομενο μνμ μου σου ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να γινεται συστηματικη χορηγηση εκτος περιοδου αναπαραγωγης!

Οχι δε χρειαζεται να υπαρχει μονιμα αυγοτροφη στο κλουβι, ειναι παχυντικη κ χαλαει κιολας, μια φορα την εβδομαδα, ειναι καλα, μπορεις να δωσεις κ καλα βρασμενο αυγο μαζι με το τσοφλι, κομμενο στη μεση, αλλα να μην το αφησεις πολλες ωρες!



Σε περιοδο βεβαια προετοιμασιας για αναπαραγωγη μπορεις να δινεις πιο συχνα, καθως επισης κ οταν υπαρχουν νεοσσοι!



Δεν σου ειπα εγω να βαζεις μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη, εσυ ρωτησες! 🙂
 
Back
Top