Φροντίδα Πόσο χώρο θέλουν, τι και πόσο τρώνε οι κότες

petrosxortofagos

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
74
ο μπαμπας μου θα βρει ενα κτημα και θα βαλει λιγες κοτες ποσο χορο θελουν τι και ποσο τρωνε και καθε ποτε πρεπει να βαζουμε φρεσκω νερο
 
1 τμ μετρο η κοτα... κανεις αυτοματες ποτιστρες και πινουν συνεχεια φρεκσο νερο και τρωνε κανα 2 χουφτερ καλαμποκι και σιταρι η καθεμια...
 
Εμεις που εχουμε κοτες, οχι σπιτι μας στο χωραφι, πιστευω πως ειναι πουλια που τρωνε συνεχεια :). Πρεπει να εχουν χωρο να κινουνται, με πετριτσες (τις τρωνε για να χονευουν) και χορταρακι.. Τους αρεσει να σκαβουν το χωμα και να κοιμουνται μεσα σε αυτο. Το νερο αλλαζετε συνεχεια αφου ειναι πουλια που λερωνουν πολυ..
 
Επεισης δωσε οτι μενει απο τα καθαρισμενα φρουτα η λαχανικα 😉
 
ενας φιλος του μπαμπα μου εχει ενα κτημα 12 στρεματα και θελει να του τη δωσει και να βαλουν κοτες. Ποσες κοτες ειναι το οριο; Ποσο και τι τρωνε; Εχω μια ταιστρα απο περιστερια 25 κιλων φτανει αυτο; Ποσο κανει μια κοτα;

ενωω ζωντανες κοτες
 
1 τμ μετρο η κοτα... κανεις αυτοματες ποτιστρες και πινουν συνεχεια φρεκσο νερο και τρωνε κανα 2 χουφτερ καλαμποκι και σιταρι η καθεμια...
1τμ η κοτα;η κοτα ειναι περιπου μισο μετρο(55 εκ.)
 
Δεν είναι απλό, πρέπει να κάνεις υποδομή, κοτέτσι, περίφραξη, θα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον 4-5 μέρες κάθε εβδομάδα εκεί.
Δεν βάζουμε τις κότες στα στρέμματα και φεύγουμε.
 
Όταν λέμε ένα τετραγωνικό η κότα, δεν βάζεις μία κότα σε ένα τετραγωνικό αλλά ότι σε 10 π.χ τετραγωνικά μπορείς να βάλεις 10 κότες.
 
Όσο μικρότερος είναι ο πληθυσμός τους τόσο καλύτερα είναι και για της ίδιες, νομίζω πως χρειάζονται 2 τμ ανά κότα, για να γίνει σωστή εκτροφή σε λιγότερο χώρο πρεπει η συνθήκες να είναι διαφορετικές. Σε κλουβί με απόσταση από το έδαφος για να μην έρχονται σε επαφή με τις ακαθαρσίες τους. Άλλη διατροφή πλήρης και ισορροπημένη σε ένα φυραμα αφού δεν υπάρχει δυνατότητα βοσκης και πάρα πολλά αλλα

Η μάλλον 0,5τμ στο εσωτερικό και 1,5 στο προαύλιο
 
Back
Top