Φροντίδα Πόσων μηνών πρέπει να κοπούν τα νύχια cockatiel για πρώτη φορά;

Angellion

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2016
Μηνύματα
19
Πόλη
Άγιος Νικόλαος
Γεια σας! Έχω ένα κοκατιλ εδω κ 3 εβδομαδες, ο ερνεστος μου! Ειχα τον χρόνο να ασχοληθω μαζί του κ είναι αρκετά ήρεμος(περίπου 6-8 ώρες την ημέρα). Είναι 6 μηνών (τουλάχιστον έτσι είπε ο πετσοπας...),έχω παρατηρήσει ότι τα νύχια του έχουν κάπως μεγαλώσει, με αποτέλεσμα να μην σκαρφαλώνει τόσο άνετα(θεωρώ). Ποσών μηνών πρέπει να φτάσει ο Ερνέστος για να πρέπει να κοπούν τα νύχια για πρώτη φορά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mulan
Γεια σου, καλώς ήρθες και να σου ζήσει το φιλαράκι σου!
Αν είναι όντως 6 μηνών, είναι δύσκολο να έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ τα νύχια του ώστε να χρειάζονται κόψιμο.
Βάλε μια φωτογραφία, γενική του πουλιού και μία να εστιάζεις στα πόδια, να σου πούμε γνώμες.
Να ασχολείσαι μαζί του τόσο, όσο θα μπορείς πάντα να ασχοληθείς. Γιατί αν τώρα που είναι καινούργιο απόκτημα είσαι συνέχεια μαζί του, αργότερα όταν δεν θα μπορείς, θα αντιμετωπίσει πρόβλημα και μαζί του κι εσύ.
Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων και εστίασε περισσότερο στην διατροφή.
Για ό,τι άλλο χρειαστείς μην διαστάζεις να ρωτάς.
 
Είναι το πρώτο μου πτηνό, είχα χάμστερ, μα προτίμησα ένα κατοικίδιο που να έχει ευφυία! Έχω διαβάσει αρκετά για κοκατιλ και προσπαθώ να το κάνω να νοιώσει οικεια με προσοχή κ αγάπη, κάθε πρωί ακούμε μουσική με ήχους από καναρίνια κ πιανο κ φαινεται να ηρεμει, σε κανένα μήνα δεν θα έχω τόσο χρόνο μαζί του, δουλεύω εποχιακός κ θα σχολαω 8-9 το βράδυ,θα είναι ή σύζυγος μου στο σπίτι να τον προσέχει, αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον,όταν αναφερθηκατε στο γεγονος ότι θα αντιμετωπίσει πρόβλημα ο Ερνέστος,τι εννοειτε;ψυχολογικα; Καθώς κ το τι θα πρέπει να κάνω από τώρα για εκείνη την στιγμή; Π.χ. Να του δίνω πιο λίγες ώρες προσοχη;
 
τι εννοειτε;ψυχολογικα; Καθώς κ το τι θα πρέπει να κάνω από τώρα για εκείνη την στιγμή; Π.χ. Να του δίνω πιο λίγες ώρες προσοχη;
Ναι, ακριβώς ψυχολογικά. Θα πρέπει να περιοριστούν οι ώρες, όχι απαραίτητα όσο θα είναι και στο μέλλον αλλά να μην είναι τεράστια η διαφορά κατόπιν.
Αν ανατρέξεις στον οδηγό που σου έδωσα, υπάρχουν πολλά άρθρα στο φόρουμ που αφορούν στα θέματα της ψυχολογίας τους, ώστε η συμβίωση να είναι ικανοποιητική για πάντα.
 
Να χαιρεσαι το πουλάκι. Εφόσον δε θα έχεις τόση διαθεσιμότητα χρονου όταν θα ξεκινήσει η εργασία σου, μήπως σιγά - σιγά να έβαζες και τη σύζυγο στο παιχνίδι; Ή και παιδιά, αν υπάρχουν κι εφόσον είναι σε ηλικία και διάθεση κατάλληλη για να ασχοληθούν;
Αν αυτο πράγματι είναι δυνατό, και εσυ θα εισαι πιο ήσυχος, και οι άλλοι θα απολαμβάνουν την παρέα του παπαγάλου, αλλά και το κοκατιλακι θα είναι πιο ευτυχισμένο.
 
Γεια σου ιανος, η σύζυγος είναι ήδη μέσα στο παιχνίδι κ θα τον προσέχει, δυστυχώς δεν έχω παιδιά ακόμα, απλά εγώ τον παίζω πιο πολύ τον ταιζω συνέχεια στο στόμα κ του τραγουδάω,όταν θα λειψω δεν θα ήθελα να στενοχωρηθεί η να νοιώσει εγκαταληψη από εμενα εμενα... Καλημέρα σε όλους...
 
Οποτε, Angellion, ας μας πει κι η Μαρία φυσικά τη γνώμη της, αλλά αν τα κοκατίλ, μπορούν να συνδεθούν με πάνω απο έναν ανθρώπους, και δεν είναι σαν κάποια αλλα είδη παπαγάλων, κι εφόσον είναι ακόμα μικρό σε ηλικία, θα εχει παρέα πολλές ώρες την ημέρα, και ίσως και να μην χρειάζεται να μειώσεις το δημιουργικό χρόνο μαζί του. Μήπως όμως και η γυναίκα σου εργάζεται σε παραπλήσιο ωράριο όπως αυτο που θα έχεις σύντομα;
 
Ευχαρίστως να σας πω την γνώμη μου, αλλά ούτε ειδικός είμαι, ούτε όλα τα πουλιά είναι ίδια μεταξύ τους.
Παρατηρείται όταν παίρνουμε κάποιο ζώο στην αρχή να ασχολούμαστε πολύ μαζί του και μετά όπως είναι φυσιολογικό αυτό να μειώνεται.
Το σημείο αναφοράς όλων των ζώων και των πτηνών, αυτό που τους εξασφαλίζει ψυχική ηρεμία και ασφάλεια, είναι η επανάληψη.
Αν η επανάληψη διαταραχθεί, αναπτύσσουν άγχος.
Αυτό είναι και θέμα παρατήρησης και καλής γνωριμίας μας με το πουλί που έχουμε.
Δεν είναι μια δογματική αρχή, είναι ένα θέμα που πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας.
 
Back
Top