Αναπαραγωγή Πότε αρχίζει η εκμάθηση των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panikos7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panikos7

Πρώην NPANOPOULOS
Εγγραφή
24 Φεβ 2009
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους! τα μικρά είναι περίπου 35 ημερών, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω cd με φωνές για εκμάθηση, σε ποιά ηλικία είναι καλύτερα να αρχίσω; 🙄
 
Eχεις κάποια κατηγορία καναρινιών φωνής; ή κοινά καναρίνια;
 
Καλησπέρα κ. Μάκη! τα καναρίνια μου είναι κοινά και στην πλειοψηφία τους προέρχονται από δική μου "παραγωγή". Δυο-τρια πουλιά τα έχω εκτός κλούβας στο μπαλκόνι να τα ακούω,έχουν καλές φωνές, αλλά θα ήθελα να βγάλω και πουλάκια με περισσότερες, είναι πρώτη φορά που θα δοκιμάσω κάτι τέτοιο! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 
Τα πουλάκια που έχεις μπορούν να πάρουν φωνές απο άλλα καναρίνια ή και
απο cd με διάφορες φωνές. Δεν πρόκειται ομως να αποκτήσουν ποτέ,
την διαδοχή των τόνων και την χροιά κάποιων καναρινιών φωνής.
Δυστυχώς ένα κοινό καναρίνι δεν μπορεί ποτέ να κελαηδήσει σαν
Μαλινουά όσο και αν προσπαθήσει κάνεις. Ενα μεγαλύτερο ρεπερτόριο
νομίζω οτι μπορούν να αποκτήσουν πράγματι, με την βοήθεια ηχητικών μέσων.
Καλή επιτυχία. :)
 
Τα μικρα μου μαλινουα ειναι εναμιση μηνων. Τα εχω παρει μακρια απο τους γονεις και γενικα δεν ακουνε καποιο κελαηδημα..☹. Ειναι μεγαλο προβλημα;
 
Σε ποια ηλικία να αρχίσω;

Απο τώρα μπορείς!

Τα μικρα μου μαλινουα ειναι εναμιση μηνων. Τα εχω παρει μακρια απο τους γονεις και γενικα δεν ακουνε καποιο κελαηδημα..☹. Ειναι μεγαλο προβλημα;
Τα ενήλικα καναρίνια αναδιατυπώνουν άτυπες μελωδίες που έμαθαν σε νεαρή ηλικία
Διαβάζοντας προσεκτικά την έρευνα θα βρείς την απάντηση.
 
Τα μικρα μου μαλινουα ειναι εναμιση μηνων. Τα εχω παρει μακρια απο τους γονεις και γενικα δεν ακουνε καποιο κελαηδημα..☹. Ειναι μεγαλο προβλημα;
Εφ' οσον εχεις μια καθαροαιμη ρατσα φωνης ειναι προτιμοτερο να τα εχεις μονα τους τα μικρα παρα να παρουν φωνες που δεν πρεπει. Οταν με το καλο τελειωσουν οι γονεις με τις γεννες θα βαλεις μαζι τους ΜΟΝΟ τα αρσενικα του ειδους τους και πλεον θα αρχισεις σιγα σιγα να ξεχωριζεις και τα θηλυκα απο τα αρσενικα με τα πρωτα να περνουν το δρομο τους για αλλο μερος.
 
νομίζω πως αν υφίσταται η περίπτωση καναρινιών φωνής ενδύκνειται από τότε που θα γεννηθούν τα καναρινάκια μετά από 12-14 εβδομάδες που θα μπουν στη φάση πτερρόροιας να εφαρμόσουμε το λεγόμενο ''μούτιασμα'',ώστε να ''χτυπήσουμε'' τα πουλιά με φωνές!
 
Back
Top