Αναπαραγωγή Πότε αφαιρούμε τη φωλιά των budgie από το κλουβί;

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλησπέρα! Τα budgie μου έχουν τώρα 1 μήνα που είναι πολύ παιχνιδιάρικα και όλο φιλιούνται, κουνάνε συνέχεια τα κεφάλια τους ρυθμικά πάνω κάτω αλλά έχουν και αρκετές διαμάχες. Βατεμα μέχρι τώρα δεν έχει γίνει. Τη φωλιά τους την έβαλα τέλη Φεβρουαρίου αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα.
Πότε αφαιρούμε τη φωλιά από το κλουβί;
Μήπως είναι καιρός να την αφαιρέσω;
 
Άμα βλέπεις ότι δεν προχωράει το πράγμα βγάλτην αύριο κιόλας. Για εμένα καλύτερα να κάνεις προετοιμασία και να την ξανά βάλεις το φθινόπωρο πάλι.
 
Απογευματινος καφές σήμερα με έντονη κινητικότητα απέναντι από τα budgie μου.
Ο αρσενικός δεν σταμάταγε να φωνάζει.. Τα φιλιά πηγαίνανε και ερχόντουσαν μέχρι που στρίμωξε τη θηλυκιά πάνω στο κλαράκι την ανάγκασε να χαμηλώσει το κεφάλι της και να σηκώσει την ουρά αλλά δεν τη βατεψε.😠 Ίσως ακόμα να μην είναι έτοιμος λόγω του ότι είναι και πιο μικρός αυτός!
Η θυληκια πάντως το σουπιοκοκκαλο δεν το αφήνει καθόλου αυτές τις μέρες!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι ηλικία έχουν τα πουλιά, σε τι χώρο ζουν και τι διατροφή τους παρέχεις ως προετοιμασία για αναπαραγωγή;
Η θυληκια είναι ενός χρόνων και ο αρσενικός 8 μηνών. Από διατροφή σε σπόρους:
Budgie Manitoba
Versele laga premium
Versele laga παπαγαλινη
Vadigran budgies
Από τα υπόλοιπα έχω προσπαθήσει πολύ για να φάνε φρούτα και λαχανικά αλλά μόνο μαρουλακι και μήλο δοκιμάζουν.
Από αυγοτροφή μια φορά την εβδομάδα αυγουλακι βραστό και μια άλλη αγορασμενη αυγοτροφή versele laga orlux forti patee.
Εννοείται σουπιοκοκκαλο πάντα στο κλουβί και κάποιες μέρες τους βάζω και grit.
Τα πουλιά τα έχω μέσα στο σπίτι.
 
Ο αρσενικός σου είναι μικρός, τώρα είδα το άλλο θέμα σου, κάνε λίγη υπομονή. Η διατροφή ακούγεται καλή, επίσης μην μετακινείς άσκοπα το κλουβί τους. :)
Το κλουβί δεν μετακινείται ποτέ από τη θέση του. Μόνο μία με δύο φορές την εβδομάδα για καθαριότητα.
 
Επειδή έχω διαβάσει πολλά το κλουβί τελικά θέλει σκέπασμα το βράδυ ή πρέπει να αφήνουμε κανένα μικρό φωτακι τη νύχτα για να μη χάνουν το προσανατολισμό τους;
 
Επειδή έχω διαβάσει πολλά το κλουβί τελικά θέλει σκέπασμα το βράδυ ή πρέπει να αφήνουμε κανένα μικρό φωτακι τη νύχτα για να μη χάνουν το προσανατολισμό τους;

Εξαρτάται απο το χώρο που τα έχεις. Αν έχεις ησυχία και σκοτάδι δεν χρειάζεται σκέπασμα.
 
Εξαρτάται απο το χώρο που τα έχεις. Αν έχεις ησυχία και σκοτάδι δεν χρειάζεται σκέπασμα.
Τα έχω στη κουζίνα. Από τις 11 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ τους έχω τη λάμπα με το χρονοδιακόπτη. Τις υπόλοιπες ώρες μέχρι τις 12 το βράδυ που θα σβήσουν τα φώτα και από τις 9 το πρωί μπορεί να έχουν λίγο από το φως της κουζίνας.
 
Τα πουλακια θα πρεπει να ακολουθουν την ανατολη και την δυση του ηλιου.
Η κουζινα δεν ειναι καταλληλος χωρος για να ζουν.

Eνας απο τους πολλους λογους που ο χωρος της κουζινας ειναι ακαταλληλος ειναι και ο παρακατω.
 
Είναι λίγες οι ώρες που κοιμούνται Γιάννη. Θα πρέπει να πας στις μίνιμουμ 10, κατα μέσο όρο 12 ώρες. Εφόσον έχεις φωλιά και στόχο την αναπαραγωγή ίσως το να ακουλοθήσεις το φυσικό φως να τα βοηθήσει. Αν μέχρι να ζεστάνει ο καιρός δεν έχουν γεννήσει θα σου πρότεινα να τα μετακομίσεις στο μπαλκόνι μόνο και μόνο για το φως της ημέρας, την ηρεμία και την αναπαραγωγή. Τα μπάτζι είναι ευαίσθητα στο κρύο.

Η κουζίνα όντως δεν θεωρείται ιδανική αλλά κι εγώ είχα κι έχω πουλιά που ζουν ή περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τους στην κουζίνα. Έχω όμως φροντίσει να έχω μόνο ασφαλή σκεύη, έχω πετάξει όλα τα αγνώστου προέλευσης κι έχω μόνο κεραμικά και ανοξείδωτα (stainless steel). Πρέπει να ελέγξεις και τις ηλεκτρικές συσκευές (φούρνος, τοστιέρες και λοιπές που ανεβάζουν θερμοκρασία ότι δεν περιέχουν επικίνδυνα υλικά). Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 
Είναι λίγες οι ώρες που κοιμούνται Γιάννη. Θα πρέπει να πας στις μίνιμουμ 10, κατα μέσο όρο 12 ώρες. Εφόσον έχεις φωλιά και στόχο την αναπαραγωγή ίσως το να ακουλοθήσεις το φυσικό φως να τα βοηθήσει. Αν μέχρι να ζεστάνει ο καιρός δεν έχουν γεννήσει θα σου πρότεινα να τα μετακομίσεις στο μπαλκόνι μόνο και μόνο για το φως της ημέρας, την ηρεμία και την αναπαραγωγή. Τα μπάτζι είναι ευαίσθητα στο κρύο.

Η κουζίνα όντως δεν θεωρείται ιδανική αλλά κι εγώ είχα κι έχω πουλιά που ζουν ή περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τους στην κουζίνα. Έχω όμως φροντίσει να έχω μόνο ασφαλή σκεύη, έχω πετάξει όλα τα αγνώστου προέλευσης κι έχω μόνο κεραμικά και ανοξείδωτα (stainless steel). Πρέπει να ελέγξεις και τις ηλεκτρικές συσκευές (φούρνος, τοστιέρες και λοιπές που ανεβάζουν θερμοκρασία ότι δεν περιέχουν επικίνδυνα υλικά). Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Κεραμικά και ανοξείδωτα έχω κι εγώ. Τώρα όσον αφορά το φως της ημέρας μακάρι να είχε ζεστάνει ο καιρός και θα τα είχα όλη μέρα έξω αλλά αυτό δεν γίνεται ακόμα.
 
Λοιπόν θα με τρελάνουν αυτά τα παπαγαλάκια μου.. Πάλι σήμερα το απόγευμα μετά από έντονη κινητικότητα ο αρσενικός ανάγκασε τη θηλυκιά να χαμηλώσει το κεφάλι με τα φιλιά του και μόλις ανέβηκε στη ράχη της έπεσε κατευθείαν. Εκεί που έλεγα να βγάλω τη φωλιά πάλι άρχισαν να με μπερδεύουν. Τι μου προτείνετε να κάνω;
 
Back
Top