Αναπαραγωγή Πότε βάζουμε δαχτυλίδι σε νεοσσούς Society Finch;

Καλημέρα. Είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση. Κανονικά στην έβδομη ημέρα. Για μένα αυτή η ημέρα είναι σήμερα και θα το δοκιμάσω το απόγευμα.
 
Μπορείς να πιάσεις τον νεοσό απο τόσο μικρό?
Εμένα ηταν χθες η πρώτη μέρα.
 
Αν κρίνω από τα υπόλοιπα είδη (και τα ζεμπράκια που είναι παρόμοια) 6-7 ημέρα. Στην 6η είναι καλύτερα γιατί περνιέται πιο άνετα. Πιο νωρίς υπάρχει περίπτωση να βγει και πιο αργά δεν θα περνιέται επειδή θα έχουν μεγαλώσει τα πόδια. Τι διάμετρο δαχτυλιδιού χρησιμοποιείτε;
 
Διάμετρο δεν ξέρω, ζήτησα δαχτιλίδια για παραδείσια και μου έδωσαν.
Του 2009 τα δαχτιλίδια ειναι μόβ. Έτσι μου είπαν..
 
Μωβ είναι τα επίσημα δαχτυλίδια της COM για το 2009. Από που τα πήρες; Ανοιχτά ή κλειστά;
 
Το μέγεθος είναι 2,5; Τελικά στις 7 ημέρες δεν μπόρεσα να περάσω το δακτυλίδι των 2,5. Αναγκαστικά πέρασα των 2,9. Και εγώ τα αγόρασα από το ίδιο μαγαζί. Αντώνης
 
Ναι 2,5 ειναι. Μάλλων δεν θα τα βάλω όμως. Καλύτερα να μην τα ενοχλήσω.
Ετσι και αλλιώς εμένα με ενδιαφέρει να ξεχωρίσω τα αρσενικά απο τα θυλικά με δαχτιλιδι και θα το κάνω με ανοιχτα δαχτιλίδια όταν αρχίσουν να κελαιδάνε..
 
Γράφει 2,5 που απότι κατάλαβα ειναι η διάμετρος και 09 που ειναι η χρονιά.
Τιμή δεν θυμάμαι γιατι πήρα κιάλλα πράγματα απο εκεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Αυτό που λες pantazo ίσχίει στα πολύχρομα δαχτιλίδια, ανοιχτού τύπου.
Εγώ Ζήτησα 5 και μου έδωσε 5. Δεν μου ειπε τίποτα για 50άδες, αντιθέτος όταν ζήτησα πολύχρωμα μου είπε ότι αυτά πάνε ανα 50.
 
Εγώ ίσως να την πάτησα. Όταν τα αγόρασα μου ανέφερε ότι δεν μπορούσε να σπάσει τις συσκευασίες. Ισως τώρα που πέρασε η μισή χρονιά να άλλαξε τακτική.
 
κ εγω απο εκει ειχα παρει τα δαχτυλιδια κ μου εδωσε 50 μου ειχε πει οτι δεν μπορει να τα χωρισει κ οτι πουλιουντε αναγκαστικα ετσι τι να πω; 😕
 
Back
Top