Αναπαραγωγή Πότε βγάζω το χώρισμα στο ζευγάρι των καρδερίνων;

Γεια σας μετά από καιρό έχω μια ερώτηση. τα έχω χώρισμα να βλέπονται μεταξύ τους. Πότε τα βάζω μαζι;
Τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Είναι πολύ νωρίς για αναπαραγωγή. Η αναπαραγωγή (ειδικά σε εξωτερικό χώρο) γίνεται όπως στην φύση, τον καιρό της άνοιξης.
Τα πουλιά δείχνουν να είναι έτοιμα για αναπαραγωγή τέτοιο καιρό (πολύ δύσκολο);
Έχει προηγηθεί προετοιμασία;
Είναι πυρωμένα;
Σε εξωτερικό χώρο τα πουλιά δεν ζευγαρώνουν ποτέ στις αρχές του χειμώνα!
Γιατί θες να προβεις σε αναπαραγωγή τόσο νωρίς;
 
Δν με κατάλαβες δεν λέω για τώρα αλλά όταν θα είναι ο καιρός

Απλά έχω ακούσει και διαβάσει ότι τα προετοιμάζουν από αρχές χειμώνα
 
Δν με κατάλαβες δεν λέω για τώρα αλλά όταν θα είναι ο καιρός
Και τότε γιατί βρίσκονται σε ζευγαρώστρα με χώρισμα που μπορούν να βλέπονται;
Θα πρέπει ή να χωριστούν σε διαφορετικά κλουβιά, ή να βάλεις χώρισμα που να μην μπορεί να βλέπει το ένα το άλλο.
Απλά έχω ακούσει και διαβάσει ότι τα προετοιμάζουν από αρχές χειμώνα
Προετοιμασία γίνεται, αλλά σε κάθε πουλί διαφορετικά. Δες αυτό το άρθρο, θα υπερκαλύψει: https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφή-και-αναπαραγωγή-καρδερίνας.5743/
 
Χρήστο είναι πολύ νωρίς ακόμα! Να υπολογίζεις πως η διατροφική προετοιμασία ξεκινάει 1-2 μήνες πριν την ένωση του ζευγαριού. Αφού είσαι έξω τα πουλάκια σου θα ζευγαρώσουν μετά το τέλος του Μαρτίου, οπότε αυξάνεις σιγά σιγά και σταδιακά την αυγοτροφή/αυγό που δίνεις (πρωτείνη δλδ) και κάνεις σιγά σιγά πιο πλούσια τη διατροφή τους περίπου από τον Φλεβάρη. :)
 
Ναι αστα ετσι...
Ειναι νωρις ακομη για να τα ενωσεις. Να θυμασαι οτι η καρδερινα αργη για αναπαραγωγη, ειδικα οι εξωτερικες εκτροφες, προς το τελος μαρτιου ξεκινανε το νωριτερο και φτανουμε μεχρι και αυγουστο!


Μια συμβουλη, διαβασμα και ξανα διαβασμα θα σου λυσει αποριες...
 
Back
Top