Αναπαραγωγή Πότε βγαίνει ο νεοσσός απο τη φωλιά;

kouliskiriakos

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
GREECE
φίλοι μου καλησπέρα,περίπου 2 εβδομάδες ισως λιγότερο βγήκε από το αυγό του ένα καναρινακι ,ταϊζετε από την μάνα του κανονικά πιστεύω και κάθε μέρα μεγαλώνει φισιολογικα κατά την άποψη μου, Έχοντας μια απορία μιας και νέος στην αναπαραγωγή ,θα ήθελα να ρωτήσω σε ποσο καιρό θα βγει από την φωλιά καθώς ποτε με την μάνα αλλά και μόνο του είναι πάντα καθισμένο μέσα στην φωλιά,;, και κατά δεύτερον αν θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ τώρα που είναι σε αυτή την κατάσταση,θα πρέπει να σας γράψω επίσης ότι αυτό το πουλάκι είναι από την Τρίτη γεννά της καναρας καθώς στις 2 πρώτες γέννες έκανε από 3αυγα στην μεν πρώτη ήταν κενά στην δεύτερη το ένα κενό και τα αλλά 2 που βγήκαν δυστυχώς το ένα πεθανε την 5η μέρα και το άλλο 2 μέρες αργότερα,στην 3η γεννά τα 2 ήταν κενά αλλά ευτυχώς στο τρίτο αυγό το πουλάκι που βγήκε είναι πολύ καλά και όπως σας έγραψα κλείνει την δεύτερη εβδομάδα δίχως προβλήματα,ήμουν όσο το δυνατόν κατατοπιστικός και σας ευχαριστώ για τον χρόνο διαβάζοντας το μήνυμα μου,σας ευχαριστώ ,
 
Να το χαίρεσαι και καλοκλαρωτο!

Στο θέμα μας τώρα: πρώτον, δεν βγαίνει ακόμα από την φωλιά καθώς από ότι κατάλαβα το πουλάκι είναι περίπου 14 ημερών. Συνήθως βγαίνουνε αφού έχει έρθει η 28-31 μερα, από την γέννηση τους. Είναι φυσικό που κάθεται λίγο ακόμα η κανάρα πάνω του, και εσύ δεν θα κάνεις τίποτα γιαυτό, αυτή ξέρει ,τί θα κάνει καλύτερα από εμάς. Επισης θα σου προτείνω μετά από τον απογαλακτισμο του νεοσσου να μην προχωρήσουν σε τέταρτη γεννά καθως τώρα πιάνουν οι βαριές ζέστες. Αφού βγάλει πούπουλα το μικρό λοιπόν η κανάρα θα αρχίσει πιθανότατα, να του βγάζει τα πούπουλα όποτε άμα παρατηρήσεις κάτι τέτοιο στο μέλλον βάζεις χωρισμα και θα το ταΐζει μέσα από τα κάγκελα του χωρισματος κανονικά. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Καλησπέρα,τον αρσενικό τον έχω ακριβώς από πάνω από την ζευγάρωστρα σε άλλο κλουβί καθώς έκανε και την Τρίτη γεννά η καναρα ,και κατά δεύτερον πιστεύω ότι είναι σε θέση η καναρα να αφοσιωθεί καλύτερα στο πουλάκι και μην έχοντας τον νου της στον αρσενικό εκ νέου,
 
Και ακόμη πιο μακριά να τον έβαζες ακόμη καλύτερα.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, εφόσον δεν βλέπεις κάποια περίεργη συμπεριφορά από την μάνα.
Όταν με το καλό βγει από την φωλιά βάλε μερικούς σπόρους σε ένα ρηχό πιατάκι για να αρχίσει να δοκιμάζει.
Να σου ζήσει και καλοκλάρωτο.
 
Vada,σε ευχαριστώ για τις ευχές και το ενδιαφέρον σου
[automerge]1656095876[/automerge]
@CHRISV ,σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες καθως και για τις ευχες σου,γιατί σαν νέος εγώ η κάθε βοήθεια είναι σημαντικη
 
Συνήθως βγαίνουνε αφού έχει έρθει η 28-31 μερα, από την γέννηση τους.
Αυτό ισχύει για τον απογαλακτισμό, όταν δηλαδή τα μικρά αρχίσουν να τρέφονται μόνα τους, τότε μπορούμε να τα μεταφέρουμε σε κλουβί πτήσης για να γυμνάζονται μακρυά από τους γονείς.

Όταν το μικρό κλαρώσει (αφήσει την φωλιά) στις 17-20 ημέρες να βγάλεις την φωλιά από το κλουβί.

Αν υπάρξει διάθεση για μάδημα από την κανάρα το διαχωριστικό δίνει την λύση, το μικρό θα ταΐζεται μέσα από το κάγκελο.
 
Καλησπέρα σε όλους,σε συνέχεια από χθες είδα σήμερα κατά τις 10,00 το μικρό να βγαίνει από την φωλιά για πρώτη μάλλον φορά, και να κάθεται σε ένα κλαράκι, είδα επίσης την μάνα του να το παρακολουθεί και κάποια στιγμή την είδα να το ταΐζει λίγο ,εκεί έμεινε ακούνητο για μια ώρα περίπου και κατόπιν κατέβηκε κάτω στο κλουβί όπου και παραμένει εκεί ακόμη ,δείχνει σε καλή κατάσταση αλλά δεν πολυκινηται,θα πρέπει να κάνω κάτι για να το αφήσω στην ησυχία του και στην επίβλεψη της μάνας του,; Σας ευχαριστώ
 
....κάλιο αργά παρά....αργότερα...(στην "αμεσότητα" του μηνύματός μου αναφέρομαι). Κανονικά αυτήν την εποχή και σε αυτήν την ηλικία, το αφήνεις όπως είναι το πουλάκι και το φροντίζει η μητέρα του, χωρίς να ανησυχείς που βγήκε από τη φωλιά. Μάλιστα, αν σήμερα δεις ότι όλα είναι καλά, που πιστεύω ότι θα είναι, αφαιρείς και τη φωλιά και κάθε ίχνος νήματος που θα μπορούσε να πυροδοτήσει την κανάρα σε επόμενο κύκλο ωοτοκίας. Και απλά καθημερινά παρακολουθείς....στην περίπτωση που αρχίσει στο μέλλον και ξεπουπουλιάζει το μικρό, τους χωρίζεις με το κάγκελο της ζευγαρώστρας και εκείνη θα συνεχίσει να το ταΐζει μέσα από αυτό.
Φωτό έχουμε; Φαντάζομαι θα είναι πολύ γλυκούλι το μικρό σε αυτήν την ηλικία.
 
@kouliskiriakos άσπρο λουκουμακι! Να την χαίρεσαι όλη την οικογένεια. ! Υγ. Η φωτό είναι λίγο μακρινή αλλά καταλαβαίνω ότι δεν θες να το τρομάξεις το μωρούλι. Φτου φτου 🧿🥰. Γερό κ καλοκλάρωτο!
 
Mary,αυτό το σκέφτηκα κανα 2 ώρες πριν λάβω το μήνυμα σου και αυτό ακριβώς πυροδότησε το μικρό,βάζοντας τα 2 κλαδάκια αρκετά χαμηλά και η δε μάνα στα 2 πιο πάνω να έχει κάνει ρόμπα το μικρό,χαχαχα, να μην του αφήνει περιθώρια ξεκούρασης το έκανε συνεχώς πέρα δώθε, δεν περίμενα τέτοια πίεση ,χθες το καημένο κοιμήθηκε κάτω στο κλουβί αλλά σήμερα δεν ξέρω αλλά το βλέπω να κοιμάται σε κλαδάκι μετά από αυτή την εξέλιξη,εγώ να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σου και μιλάμε,καλό βραδάκι να εχεις
 
Back
Top