Αναπαραγωγή Πότε βγαίνουν από τη φωλιά οι νεοσσοί καναρινιών;

Christos Karatsi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2014
Μηνύματα
44
Πόλη
Αγρίνιο
Πότε οι νεοσσοί καναρινιών βγαίνουν από την φωλιά;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
περιπου 15 ημερων, εξαρταται κι απ το καναρινι βεβαια, αλλα βιαζονται ενω αλλα ειναι πιο τεμπελικα😛
 
Συμφωνώ με τα κορίτσια ο χαρακτήρας του κάθε μικρού παίζει το βασικότερο ρόλο αλλά και άλλοι παράγοντες όπως είναι ο αριθμός τον μικρών στη φωλιά, αν ταίζουν και οι δύο γονείς κτλ κτλ.
Αλλά κατά μέσο όρο 15-20 ημερών βγαίνουν!
 
Κοιτάξτε τα μικρά, τωρα που μου εφυγε το αγχος!
την μαμα (κιτρινο-μαυρη, δεν ξερω τι ρατσα ειναι) και τον μπαμπα (harz-τουλάχιστον αυτο μου ειπαν στο pet.).
Eιναι 3 τα μικρα, 17 ημερων το μεγαλυτερο και δεν εχουν βγει ακομα απο την φωλια τους. Η μαμά σταμάτησε να κοιματε μαζι τους απο χθες το βραδυ.
να ρωτήσω, υπάρχει περιπτωση να αποκτήσω μια πιο στενη επαφή με τα μικρά ; Εννοώ να με πλησιαζουν, να τα ταϊζω κλπ. ;

☹ δεν ξερω αλλα δεν μπορω να στειλω τις υπολοιπες αν και τις μετατρεπω σε 80 klb... Θα προσπαθησω αργοτερα...
 

Συνημμένα

  • rsz_img_1478 1.webp
    rsz_img_1478 1.webp
    93,7 KB · Προβολές: 82
  • rsz_img_1624 2.webp
    rsz_img_1624 2.webp
    80,1 KB · Προβολές: 74
Να ρωτήσω κάτι έχω μία απορία το ένα καναρινάκι μου είναι 19 ημερών και βγαίνει από την φωλιά κάθεται λίγο και ξαναμπαίνει μέσα στην φωλιά. Είναι καλό?
 
ναι, φυσιολογικο ειναι. Εκανε το πρωτο βημα και βγηκε απ τη φωλια, απο κει και περα θα βγει και επειτα θα ξαναμπει πολλες φορες μεχρι να την αφησει τελειως
 
Παιδιά καλησπέρα, θέλω βοήθεια τα μικρά μου σήμερα κλείσανε 14 τα τρία απο τα πέντε έχουν βγει απο την φωλιά τα άλλα δύο μέσα. Τα τρία που βγήκαν είναι κάτω στο πάτωμα του κλουβιού να τους αφήσω έτσι η να τους βάλω στην φωλιά. Η μήπως είναι νωρίς, γιατί τους ακούω που τσιριζουν
 
Εγώ λέω αν τα βλέπεις και δεν μπορούν να ανέβουν στα κλαδάκια και να μπουν ξανά στη φωλιά μα τα βάλεις εσύ. Αν και να μην τα βάλεις αν ταΐζουν οι γονείς δε θα έχεις θέμα! Μόνο να είναι καθαρά κάτω...
 
Back
Top