Αναπαραγωγή Πότε γίνονται γόνιμα τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gaara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gaara

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Πόλη
Χανιά
Ενας γνωστος μου εψαχνε για αρσενικο καναρινι για ζευγαρωμα του χρονου και θα ηθελα να του δωσω ενα.Αν του δωσω απο την τελευταια γεννα(βγηκαν μεσα Ιουνη), απο τι εποχη περιπου μπορει να ζευγαρωσει; Και κατι αλλο. Πηγα και ειδα την καναρα του και μου φανηκε πως ειναι μαλινουα επειδη εχει το χρωμα και οταν τιτιβιζει φουσκωνει λιγακι κατω απο το ραμφος.Ισχυει αυτο; Πως καταλαβαινει κανεις ενα θυληκο malinois;
 
Αν είχε κανάρα Μαλινουά, θα τό 'ξερε ;)
Το καναρινάκι που γεννήθηκε Ιούνιο θα είναι ότι πρέπει
για να δώσει απογόνους του χρόνου τον Απρίλη.
 
χαχα.. Τι εννοεις κυριε Μακη:); Την εχει 7-8 εβδομαδες ειχε εναν αρσενικο 7-8 ετων και βγηκαν ασπορα τα αυγα,ισως λογω ηλικιας του καναρου. Τον ρωτησα αν ειναι malinois γτ βρωμαγε η φατσα... Και μου ειπε δεν ξερει. Για αυτο αν ειναι malinois θα ηθελα να του δωσω εναν αρσενικο 'τενορο' απλα απο τους 4 της πρωτης κ δευτερης γεννας εχω χαρισει ηδη εναν δυσκολευομαι απιστευτα να δωσω κ αλλον(ειναι και γλυκες ψευτοκεηλαιδανε και τωρα τους εχω σε μονα κλουβακια τους αφηνω κ ελευθερους δωματιο με μπανακι εξω και ειναι αλλη φαση).Αν δεν ειναι λυνεται το προβλημα.Απλα δεν ξερω αν υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα που συνοδευουν το θυληκο malinois
 
Εμφανισιακά, δεν μπορείς να πάρεις όρκο.
Απο φωνή, πρέπει να έχεις ακούσει το "κάλεσμα" από πολλά άλλα θηλυκά Μαλινουά
για να πείς μια γνώμη. Εκείνο που θέλω να πώ είναι οτι τα Μαλινουά
δεν είναι απο τα πουλιά που κυκλοφορούν. Για πλάκα, δεξιά και αριστερά.
Κάποιος που έχει τέτοιο πουλάκι, όταν του το δωρίζουν, έχει ακούσει και
μερικά επαινετικά σχόλια για το είδος, απο τον εκτροφέα του.Αν το έχει
αγοράσει, πρέπει να έχει δακτυλίδι.Αν δεν έχει, σχεδόν ποτέ, δεν πρόκειται για
κάποιο Μαλινουά, αυτό που λέμε καθαρό.
 
Κυριε Μακη να ρωτησω επειδη δεν εχω ιδεα απο δαχτυλιδια. Το FPO M μπλε δαχτυλιδι του 2008 ειναι, τι δηλωνει;Ειναι και στον καναρο και στην καναρα το ιδιο με εναν διαφορετικο αριθμο μετα πχ7055(λογικα του πουλιου ειναι αυτο ετσι;)
 
Κυριε Μακη να ρωτησω επειδη δεν εχω ιδεα απο δαχτυλιδια. Το FPO M μπλε δαχτυλιδι του 2008 ειναι, τι δηλωνει;Ειναι και στον καναρο και στην καναρα το ιδιο με εναν διαφορετικο αριθμο μετα πχ7055(λογικα του πουλιου ειναι αυτο ετσι;)


Το FPO έγινε απο φέτος FOP και αναφέρεται
στην μία απο τις δυό ομοσπονδίες καναρινιών της χώρας μας την Π. Ο. Ο
(Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας)
Το γράμμα Μ αναφέρεται στον Ο. Ε. Μ
(ΟΜΙΛΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΜΑΛΙΝΟΥΑ)
Τα υπόλοιπα νούμερα πρέπει να αναφέρονται στο έτος (08 αν είναι μπλέ)
στο μέλος του συλλόγου (εκτροφέα), αλλά και στον αύξοντα αριθμό του πουλιού
Εδώ ο κατάλογος των μελών με τα τηλέφωνά τους. https://community.petbirds.gr/threads/Όμιλος-Εκτροφέων-Μαλινουά-ΟΕΜ.8973/
Ετσι μπορείς εύκολα να βρείς την καταγωγή των πουλιών.
 
Κυριολεκτικα ειστε παντου. Παντως το συγκεκριμενο καναρινι με αυτο το δαχτυλιδι ηταν το πρωτο μας,το πηρε ο πατερας μου το δεκεμβρη. Ημουν σιγουρος, δηλαδη ανακαλυψα στην πορεια πως ειναι malinois λεει ολες τις φωνες σχεδον κ πολυ ωραια(δεν ειμαι κ κριτης αλλα εχω μουσικο αυτι). Το περιεργο ειναι πως το καναρινι το πηρε 25 ευρω 😱κ δεν ειχε ιδεα ο πατερας μου απο ρατσες. Προφανως ουτε ο petshopas😎. Μαλλον επεσα στην εξαιρεση κ μου ρθε απο τυχη. Μου βγαλε κ 9 μωρα ο μαγκας. Τελος παντων. Μου λυσατε αρκετες αποριες; Σημερα κ Μακη. Ευχαριστω πολυ.
 
Back
Top