Φροντίδα Πότε δίνουμε το μπανάκι στα καναρίνια;

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Ιδανικα, οπως διαβασα εδω, δινουμε νωρις το πρωι το μπανακι στα πουλακια (08:00-10:00 περιπου).
Αν για λογους εργασιας (κι αν δεν μπορει να αναλαβει καποιο αλλο μελος της οικογενειας) δεν μπορουμε, τοτε εναλλακτικα, μπορουμε να βαζουμε αργα το απογευμα (18:00-20:00 πχ) το μπανακι τους;
Ρωταω, γιατι καπου πηρε το ματι μου ενα σχολιο που ελεγε οτι τα πτηνα κανουν μπανιο νωρις το πρωι κι αργα το απογευμα λιγο πριν κουρνιασουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μπορουμε να βαζουμε αργα το απογευμα (18:00-20:00 πχ) το μπανακι τους;
όχι... Θα πρέπει να έχουν περάσει 4-5 ώρες από την ώρα που κάνουν μπάνιο, μέχρι την ώρα του ύπνου. Δεν είναι καλό για την υγεία τους να μένουν όλη νύχτα με υγρασία.
όσο για το αρχικό ερώτημά σου... Ο ναμνακος μου (καναρινάκι)δεν μπαίνει ποτέ σε εξωτερική μπανιέρα. Μάλλον την φοβάται. Ο Βίνσεντ(καναρινάκι) κάνει και σε εξωτερική αλλά και στην κλασσική μπανιερίτσα που μπαίνει μέσα στο κλουβί. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μόνο με δοκιμή θα μάθεις τι θα χρησιμοποιείς όταν με το καλό αποκτήσεις τα μικρά σου.
 
απο εκει και περα δεν βαζεις μπανιερα
Το μπάνιο δεν πρέπει να απουσιάζει ποτέ από τα πουλιά.
Συνήθως το χειμώνα δεν το χρειάζονται γιατί το φτέρωμά τους είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Επειδή όμως εμείς ποτέ δεν γνωρίζουμε τις ανάγκες τους τοποθετούμε το μπάνιο στις "ζεστές" ώρες μια φορά τη βδομάδα και αν το πουλί το χρειάζεται θα μπει αμέσως... Αν όχι... στο επόμενο δεκάλεπτο το απομακρύνουμε. Εγώ τουλάχιστο αυτό κάνω ακόμη και στην αναπαραγωγή όταν δεν έχει αυγά ή νεοσσούς να σκεπάσει (έχουν μεγαλώσει κάπως)
μονο πρωινο μπανακι λοιπον
Πρωινό μπάνιο στις πολύ "ζεστές" μέρες.
Μέχρι το μεσημεράκι τις υπόλοιπες για να έχουν το χρόνο να περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Άλλωστε όπως έχουμε διαπιστώσει το πρωινό μπάνιο το λατρεύουν όλα.
 
Το μπάνιο δεν πρέπει να απουσιάζει ποτέ από τα πουλιά.
Συνήθως το χειμώνα δεν το χρειάζονται γιατί το φτέρωμά τους είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Επειδή όμως εμείς ποτέ δεν γνωρίζουμε τις ανάγκες τους τοποθετούμε το μπάνιο στις "ζεστές" ώρες μια φορά τη βδομάδα και αν το πουλί το χρειάζεται θα μπει αμέσως... Αν όχι... στο επόμενο δεκάλεπτο το απομακρύνουμε. Εγώ τουλάχιστο αυτό κάνω ακόμη και στην αναπαραγωγή όταν δεν έχει αυγά ή νεοσσούς να σκεπάσει (έχουν μεγαλώσει κάπως)

Πρωινό μπάνιο στις πολύ "ζεστές" μέρες.
Μέχρι το μεσημεράκι τις υπόλοιπες για να έχουν το χρόνο να περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Άλλωστε όπως έχουμε διαπιστώσει το πρωινό μπάνιο το λατρεύουν όλα.


Δεν ειπα να απουσιαζει εγω το μπανιο Γιαννη, εγραψα ακριβως αυτο που επαναλαμβανεις στην δευτερη προταση σου.
Απλα δεν ανελυσα και την ανοιξη και το φθινωπορο, ειναι κατανοητο πιστευω
Μαλλον δεν διαβασες καλα την απαντηση μου :)
 
Ααα! Καλα που το θυμηθηκα!
Το νερο για το μπανακι του πτηνου μας πρεπει να ειναι χλιαρο η απλα σε θερμοκρασια δωματιου;
 
Το νερο για το μπανακι του πτηνου μας πρεπει να ειναι χλιαρο η απλα σε θερμοκρασια δωματιου;
εγώ βάζω νερό βρύσης χωρίς να μετράω την θερμοκρασία του.
 
Και μια τελευταια απορια για το μπανακι των καναρινιων:
Ποση ωρα αφηνουμε το μπανακι στα πουλακια;
 
Στη μπανιέρα θα βάζετε το ίδιο νερό που θα βάζετε και στην ποτίστρα. Αν θεωρείτε ότι το νερό της περιοχής σας δεν είναι πόσιμο και δίνετε εμφιαλωμένο τότε εμφιαλωμένο θα βάζετε και στη μπανιέρα γιατί συνήθως πίνουνε λίγο πριν αρχίσουν τα μακροβουτια. Θερμοκρασία δωματίου.
 
Και μια τελευταια απορια για το μπανακι των καναρινιων:
Ποση ωρα αφηνουμε το μπανακι στα πουλακια;


Για 10-15 λεπτα max
απο κει περα το αφαιρεις ακομα κι αν δεν εχουν κανει μπανιο
 
Δεν ειναι ποσιμο το νερο στην περιοχη μας, Ζωη, και χρησιμοποιουμε εμφιαλωμενο.
Οποτε ειναι πολυ χρησιμη η διευκρινηση που μου ειπες και για το μπανακι τους!
Ευχαριστω πολυ! 🙂
 
Γεια σας και παλι!
Ξεχασα να ρωτησω κατι ακομη για το μπανακι των καναρινιων.
Διαβασα σε καποιο σχολιο, οτι ειναι καλο να βαζουμε στο νερο και λιγο μηλοξιδο (για αποφυγη εξωπαρασιτων, μυκητων και για λαμπερο φτερωμα).
Η ερωτηση ειναι:
Ποση ποσοτητα μηλοξιδου αναλλογει να βαλω μεσα σε μια εξωτερικη μπανιεριτσα 13 x 11?
Πεντε-εξι σταγονες; Λιγοτερο; Περισσοτερο;
Μηλοξιδο βαζουμε σε καθε μπανακι τους;
 
Σε ένα ποτήρι με νερό... Βάζεις μηλόξυλο και δοκιμάζεις...
Όσο είναι εύγευστο για σένα... Τότε είναι καλό για τα πουλιά και γεμίζεις μ' αυτό την μπανιέρα.
Αν είναι πολύ όξινο.. Το αραιώνεις γιατί δεν θα μπουν...
 
Διαβασα τα σχετικα αρθρα εδω για το ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ μηλοξιδο στα πουλια οπου δινονταν καποιες αναλογιες, και βαση υπολογισμων, αναλογουν 2 σταγονες ανα ποτηστρα 55 ml (μια φορα την εβδομαδα) και 6-7 σταγονες ανα μικρη μπανιερα για ενα καναρινι εκαστος.
Αν ισχιει κατι αλλο, ολες οι γνωμες-γνωσεις, ειναι δεκτες!
 
Το ξύδι όπως και το μηλόξιδο είναι στη διατροφή και του ανθρώπου συνεπώς ακόμη και η υπερ-χορηγία του δεν θα κάνει κανένα απολύτως κακό.
Στο νερό των πουλιών το χρησιμοποιούμε για να διαφοροποιήσουμε το ph του νερού και μέσω αυτού και του πεπτικού συστήματος των πουλιών, κάνοντας αφιλόξενο το "περιβάλλον" για τα εσωτερικά παράσιτα και όχι μόνο.
Αν δεν κάνεις όμως τη δοκιμή με το ποτήρι που πρότεινα πιο πάνω, πιθανόν το νερό να μην είναι αποδεκτό από το πουλί (πολύ όξινο) και να αρνείται το πουλί να πιει... με κακά αποτελέσματα.
Αν πάλι είναι "ελαφρύ" ίσως δεν φτάσει ή καλύτερα δεν εκπληρώσει το σκοπό για τον οποίο το προορίζουμε.
Επιπρόσθετα όλων των παραπάνω θα πω πως γνωρίζουμε όλοι... Πως διαφοροποιούνται οι αντιδράσεις και τα θέλω των πτηνών όπως όλων των όντων και συνεπώς΄μια αναλογία που εφαρμόζω εγώ με πλήρη αποδοχή από τα πτηνά μου μπορεί να αποδειχτεί λάθος και μη αποδεκτή από τα δικά σου πουλιά.
Ολοκληρώνοντας να πω πως δεν μπορούμε να πούμε πως κάποια ποσότητα είναι η πρέπουσα και η σωστή και μόνο με δοκιμές μπορούμε να "κατασταλάξουμε" στο τι θέλουν και τι πρέπει στα δικά μας πουλιά.
Ξεκίνα λοιπόν με ένα ελαφρύ διάλυμα για να συνηθίσει το νερό το πουλί και στη συνέχεια ανέβασε σταδιακά την ποσότητα μέχρι εκεί που σου πρότεινα.
Δηλαδή δοκιμάζοντας το νερό... Να μην σε ενοχλεί.
 
Back
Top