Γενικά Πότε είναι η πρώτη πτερόρροια των μικρών καναρινιών;

grigoris k.

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2016
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω πότε ακριβώς είναι η πρώτη πτερόρροια των μικρών καναρινιών για να ξέρω.
Σε διάφορα θέματα στο φόρουμ έχω καταλήξει στις 50 πρώτες μέρες και στους 3 πρώτους μήνες. Μήπως θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε σε ποιό χρονικό διάστημα συμβαίνει;
 
Τα μικρά καναρινάκια αλλάζουν για πρώτη φορά το φτέρωμα τους στους 3 μήνες.

Αν γεννηθούν άνοιξη (δλδ όπως πρέπει και αρμόζει η φύση), η πρώτη πτερόροια των μικρών συμπέφτει μαζί με την πτερόροια των ενηλίκων καναρινιών δλδ τέλη καλοκαιριού (Αύγουστο - Οκτώβριο).

Τα μικρά που έχουν γεννηθεί εκτός εποχής δλδ τον Δεκέμβρη περνούν την πρώτη τους πτερόροια τον Μάρτη, και μετά τον Αύγουστο ή Σεπτέμβριο περνούν ξανά δεύτερη. Κάτι που όμως καταλαβαίνεις τα καταβάλει αρκετά.
 
Σε διάφορα θέματα στο φόρουμ έχω καταλήξει στις 50 πρώτες μέρες και στους 3 πρώτους μήνες.
Το χρονικό διάστημα που αναφέρεις έχει να κάνει με την πτεροφυΐα των μωσαϊκού τύπου καναρινιών, που περίπου τότε πρέπει να δεχτούν τις χρωστικές χρώματος ώστε να αποκτήσουν τα χαρακτηριστικά της ράτσας τους (μάσκα και φτερά οδηγοί).
Η πτερόρροια των πουλιών όπως σωστά γράφει και η Αλίκη είναι στις 90 περίπου μέρες εκτός αν συμπέσει με την καλοκαιρινή και διαφοροποιηθεί είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.
 
Back
Top