Γενικά Πότε είναι η πτερόρροια σε παπαγαλάκια μπάτζι;

PanosBruno

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
141
Πόλη
Πάτρα
@Niva99 σε παπαγαλάκια Μπατζι γνωρίζουμε πότε πάνω κάτω είναι περίοδος πτεροριας;
 
Στο δικό μου εχθές το πρωί , που τον έβγαλα έξω από το κλουβί του έπεσαν τα πρώτα πούπουλα , είναι γύρω στα 5 αλλά δεν του έπεφταν όσο καιρό τον έχω ,και έχω ψιλό-ανησυχήσει(είναι εκπαιδευμένος και το μόνο που κάνω είναι να ανοίξω την πόρτα από το κλουβί) , από τροφή του δίνω την βασική τροφή + βιταμίνες ( αλλά σε λίγη ποσότητα και καλά ανακατεμένοι με την τροφή) από φρούτα/λαχανικά έκανα απόπειρα να του δώσω αγγούρι αλλά ούτε να το πλησιάσει δεν ήθελε, σε λίγο θα πάω να πάρω αρακα ( καλά βρασμένο του το δίνω , πως ακριβώς να τον ταϊσω , θα πάρω και αυγοτροφη )
[automerge]1664326871[/automerge]
Στο δικό μου εχθές το πρωί , που τον έβγαλα έξω από το κλουβί του έπεσαν τα πρώτα πούπουλα , είναι γύρω στα 5 αλλά δεν του έπεφταν όσο καιρό τον έχω ,και έχω ψιλό-ανησυχήσει(είναι εκπαιδευμένος και το μόνο που κάνω είναι να ανοίξω την πόρτα από το κλουβί) , από τροφή του δίνω την βασική τροφή + βιταμίνες ( αλλά σε λίγη ποσότητα και καλά ανακατεμένοι με την τροφή) από φρούτα/λαχανικά έκανα απόπειρα να του δώσω αγγούρι αλλά ούτε να το πλησιάσει δεν ήθελε, σε λίγο θα πάω να πάρω αρακα ( καλά βρασμένο του το δίνω , πως ακριβώς να τον ταϊσω , θα πάρω και αυγοτροφη )
 
Καλημέρα.
Συνήθως η πτερόρροιά τους είναι Φθινόπωρο και ίσως και Άνοιξη, αναλόγως των συνθηκών (φωτεινότητα και θερμοκρασία) στις οποίες διαβιώνει.
Μπορείς να βάζεις ξέχωρα την αυγοτροφή (ή αυγό) από τους σπόρους και μάλιστα είναι καλύτερα έτσι. Για φρούτα απέφυγε να δίνεις συχνά λόγω των συνήθως υψηλών σακχάρων που περιέχουν, για χορταρικά / κηπευτικά μπορείς να δίνεις και κάθε ημέρα. Δοκίμασε τον άνηθο, συνήθως τον τρώνε εύκολα.
Οι τροφές τους (σπόροι) είναι πιο ασφαλές να προέρχονται από κλειστή συσκευασία με εμπορική ονομασία και όχι να είναι χύμα. Οι τελευταίοι είναι αμφίβολης ποιότητας και καθαρότητας, και δυνητικά μπορεί να φέρουν παθογόνους μικροοργανισμούς και να σου αρρωστήσουν το πουλάκι. Ομοίως βιταμίνες κίτρινες, κόκκινες κλπ χύμα σε διάφανα σακουλάκια πρέπει να αποφεύγονται....διότι κυρίως έχουν τον ρόλο γλυκαντικού και δεν είναι ουσιαστικά βιταμίνες. Η έτοιμη αυγοτροφή επίσης θα πρέπει να προέρχεται από κλειστή συσκευασία με εμπορική ονομασία και όχι να είναι χύμα. Μάλιστα επέλεξε αυτήν με τα μεγαλύτερα ποσοστά πρωτεΐνης. Ο αρακάς μπορεί να δοθεί είτε ωμός είτε ζεματισμένος, δοκίμασε πρώτα τον ωμό και βλέπεις.
Να το χαίρεσαι και Καλώς ήρθες.
Τι ηλικίας και τι φύλου είναι; Αν θέλεις ανέβασε και φωτό από το πουλάκι και το κλουβί του.
 
Καλημέρα.
Η πτερόρρια είναι μια φυσική διαδικασία όπου οι παπαγάλοι χάνουν τα παλιά, φθαρμένα φτερά τους και τα αντικαθιστούν με νέα, ζωντανά φτερά.
Η πρώτη πτερόρρια στα budgie εμφανίζεται περίπου στην ηλικία των 10-12 εβδομάδων και στη συνέχεια ετησίως μόλις ένα budgie μεγαλώσει πλήρως. Είναι μια άβολη εμπειρία, επομένως μερικά παπαγαλάκια γίνονται ευερέθιστα και νευρικά κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.
Τα budgies αλλάζουν τα φτερά τους 1-2 φορές το χρόνο.
Συνήθως, αυτό συμβαίνει την άνοιξη και το φθινόπωρο,
Τα οικόσιτα budgie που εκτίθενται σε τεχνητό φως, και ελεγχόμενες θερμοκρασίες, μπορούν να ρίχνουν τα φτερά τους ανά πάσα στιγμή.
Η πτερόρρια συνήθως διαρκεί 2-3 εβδομάδες, αλλά έως και 10 εβδομάδες εάν υπάρχουν επιπλοκές.
Η πτερόρρια πυροδοτείται από το εσωτερικό ρολόι του budgie, το οποίο εξαρτάται από την αφθονία της τροφής, το ηλιακό φως και τη ζεστασιά που εκτίθεται.

Για την διατροφή του μπορείς να δίνεις καθημερινά λαχανικά όπως αρακά, καρότα, πιπεριές, και μπρόκολο.
Φρούτα εποχής μία δύο φορές την εβδομάδα και αυγοτροφή δύο τρεις φορές την εβδομάδα.
Δες και το παρακάτω άρθρο:
 
@Niva99 σε παπαγαλάκια Μπατζι γνωρίζουμε πότε πάνω κάτω είναι περίοδος πτεροριας;
Είχα κάνει κι εγώ αρκετές ερωτήσεις πάνω σε αυτό το θέμα και τελικά έμαθα και τις απαντήσεις τους:
 
@Niva99 σε ευχαριστώ , πάντως είναι πολύς καιρός , και μέσα στην ημέρα γύρω στα 5-7 πούπουλα βγάζει , μπάνιο δεν κάνει , και την αυγοτροφη δεν την τρώει μόνος του , θέλει να τον ταϊζω εγώ , έκανα την εξής πονηριά , την ανάμειξα με την βασική τροφή και την τρώει από μόνος του , τουλάχιστον ξέρω τον τρόπο με τον οποίο θα του δίνω τα φρούτα και τα λαχανικά , κάτι είναι και αυτό 🤣
 
@PanosBruno καλησπερα αν ανακατεψεις κομμενα λαχανικα ή κομματια φρουτα με την βασικη τι θα κανεις λιγη ωρα μετα που θα πρπει να πεταξεις οτι δεν εχει φαγωθει απο το δοχειο του φαγητου? θα πετας και την τροφη μαζι? αν τα αφησεις ολα μαζι αχταρμα τα φρουτα/λαχανικα θα αρχισουν να αλλοιωνονται και θα μεταφερουν και υγρασια στους σπορους..Αν τα πετας ολα μαζι οκ αλλιως πως θα τα διαχωρισεις και θα απομακρυνεις την υγρασια απο τους σπορους? Υγρασια /σακχαρα απο τα φρουτα και σποροι δεν ειναι και οτι καλυτερο σε μιγμα κατα την γνωμη μου.
 
@φιλομαθης δυστυχώς ,φρούτα και λαχανικά δεν θα τα αναμειγνύω με την βασική τροφή , διότι μέσα σε δύο ώρες αυτή η τροφή πρέπει να πεταχτεί 😐😐😐
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@PanosBruno καλησπερα αν ανακατεψεις κομμενα λαχανικα ή κομματια φρουτα με την βασικη τι θα κανεις λιγη ωρα μετα που θα πρπει να πεταξεις οτι δεν εχει φαγωθει απο το δοχειο του φαγητου? θα πετας και την τροφη μαζι? αν τα αφησεις ολα μαζι αχταρμα τα φρουτα/λαχανικα θα αρχισουν να αλλοιωνονται και θα μεταφερουν και υγρασια στους σπορους..Αν τα πετας ολα μαζι οκ αλλιως πως θα τα διαχωρισεις και θα απομακρυνεις την υγρασια απο τους σπορους? Υγρασια /σακχαρα απο τα φρουτα και σποροι δεν ειναι και οτι καλυτερο σε μιγμα κατα την γνωμη μου.
Αυτό που κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να βάζουμε σπορακια πάνω στα φρούτα και στα λαχανικά και όντως βοήθεια αρκετά πουλάκια να αρχίσουν να τρώνε
 
@meniam καλημερα. Συμφωνουμε απολυτα 😀 αλλα επειδη αναφερθηκε το παρακατω σκεφτηκα μην γινει καποιο λαθος απο βιασυνη και ενθουσιασμο του φροντιστη..Πολλες φορες θεωρουμε πραγματα οτι ειναι κοινη γνωση πχ το αυγο να απομακρυνεται μετα απο λιγη ωρα ,το να φευγουν οι τροφες οταν ειναι να κανει μπανιο για να μην βραχουν..αλλα καποιες φορες δεν ειναι και τα λεμε εκ των υστερων.

έκανα την εξής πονηριά , την ανάμειξα με την βασική τροφή και την τρώει από μόνος του , τουλάχιστον ξέρω τον τρόπο με τον οποίο θα του δίνω τα φρούτα και τα λαχανικά , κάτι είναι και αυτό
 
Back
Top