Αναπαραγωγή Πότε ενώνετε τα ζευγάρια στις καρδερίνες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Οι γνώμες διίστανται. Υπάρχουν εκτροφείς που φτιάχνουν τα ζευγάρια τους το φθινόπωρο, άλλοι λίγο πριν το ξεκίνημα της διατροφικής προετοιμασίας και άλλοι στο τέλος της.

Ποια μέθοδο ακολουθείτε εσείς; Ποιοι είναι οι λόγοι που θεωρείτε την τακτική που ακολουθείτε ως την πιο ενδεδειγμένη;
 
Ωραίο θέμα :). Αν και δεν είχα κάποιες επιτυχίες με καρδερίνες θα αναφέρω τι ακολουθώ για όλα τα ιθαγενή γενικά. Αυτό τον καιρό ενώνω τα ζευγάρια σε κλούβες του μέτρου και ταυτόχρονα κάνω πιο πλούσια τη διατροφή χωρίς όμως να το παρακάνω με ζωικές πρωτεΐνες. Μέχρι τέλος του επόμενου μήνα θα δίνω τη διατροφή που θα ακολουθήσουν καθόλη τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Να σημειώσω ότι τα πουλιά είναι σε μη θερμαινόμενο δωμάτιο (διαφορά με εξωτερική θερμοκρασία 2-4 βαθμοί) και με φυσικό φωτισμό. Τα βάζω τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και όχι πιο αργά για να έχουν αρκετό χρόνο να γνωριστούν (πριν πυρώσουν). Πιο νωρίς δεν βρίσκω κάποιο νόημα να τα βάλω αφού είναι ακόμη χειμώνας και πιστεύω ότι ούτε στη φύση έχουν ξεχωρίσει πιο νωρίς σε ζευγάρια.
Απλά αναφέρω τη διαδικασία που ακολουθώ εγώ, όπως είπα και στην αρχή δεν είχα ιδιαίτερες επιτυχίες για να μιλήσω "εκ πείρας".
 
Πέρσι έχοντας τα ζευγάρια συνεχώς μαζί καθ όλη τη διάρκεια του χρόνου απέτυχα να δω πουλάκια.
Φέτος, αν και βλέπω έντονα σημάδια "πυρώματος", (φιλιά, πεταρίσματα, κουβάλημα υλικών στο στόμα και τον αρσενικό να κελαηδά δυνατά και συνέχεια ενώ κτυπά τα σύρματα του κλουβιού του), θα περιμένω για λίγο, ίσως μέχρι το τέλος του Φλεβάρη, αργά και σταθερά μέχρι να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.
 
Πολύ ωραίο θέμα, θα ακούσουμε αρκετές διαφορετικές απόψεις.
Θα αναφερθώ στα ιθαγενή μου γενικότερα.
Πέρισυ τα ζευγάρια τα είχα χωρίσει από μέσα Ιανουρίου.
Τα περσινά μου ζευγάρια (καρδερίνες & φανέτα) είναι ανά 2-3 μαζί, θα μπούνε κυρίως σε 60άρες ζευγαρώστρες.
Όπου είχανε ζευγαρώσει(όποια ζευγαρώσανε) πέρισυ.
Τα περσινά ζευγάρια (καρδερίνων), λειτουργούν ως ζευγάρια παρά την παρουσία άλλων πουλιών.
Δεδομένου ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα την κατασκευή των
νέων κλούβων-ζευγαρώστρων δεν έχω χωρίσει ακόμα ούτε τα υπόλοιπα ζευγάρια μου.
(Μετά πολλών... Βασάνων, έχω τελειώσει 9 από τις 12 ή 15, του μέτρου).
Μεσοβδόμαδα περιμένω ακόμα πουλιά εκτροφής, κυρίως θηλυκούς σπίνους & φανέτα.
Κάποια πουλιά είναι μαζί με άλλα πουλιά στις κλούβες πτήσης
ή & αυτά ανά 3 ζευγάρια μαζί.
Το μόνο ζεύγος που είναι μαζί από-περίπου- Δεκέμβρη,
είναι ένα (χαζο:)λουγάρων που έχει ζευγαρώσει
εδώ & καμιά 15αριά μέρες(σε 60άρα ζευγαρώστρα).
Σαν γενικότερο στόχο(3 ετίας) έχω να μπορέσω να διαμορφώσω κοπάδι για αναπαραγωγή καρδερίνων, σπίνων & φανέτων λειτουργώντας... Καναρινίστικα.
Δηλαδή, ενώνοντας τα ζευγάρια περίπου αρχές Φλεβάρη
& σε όχι μεγάλες κλούβες.
Στους σπίνους πιθανόν αυτό δεν γίνεται.
Με όχι πρεσσαρίσματα & τουρμπίσματα με χημικά συμπληρώματα.
Για την ώρα τα πουλια βρίσκοντε σε 4 διαφορετικούς χώρους,
με ουσιαστικά εντελώς διαφορετικές συνθήκες ο καθένας.
Παρακολουθώ το μεταβολισμό τους,
διότι είναι η πιο δύσκολή εποχή για τα συκώτια τους.
Για τις καρδερίνες & τα φανέτα, οι σπίνοι είναι πολύ πιο σκληρά πουλιά.
Τα πουλιά πάνε σε πιο πλούσιο μείγμα & αυγοτροφή λόγω αναπαραγωγής, άρα θέλει προσοχή.
Επίσης, εδώ & 1,5 μήνα τους δίνω πολύ ελαφριά αυγοτροφή
2 φορές την εβδομάδα.
Μέσα στην εβδομάδα θα ξεκινήσω & προληπτικές χορηγίες.
Μέχρι να τα χωρίσω τα ζευγάρια, θα καμαρώνω τις εξελίξεις
το λιγότερο, αργοπορημένων από μένα.:)
& να μην βγάλω... Καρδερίνες, θα έχω βγάλει τα περίφημα
... λούγαρα!:D
 
Back
Top