Αναπαραγωγή Πότε θα κλωσήσουν τα αυγά τα ορτύκια μου;

ZAXOS1967

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
57
Καλησπερα στην ομαδα. Θα ηθελα να ρωτησω,τα ορτυκακια μου,τζαμπο, μου εχουν κανει 12 αυγα. Θα σταματητουν καποια στιγμη ; Διαβασα καπου οτι κανουν μεχρι 12 περιπου. Θα περιμενω να σταματησουν για να τα κλωσησουν; Προς το παρων τους τα εχω παρει απο την κλουβα. Δεν εχω μηχανη και δε βλεπω να περνω, λογο τιμης της. Οποτε θα ρισκαρω με το να τα κλωσησει. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω ιδέα από ορτύκια απλώς η λογική μου λέει είναι να βάλεις τα αυγά να τα κλωσησει γιατί μετά από κάποια στιγμή νομίζω ότι νεκρωνουν και δεν θα βγει κανένα μικρό αλλά θα απαντήσουν και μέλη τα οποία γνωρίζουν όντως
 
Η σωστή απάντηση είναι, ποτέ. Τα ορτύκια που έχουν εκκολαφθει από μηχανή δεν κλωθουν ποτέ Ζάχο. Μόνο εάν έχουν γεννηθεί από φυσική μητέρα. Στο τσακ ήμουν να βγάλω ορτυκακια από μάνα αλλά έκατσε η στραβή την τελευταία στιγμή. Οπότε η μηχανή είναι μονόδρομος.
 
Ειχα ορτυκια στο παρελθον για αρκετα χρονια... Ποτε δεν καθησαν να κλωσσουν. Γενουσαν μερικες δεκαδες αυγα το καθε ζευγαρι... Μονο με κλωσσομηχανη θα κανεις δουλεια η αν εχεις κοτες νανακια μπορει να βαλεις να τα κλωσσουν...
 
Εμενα ρε παιδια μου φαινετε λογικο να μην κλωθουν. Χρειαζετε το περιβαλλον που τα εχεις να ειναι φυσικο (φυτα, χωμα, γρασιδι, νερο, νεκρα δεντρα, κλαδια)🌲🌳
 
Back
Top