Γενικά Πότε θα μιλήσει ο παπαγάλος μου;

Giorgos Chios

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Χίος
Γειά σας παιδιά, είμαι νέο μέλος. Περίπου πριν ένα μήνα αγόρασα έναν παπαγάλο αμαζονίου. Από μία μικρή έρευνα που έκανα χωρίς να έχω αρκετές γνώσεις στου παπαγάλους, βρήκα έναν σε ένα pet shop σε καλή τιμή (250 ευρώ). Ακριβώς ηλικία δεν ήξεραν, το σίγουρο είναι οτι 4-5 χρόνια τον είχαν στο μαγαζί. Τις πρώτες μέρες ήταν αρκετά άγριος και τσιμπούσε. Μετά απο προσπάθειες έχω καταφέρει να παίρνει το φαγητό του απο το χέρι μου, και μερικές φορές να τον χαιδεύω στο κεφάλι. Μέχρι στιγμής δεν μιμήτε ούτε ήχους ούτε φωνές. Θέλω να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να μιλήσει κι αν ναι πόσος μπορεί να χρειαστεί; Σας ευχαριστώ πολύ. Περιμένω απάντηση.
 
Καλησπερα! Καταρχην ειναι νωρις για να μιλησει διοτι τον εχεις ενα μηνα και δεν εχει προσαρμοστει ακομα στο καινουργιο περιβαλλον.
Και δευτερον δεν ειναι απαραιτητο πως θα μιλησει, δυστυχως υπαρχουν και οι περιπτωσεις που αρκετοι παπαγαλοι δεν μιλανε.
Με πολυ εκπαιδευση και πολυ υπομονη ισως να το καταφερεις, αλλα αυτο δεν εξαρταται μονο απο εσενα αλλα και απο τον παπαγαλο αν θελει να επικοινωνησει μαζι σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elize
Από την τιμή και μόνο που τον πήρες, φαίνεται ότι το πουλί είναι άγριο.. Αλλά έχεις κάνει μεγάλη πρόοδο αφού παίρνει την τροφή από το χέρι σου! Οι αμαζονίου μπορούν να μιλήσουν και είναι πολύ έξυπνα πουλιά, απλά χρειάζεται υπομονή καιπροσπάθεια γιατί δεν είναι και μωρό, οπότε υπάρχει μια παραπάνω δυσκολία ως προς την ομιλία.. Το πόσο καιρό θα κάνει εξαρτάται κυρίως από το πουλί. Μπορεί και σε ένα μήνα, μπορεί και ποτέ.. 😉
 
Από την τιμή και μόνο που τον πήρες, φαίνεται ότι το πουλί είναι άγριο.. Αλλά έχεις κάνει μεγάλη πρόοδο αφού παίρνει την τροφή από το χέρι σου! Οι αμαζονίου μπορούν να μιλήσουν και είναι πολύ έξυπνα πουλιά, απλά χρειάζεται υπομονή καιπροσπάθεια γιατί δεν είναι και μωρό, οπότε υπάρχει μια παραπάνω δυσκολία ως προς την ομιλία.. Το πόσο καιρό θα κάνει εξαρτάται κυρίως από το πουλί. Μπορεί και σε ένα μήνα, μπορεί και ποτέ.. 😉
ευχαριστω πολυ θα προσπαθησω για το καλυτερο.
 
Καλησπερα! Καταρχην ειναι νωρις για να μιλησει διοτι τον εχεις ενα μηνα και δεν εχει προσαρμοστει ακομα στο καινουργιο περιβαλλον.
Και δευτερον δεν ειναι απαραιτητο πως θα μιλησει, δυστυχως υπαρχουν και οι περιπτωσεις που αρκετοι παπαγαλοι δεν μιλανε.
Με πολυ εκπαιδευση και πολυ υπομονη ισως να το καταφερεις, αλλα αυτο δεν εξαρταται μονο απο εσενα αλλα και απο τον παπαγαλο αν θελει να επικοινωνησει μαζι σου.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Αν θελεις μας τον δειχνεις και σε φωτογραφιες σε ενα νεο θεμα στις "Παρουσιασεις Πουλιων". :)

Θα συμφωνησω οτι απο την τιμη φαινεται οτι κατι δεν παει πολυ καλα με το πως το απεκτησαν.
 
αν γνωριζες την πραγματικη ιστορια του πουλιου ισως να επαιρνες περισσοτερες κ πιο ακριβεις πληροφοριες για το αν και ποτε θα μιλησει. Εν πασει περιπτωσει θεωρω δυσκολο να μη μιλησει αυτο το ειδος ή μαλλον για να ειμαι πιο ακριβης, να μην προσπαθησει να επικοινωνησει μαζι σου με καποιο τροπο(σφυριγματα, γουργουρητα κτλ).Αυτη τη στιγμη ο παπαγαλος σου-οσο κι αν σου φαινεται περιεργο-σε παρατηρει, σε εξεταζει για να διαπιστωσει αν εισαι predator ή οχι. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον εχεις σε ενα μερος του σπιτιου που θα νιωθει ασφαλης αλλα κ θα μπορει να βλεπει κ κατα καποιο τροπο να συμμετεχει σε οτι γινεται γυρω του. Μην τον πιεζεις καθολου, ασε αυτον να σε αναζητησει. Παντα να τον χαιρετας (καλυτερα με μικρες compacted λεξουλες πχ ''γεια σου'' ''hi'' καλημερα) το πρωι, το βραδυ κ γενικα οποτε μαπινεις κ βγαινεις απ το δωματιο κ καθε φορα που τον πλησιαζεις πολυ στο κλουβι καλο θα ηταν να τελειωνεις οποιαδηποτε ''επαφη'' μαζι του αφηνοντας του στο κλουβι ενα treat(κατα προτιμηση ζεστο). Καποια στιγμη θα δεις πως, απο μονος του θα σε φωναξει με τις λεξεις που χρησιμοποιεις μπροστα του.Αν βεβαια το πουλι στο παρελθον ειχε τραυματικες εμπειριες με ανθρωπους.. Τοτε ισως κ να αργησει να μιλησει ή κ να μη μιλησει.. Ποτε!
 
Αν θελεις μας τον δειχνεις και σε φωτογραφιες σε ενα νεο θεμα στις "Παρουσιασεις Πουλιων". :)

Θα συμφωνησω οτι απο την τιμη φαινεται οτι κατι δεν παει πολυ καλα με το πως το απεκτησαν.
Θα προσπαθησω για την φωτο γιατι δεν ξερω τον τροπο να την προβαλω στο φορουμ. Τι εννοεις με το πως το απεκτησαν; Μηπως τον κακομεταχειριστικαν ωσπου τελικα να φτασει στο pet shop? Eμενα παντως με απασχολει το γεγονος οτι γιατι να μην εχει πουληθει 5 χρονια μεσα σε ενα μαγαζι; Βεβαια αυτο το εμαθα εκ των υστερων. Και να σου πω την αμαρτια μου ειτε μιλησει ειτε οχι δεν θελω να τον αλλαξω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Θα προσπαθησω για την φωτο γιατι δεν ξερω τον τροπο να την προβαλω στο φορουμ. Τι εννοεις με το πως το απεκτησαν; Μηπως τον κακομεταχειριστικαν ωσπου τελικα να φτασει στο petshop? Eμενα παντως με απασχολει το γεγονος οτι γιατι να μην εχει πουληθει 5 χρονια μεσα σε ενα μαγαζι; Βεβαια αυτο το εμαθα εκ των υστερων. Και να σου πω την αμαρτια μου ειτε μιλησει ειτε οχι δεν θελω να τον αλλαξω.

Δεν εννοω οτι τον κακομεταχειριστηκαν αλλα το πως εφτασε στα χερια τους... Απο που και ποιοι τον φερανε;
Καλα κανεις και δεν θελεις να τον αλλαξεις. Θα δεις οτι στην πορεια θα βρεις τοσα που θα αγαπησεις στο χαρακτηρα του που δε θα σε νοιαζει καθολου αυτο το θεμα. Ηδη το οτι σε εμπιστευτηκε τοσο ωστε να τον ακουμπησεις ειναι μεγαλο βημα πιστευω που τον εχεις μονο ενα μηνα. Φροντισε να περνας πολυ χρονο μαζι του, μια καλη διατροφη, καλο υπνο (περιπου 10 ωρες σε ησυχο σκοτεινο δωματιο), μπανια ακομη και καθε μερα διοτι οσοι αμαζονιου ξερω λατρευουν το νερο (προσοχη στα ρευματα) και πολλα παιχνιδια, κυριως ξυλινα διοτι τους αρεσει παρα πολυ να τα κοβουν με το ραμφος τους. Ετσι κρατιεται και το ραμφος στο σωστο μεγεθος.
 
Από τις περιγραφές σου καταλαβαίνω ότι είναι είτε Blue fonted (εάν έχει μαύρο ράμφος) είτε Orange winged (εάν έχει μπεζ με μαύρο ράμφος). Από κει και πέρα πρέπει να έχεις υπομονή μαζί του, να τον αγαπάς και εκείνος με τη σειρά του θα σε ανταμείψει με την συμπεριφορά του και ίσως πει και κάποιες λεξούλες
 
Back
Top